Registrácia / Prihlásenie
VOLUME PAUSE

Vráťme Slovenský strelecký zväz strelcom

HOME  »  Diskusné témy  »  Nový formát finálových súťaží počas živého finále PARDINI online ligy dňa 2. 4. 2022

Nový formát finálových súťaží počas živého finále PARDINI online ligy dňa 2. 4. 2022

31.január 2022  |  Diskusia  |  Naspäť »

Asi ste už viacerí postrehli, že ISSF sa snaží zatraktívniť finálové súťaže pre divákov a televízie, aby bola streľba zaujímavejšia a komerčne prítažlivejšia.

Nové formáty sa začali používať pri súťažiach družstiev a mixov, začínajú sa testovať aj nové formáty pre fnále jednotlivcov.

V minulom roku sa začali používať nové formáty finále jednotlivcov,  prvé nám známe také finále bolo vo Finále svetového pohára (po novom Pohár prezidenta ISSF) vo Wroclavi, ktoré vo VzPu60 vyhral náš Patrik Jány, jeho výhru si môžete pozrieť tu.

Podobne sa tento formát použil aj v tohtoročných súťažiach v Osijeku a v Ruše. Ak by ste si chceli pozrieť ako to po novom vyzerá, možete si pozrieť záznam z Ruše tu

Nový formát finále je možno graficky zaujímavejší, ale dosť komplikovaný, po každej rane sa v štvorici finalistov vyhodnotí poradie, po tej jednej rane, najlepší získa 4 body, najhorší 1 bod, druhý 3 body a tretí 2 body. Body sa takto postupne spočitávajú a kto má nakoniec najviac bodov, tak vyhráva. Toto finále je podľa reakcií ľudí z celého sveta pomerne komplikované a môže stratiť náboj dramatičnosti, keď napr. Patrik Jány už 2 rany do konca vedel že vyhral, aj keby strelil dvakrát nulu. Určite sú diváci radšej keď finále má zápletku a keď do poslednej rany je reálna možnosť, že sa poradie zmení.

V živom finále našej online ligy nie sme viazaní žiadnými pravidlami, môžeme si vymyslieť a vyskúšať aj iný formát ako je oficiálny.

Nechceme prevzať tento oficiálny formát, pretože si myslíme, že sú ja lepšie, dramatickejšie, niečo podobné tomu minuloročnému formátu, keď sa strieľalo do 16 a pri stave 14:12 sa ešte pred poslednou ranou nevedelo, či už jeden pár vyhrá, alebo druhý pár dorovná stav a pokračuje sa. Určite je takéto niečo pre divákov zaujímavejšie ako finále, kde už dávno pred koncom je rozhodnuté. Veď aj naši juniori pištolioari sa presvedčili o tom, že aj také finále, ktoré za stavu 14:2 vyzerá byť rozhodnuté, ešte mohli aj prehrať a žiaľ prehrali, na ME vo Wroclavi v roku 2020. Kto ešte nevidel toto dramatické finále, tak si ho pozrite tu, ked sme to pozerali naživo, všetci sme si pomaly odhrýzli nechty od napôtia ako to skončí. Odporúčame si video pretočiť na 23 minútu, kedy začínajú naši súbojom o zlato.

 

Premýšľame ešte nad možnosťou ako finále zjednodušiť pre divákov (samozrejme tým asi sťažiť pre strelcov), napr. že nebude klasický súčet hodnôt zásahov, ale hit/miss systém, t.j. ak strelec strelí hraničnú hodnotu, napr. 10,2, tak sa mu zásah zaráta ako 1, ak strelí menej, tak má nulu. Podobne sa strieľa finále na rýchlopalnej pištoli alebo v športovej pištoli. Taký systém samozrejme musí bežať výpočtovo na pozadí a diváci uvidia len hodnotu 1 alebo 0, aby nemuseli počítať a riešiť čísla. Ale elektronické terče Inband nám umožňujú pripraviť vyhodnotenie rán ako budeme potrebovať, nie sme odkázaní na oficiálny formát.

 

Keďže finále je určené primárne pre divákov, chceli by sme poznať Váš názor, aké finále by sa Vám osobne páčilo, či by Vás oslovil nový formát ISSF, alebo radšej ostať pri formáte do 16 bodov, prípadne by sa Vám páčilo niečo iné, netradičné.

A či by bol pre Vás prítažlivejší klasický systém s počítaním skutočnej hodnoty zásahu, alebo radšej hit/miss systém s počítaním len 1 alebo 0. Pre hit/miss system sme uvažovali napr. že pre vzduchovú pušku by bola 1 až keď puškár strelí 10,2 (čo je hodnota centrovej desiatky) a viac, ale pištoliar strelí "len" 9,7 a viac, pre všetky rany s nižsou hodnotou by boli zásahy hodnotené ako nuly.

A možno by sa mohlo finále končiť napr. keď prvý pár dosiahne 16 bodov, ale bez priebežného porovnávania po každej ktorý pár mal vyšší výsledok a či získal 2 body a ten druhý 0 bodov. Proste ktorý pár bude skutočne lepší a skôr dosiahne 16 bodov, tak ten vyhráva. 16 bodov teoreticky znamená po 8 rán každého z páru, ale určite to bude viac rán, pretože je takmer nemožné aby vo finále každý strelec mal zásah hodnotený ako 1. Taký formát by asi bol najpochopiteľnejší a umožňoval ukazovať priebežný stav.

Ako by sa Vám osobne páčilo finále, aké by malo byť, aby bolo pre Vás zaujímavé si sadnúť k televízoru a pozrieť si ho, prípadne prísť si ho pozrieť naživo do haly? Samozrejmosťou je premietanie výsledkov a aktuálneho poradia na veľké plátna a to tak, by diváci vedeli veľmi jednoducho a jednoznačne zistiť, kto vedie a aký má náskok pred "prenasledovateľmi". Váš názor nás zaujíma a radi by sme urobili finále, ktoré by bolo pre vás zaujímave si pozrieť a možno by sme mohli inšpirovať aj ISSF.

Na Svetovom pohári v Egyptskom Caire ISSF testovala naostro nové formáty finále. Aby to nebolo jednoduché, pre istotu sú trochu rozdiely medzi jednotlivými disciplínami, napr. trochu iné je finále v jednotlivcoch, in´=e je finále v mixoch, nehovoriac už o malokalibrových disciplínach. Kto ešte také finále nevidel, môžete si ho pozrieť tu: finále mixov v pištoli:

 

 a finále v jednotlivcoch v pištoli:

 

a ešte video na aké by sme sa radi pozerali na každých pretekoch, víťazstvo Patrika Jányho v 3x20, blahoželáme:

Anketa

Páči sa mi nový formát finálových súťaží, ktorý teraz skúša ISSF, keď sa po každom výstrele vyhodnocuje poradie a prideľujú sa body od 1 po 4?
Výsledky hlasovania:
  • ÁNO: 2x  
    18%
  • NIE: 9x  
    82%

Diskusia

Pravidlá diskusie od 1. 5. 2020:

Zapojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následne po prihlásení sa.

NAHOR
Tento web používa súbory cookie. Používaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií...