Registrácia / Prihlásenie
VOLUME PAUSE

Vráťme Slovenský strelecký zväz strelcom

HOME  »  Diskusné témy  »  Kedy sa môže pridať ak ovládate pravidla ŠS lepšie ako rozhodcovia?

Kedy sa môže pridať ak ovládate pravidla ŠS lepšie ako rozhodcovia?

7.marec 2022  |  Diskusia  |  Naspäť »

Určite ste už viacerí na súťažiach organizovaných v rámci SSZ postrehli, že sa občas nedodržiavajú pravidlá ŠS, prípadne sa nad nimi prižmúri jedno, alebo aj obe oči. A to tak zo strany rozhodcu ako aj strelca.

Skúsme si v rámci tejto témy povedať, ako môže strelec "využiť" v svoj prospech, ak rozhodca neovláda pravidlá tak, aby vedel v zlomku sekundy posúdiť prípadný priestupok strelca, prípadne ho nemôže posúdiť ako priestupok, ak strelec využije ustanovenia pravidiel ŠS.

Možno viacerí máte skúsenosti, čo si na našich strelniciach dokážete obhájiť, ak sa odvolávate na pravidlá ŠS a rozhodcovia menej znalí nemajú inú možnosť ako Vám vyhovieť.

Takých možností nie je veľa, ale niekoľko ich v pravidlách máme.

Napr.  nie všetci pištoliari poznajú pravidlo 8.8.2.3, ktoré hovorí o predčasných výstreloch. Pri pištoľových malokalibrových disciplínach sa vydáva povel nabíjať a potom povel na začatie streľby Štart. Občas sa niekomu stane, že mu proste vyjde rana do zeme ešte pred povelom Štart. Podľa tohto pravidla sa takýto výstrel (za podmienku určenej v pravidle, t.j. prestať mieriť, zahlásiť výstrel rozhodcovi) nepovažuje za chybený, čiže 0, ale môže byť povolený ho znovu vystreliť so zrážkou 2 body. Už sme na strelniciach zažili situácie, keď takýto výstrel označil rozhodca za chybený, aj napriek snahe strelca splniť podmienky určené v pravidle, ale aj naopak, prístup strelca, ktorý sa zmieril s tým, že strelil do zeme a že má 0 a nevyžadoval opakovanie výstrelu a strelil o jeden náboj do preteku menej.

Ďalším pravidlom je 8.8.4, ktoré hovorí o vyrušeniach. Poznať toto pravidlo je veľmi dôležité pre strelcov rýchlopalnej pistole a pri streľbe na "figúru" pri športovej alebo veľkokalibrovej pištoli. kde vyrušenie môže spôsobiť, že proste nestihnete vystreliť v krátkom časovom limite. Toto pravidlo sa používa, ak Vás vyruší napr včela alebo iný bodavý hmyz, prípadne Vám padne horúca nábojnica od vedľajšieho strelca, prípade nejaký iný podobný dôvod presne v momente, keď idete dvíhať pištoľ  a z tohto dôvodu proste nedokážete vystreliť. Za "normálnych" okolností by všetky rany, ktoré takto nestihnete vystreliť hodnotili ako chybené, čiže 0 bodov. Ale keď zahlásite vyrušenie a rozhodcovia vám ho uznajú, môžete rany opakovať bez zrážky. Treba ale upozorniť, že ak vám vyrušenie rozhodcovia neuznajú, potrestajú vás zrážkou 2 body, takže je dobré zahlásiť vyrušenie, len ak ste boli naozaj vyrušení, ale to uiž je na vás.

Dalľím pravidlom je 6.11.4. ktoré hovorí o neskorom príchode na preteky. neuverili by ste, že sa našli rozhodcovia, ktorí dokázali nepripustili strelca do preteku, pretože prišiel až počas nástrelu, s odôvodnením, že pravidla ŠS zakazujú strelcovi prísť neskôr ako pred vyhlásením nástupu na stanovište a zapojiť sa do preteku. A pritom toto pravidlo vyslovene pamätá na to, že strelec proste nestihne prísť načas a určuje mu "postihy" za neskorí príchod, ako je, že s amu nenadstaví čas (tzn. že musí stihnúť odstrieľať v čase, ktorý ostáva do konca preteku ak príáde na stav, keď už súťaž beží), alebo že nemá nárok na nástrel, ak príde na stav už keď nástrel začal.

Je preto veľmi dôležité aj pre strelcov, aby ovládali pravidlá ŠS, aspoň v disciplíne, ktorú strieľajú, aby vedeli "využiť" ustanovenia pravidiel vo svoj prospech (nehovoríme o zneužití pravidiel) alebo aby sa vedeli brániť pred neznalými rozhodcami, ktorí ich chcú postihovať v rozpore s pravidlami ŠS. Je to vo vlastnom záujme strelcov pravidlá ovládať.

Zažili ste aj vy situáciu, kedy vám znalosť pravidiel ŠS pomohla? Prípadne aj nepomohla, pokiaľ bol rozhodca neoblomný a vykladal si pravidlá ŠS po svojom. Ak áno, podeľte sa s nami.

Anketa

Stretli ste sa už na pretekoch s tým, že sa nedodržiavali pravidlá ŠS?
Výsledky hlasovania:
  • ÁNO: 8x  
    100%
  • NIE: 0x  
    0%

Diskusia

Pravidlá diskusie od 1. 5. 2020:

Zapojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následne po prihlásení sa.

NAHOR
Tento web používa súbory cookie. Používaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií...