7.marec 2022 | Diskusia | Naspäť »
Určite ste už viacerí na súťažiach organizovaných v rámci SSZ postrehli, že sa občas nedodržiavajú pravidlá ŠS, prípadne sa nad nimi prižmúri jedno, alebo aj obe oči. A to tak zo strany rozhodcu ako aj strelca.
Skúsme si v rámci tejto témy povedať, ako môže strelec "využiť" v svoj prospech, ak rozhodca neovláda pravidlá tak, aby vedel v zlomku sekundy posúdiť prípadný priestupok strelca, prípadne ho nemôže posúdiť ako priestupok, ak strelec využije ustanovenia pravidiel ŠS.
Možno viacerí máte skúsenosti, čo si na našich strelniciach dokážete obhájiť, ak sa odvolávate na pravidlá ŠS a rozhodcovia menej znalí nemajú inú možnosť ako Vám vyhovieť.
Takých možností nie je veľa, ale niekoľko ich v pravidlách máme.
Napr. nie všetci pištoliari poznajú pravidlo 8.8.2.3, ktoré hovorí o predčasných výstreloch. Pri pištoľových malokalibrových disciplínach sa vydáva povel nabíjať a potom povel na začatie streľby Štart. Občas sa niekomu stane, že mu proste vyjde rana do zeme ešte pred povelom Štart. Podľa tohto pravidla sa takýto výstrel (za podmienku určenej v pravidle, t.j. prestať mieriť, zahlásiť výstrel rozhodcovi) nepovažuje za chybený, čiže 0, ale môže byť povolený ho znovu vystreliť so zrážkou 2 body. Už sme na strelniciach zažili situácie, keď takýto výstrel označil rozhodca za chybený, aj napriek snahe strelca splniť podmienky určené v pravidle, ale aj naopak, prístup strelca, ktorý sa zmieril s tým, že strelil do zeme a že má 0 a nevyžadoval opakovanie výstrelu a strelil o jeden náboj do preteku menej.
Ďalším pravidlom je 8.8.4, ktoré hovorí o vyrušeniach. Poznať toto pravidlo je veľmi dôležité pre strelcov rýchlopalnej pistole a pri streľbe na "figúru" pri športovej alebo veľkokalibrovej pištoli. kde vyrušenie môže spôsobiť, že proste nestihnete vystreliť v krátkom časovom limite. Toto pravidlo sa používa, ak Vás vyruší napr včela alebo iný bodavý hmyz, prípadne Vám padne horúca nábojnica od vedľajšieho strelca, prípade nejaký iný podobný dôvod presne v momente, keď idete dvíhať pištoľ a z tohto dôvodu proste nedokážete vystreliť. Za "normálnych" okolností by všetky rany, ktoré takto nestihnete vystreliť hodnotili ako chybené, čiže 0 bodov. Ale keď zahlásite vyrušenie a rozhodcovia vám ho uznajú, môžete rany opakovať bez zrážky. Treba ale upozorniť, že ak vám vyrušenie rozhodcovia neuznajú, potrestajú vás zrážkou 2 body, takže je dobré zahlásiť vyrušenie, len ak ste boli naozaj vyrušení, ale to uiž je na vás.
Dalľím pravidlom je 6.11.4. ktoré hovorí o neskorom príchode na preteky. neuverili by ste, že sa našli rozhodcovia, ktorí dokázali nepripustili strelca do preteku, pretože prišiel až počas nástrelu, s odôvodnením, že pravidla ŠS zakazujú strelcovi prísť neskôr ako pred vyhlásením nástupu na stanovište a zapojiť sa do preteku. A pritom toto pravidlo vyslovene pamätá na to, že strelec proste nestihne prísť načas a určuje mu "postihy" za neskorí príchod, ako je, že s amu nenadstaví čas (tzn. že musí stihnúť odstrieľať v čase, ktorý ostáva do konca preteku ak príáde na stav, keď už súťaž beží), alebo že nemá nárok na nástrel, ak príde na stav už keď nástrel začal.
Je preto veľmi dôležité aj pre strelcov, aby ovládali pravidlá ŠS, aspoň v disciplíne, ktorú strieľajú, aby vedeli "využiť" ustanovenia pravidiel vo svoj prospech (nehovoríme o zneužití pravidiel) alebo aby sa vedeli brániť pred neznalými rozhodcami, ktorí ich chcú postihovať v rozpore s pravidlami ŠS. Je to vo vlastnom záujme strelcov pravidlá ovládať.
Zažili ste aj vy situáciu, kedy vám znalosť pravidiel ŠS pomohla? Prípadne aj nepomohla, pokiaľ bol rozhodca neoblomný a vykladal si pravidlá ŠS po svojom. Ak áno, podeľte sa s nami.
Stretli ste sa už na pretekoch s tým, že sa nedodržiavali pravidlá ŠS?
Pravidlá diskusie od 1. 5. 2020:
Zapojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následne po prihlásení sa.
Jany | 28.07.2022 09:12
Môj názor na danú vec: Mal som cca 26 ročnú pauzu v strieľaní, prakticky som vhupol z juniorky do seniorky, a pokiaľ si dobre pamätám, za mladých čias sme sa podobnými vecami nezaoberali...
Strelec má strieľať, rozhodca má rozhodovať, tréner má trénovať... tak by to podľa mňa malo byť. Samozrejme, všetky tieto činnosti musia byť istým spôsobom riadené - a na to majú byť jasne stanovené pravidlá. Tie sú tiež viacmenej v neustálom "vývoji", či už z dôvodu "globálnych" zmien v jednotlivých disciplínach, alebo jednoducho z praktických dôvodov, ktoré vychádzajú zo súťažnej praxe a tie môžu resp. mohli by) ovplyvňovať všetci zúčastnení. No asi mám na to na dnešnú dobu asi veľmi optimistický názor, hlavne kvôli momentu vstupu "ľudského" faktora... Snáď by bolo fajn, keby všetci cielili ku tomu, aby sme sa naozaj každý snažili "robiť svoju robotu", sme všetci predsa len ľudia s "úchylkou" ku pachu strelného prachu, či zvuku výstrelu, alebo stlačeniu spúšte v tom správnom čase a správnom zámernom poli terča...
Stojí nás to isté obety a obete, a tie musia prinášať pre vyváženie potrebné uspokojenie. Nechcem skĺznuť do žiadnych detailov pravidiel, na to sa necítim povolaný, len by som rád všeobecne skonštatoval, a nerád by som aby sa to bralo ako klišé či fráza - ľudskosť a fair play by mal byť základ pre dianie na palebnej čiare aj v zákulisí, a s takým prístupom by sa mali riešiť potrebné zmeny a doplnky pravidiel - vo výsledku platné, uznávané a dodržiavané všetkými bez výnimky.
Milan Mišík | 12.03.2022 08:38
Predsa len by som sa vrátil k tým stolom.
Vo VTP je trochu zmätočne uvedené v čl. 6.4.7.2 že stanovište musí byť vybavené lavicou alebo stolom výšky 0,7 až 0,8metra. Musí. V článku 6.4.10 sa už hovorí o lavici alebo stojane. No a v čl. 6.4.11.10 sa upresňuje rozmer lavice alebo stola na približne 0,5x0,6 metra (plocha) s výškou 0,7 až 1,0 metra. S následnými obmedzeniami pre podložky.
Tie čl. 6.4.7.2 a 6.4.11.10 si trochu odporujú.
Pozrel som si preto originál pravidiel na ISSF no a tam nájde človek v článku 6.4.7.2 výšku stola 0,7 - 1,0metra.... Takže nesúlad, ktorý vysvetľuje ten rozpor.
Aby sme si rozumeli, nemám na poriadateľov zo Šale nejaké ťažké srdce, som presvedčený, že urobili v daných podmienkach maximum. Ide o tie podmienky v ktorých pracovali. Ono, myslím, že by to nemala byť nejaká súťaž strelci kontra rozhodca/poriadateľ. Zažil som ako rozhodca upozorňoval strelca vedľa mňa na porušovanie pravidiel, tento sa bránil. Končilo to tak, že rozhodca mu musel priniesť výtlačok pravidiel a tento následne diskutovali až strelec uznal chybu. To počas súťaže, samozrejme sa to nedalo nevšimnúť.
No a ak napríklad usporiadateľ nevie dodržať vzdialenosť divákov od palebnej čiary, aj keď som presvedčený že by všetci chceli, možno je tak trochu na divákoch aby brali ohľad na súťažiacich. Každý z nás už zažil počas súťaže všeličo za chrbtom...
Mlynarčík Peter | 12.03.2022 15:33
Milan
je skvelé, že si venoval čas naštudovaniu pravidiel, dokonca porovnaniu našej verzie s ISSF originálom. Nájde sa v pravidlách viac "nesúladov", ak súťažíme na Slovensku, poznajme aspoň naše. Presne ako píšeš, rozhodcovia sa musia so strelcami handrkovať, lebo strelci nepoznajú pravidlá, ale ich poznali kedysi ale už zmeny v priebehu času nejako neodsledovali.
Tie diskusie (či už rozhodca so strelcom, alebo strelci medzi sebou, resp. tréneri so strelcami), dokážu nepripraveného strelca dosť vykoľajiť z koncentrácie.
Je úplne bežné, že sa za chrbtami strelcov vedú aj dosť hlučné diskusie, na to sú tam rozhodcovia, aby tých, ktorí neakceptujú ostatných, napomenuli, prípadne aj vykázali z priestoru za strelcami.
Všetko je o ľuďoch, sami si tvoríme prostredie v ktorom existujeme, niekto je tolerantný, nie kto nie, niekto aj "normálne" komunikuje nahlas a nemusí si uvedomiť, že na strelnici je jeho prejav veľmi hlasný.
Ale vyrušovanie strelcov sa deje aj na veľkých svetových podujatiach, takže každý strelec by mal byť schopný sa s vyrušovaním vysporiadať, ale nehovorím, že tolerovať.
Milan Mišík | 11.03.2022 13:59
Zdravím všetkých
K príspevku dole by som chcel jednu otázku. Ja som jeden z tých, ktorý mali na stole kufrík. Svojho času som čítal pravidlá, kde boli definované výšky stolov, a ak si správne spomínam, v kvalifikácii bolo možné podložiť kufrík, ak nebola prekročená celková výška. Vo finále sa už nič podkladať nesmelo.
Pre istotu som nahliadol do aktuálnych pravidiel, keďže sa medzitým zmenili.
Celkovú výšku 1,0 metra spomínajú pravidlá len pre 25m strelnice v čl.6.4.11.10. Pre 10 metrové sa uvádza len lavica a stôl výšky 07 - 0,8m - v čl.6.4.7.2. A to je všetko.
Inak doporučujem si pozrieť finále OH v Tokii minulý rok. Tam boli podložky, že by nižší strelci mali problém dočiahnuť....
Milan Mišík | 11.03.2022 14:30
Otázku beriem späť. Horecitované články boli z VTP, v pravidlách pre Pištolové disciplíny je to skované v čl. 8.6.2 a 8.6.3 (Príslušenstvo...) a je to tak ako som si to pamätal pôvodne.
Na druhú stranu, ak by poriadateľ dodržal jeho povinnosti, človek namal šancu s kufríkom prekročiť 1,0m...
Mlynarčík Peter | 11.03.2022 14:41
Milan
v skutočnosti si svoju otázku nenapísal, takže ju nemusíš sťahovať. Len sme si ju mohli z Tvojho príspevku domyslieť.
Ak mal stolík v Šali 95 cm, tak svoje povinnosti usporiadateľ neporušil.
Ak to zoberieme reálne, strelci majú rôzne veľkosti kufríkov, takže je veľmi ťažko prispôsobiť rozmery stolíka aj rôznym veľkostiam kufríka. Niketorí majú kufrík vysoký 6-7 cm, niektorí 20-30 cm, asi aj preto je Tebou citované odporúčanie výšky stolíka na 10 metrov cca 70-80 cm, vtedy naozaj môže dať svoj kufrík na stôl asi každý.
Takže ako sme sa presvedčili, usporiadateľ pravidlá neporušil, akurát rozhodcovia nedbali na ich porušovanie tými, ktorí si na vysoké stolíky dali ešte oporu alebo kufrík.
Proste asi mali vtedy zlý deň, keď raz chceli vyžadovať platnosť neexistujúcich pravidiel a naopak nevyžadovali platnosť existujúcich pravidiel. Človek by povedal, že každý sa môže pomýliť, ale asi od ľudí, ktorí majú kontrolovať iných či sa nemýlia, by sme očakávali, že oni sa mýliť nebudú.
Boris | 08.03.2022 09:46
V celku je možné konštatovať, že naši rozhodcovia sú super, ale nedá sa to zovšeobecňovať. Je to len o pocitoch. Inak sa "píska" v KE, inak v Príbelciach, inak v Šali či SAV...
Niekedy je to zo strany rozhodcov akási prehnaná dávka tolerancie. Táto benevolencia zo strany rozhodcov, ktorí si mnohokrát povedia: "Aj tak mu to nepomôže" :) Mám na mysli napr. ak si v Šali niekto na stolík, ktorý má výšku 95 cm ešte vyloží kufrík od pištole a o ten si opiera ruku. Zrejme tiež si myslím, že to nikomu nepomôže, ale hnevá ma to, lebo sú aj strelci, ktorí si tú výšku premerali a báli sa na stôl si položiť čo i len hrubšiu podložku. Nemohli si pištoľ oprieť tak ako sú zvyknutí. To, že niektoré stoly sa trasú viac ako nohy dorastenky, tak to už rozoberať nebudem, ale spomínam preto, že zrejme na MSR nás čaká niečo podobné. V tomto prípade školská lavica by bola asi lepšia.
Mnoho strelcov sa drží zásady: Byť čo najnenápadnejší, aby si vás rozhodca nevšímal. Keď si vás začnú všímať, tak sa vám stane ako mne, že v jednom kuse vás budú niečím otravovať, ako napr. či mám správnu výšku podložky, premerať odpor spúšte, dať fúkať či som neužil alkohol a... Nič hrozné, ale dosť to znepríjemňuje život. Potom chápem, že mnohí chcú byť nenápadní, najmä ak majú odpor spúšte riadne povolený, takmer ako na ľubovoľke, pod tričkom neoprénový pás (korzet), páskou polepené ramená, alkohol podľa potreby :) a pod. Ak si vás nikto nevšíma je to OK, tak preto hlavne nevyskakovať a neupozorňovať na seba.
Najradšej chodím strieľať do Príbeliec. mám to síce riadne ďaleko, ale tam sa vám nič podobné nestane, tam ako keby "pískali" iní ľudia z iného zväzu. Ale nie len tam, aj Martin je super, ale tam je dosť málo pretekov. Určite aj niekde inde, kde som ešte nebol.
Prečo to tak je?
Možno ja preto, že sa pred pretekom nepreberajú zbrane. Nie to na to čas. Mnoho rozhodcov neovláda základné pravidlá, najmä tí na čiare. Jóóój problémov je veľa i keď nie závažných a nie podstatných. Vlastne sú to len totálne nepodstatné problémy dovtedy, ak sa vás aspoň jeden bytostne nedotkne, potom vás to riadne nahnevá.
Tak s úsmevom ideme ďalej, lebo zrejme sa nič nezmení. Pre mnohých je to aj dobre :)
Laco | 08.03.2022 12:47
Áno asi všetci vieme, že mnohí si pomáhajú k lepšiemu výsledku, ako sa len dá. Ja osobne nechápem prečo? Majú za to peniaze? V kluboch sa môžu odfotiť so svojim predsedom? Neviem čo ich k tomu vedie. Nechcem podrobne opisovať praktiky niektorých strelcov, lebo náhodou by si to prečítal niekto z mládeže a začali by to robiť tiež.
K tomuto len jedna poznámka, že za tie roky sa už veľmi dobre poznáme a dobre vieme kto za koho a kto ako kope :) Aj keby tam neboli rozhodcovia, tak pri dnešnej elektronike nám stačí Vlado pri mašine a výsledky sú v cajchu.
Redakcia www.strelcom.sk | 08.03.2022 14:19
Laco
táto téma je skôr myslená ako "legálna" pomoc strelcom v situácii, keď rozhodcovia nie sú najlepšie zorientovaní v pravidlách.
Ak chce niekto klamať, tak klamať bude ďalej, cestičku si vždy nájde.
Elektronické terče zminimalizujú "nesprávne" vyhodnotenie výsledku, ale nezmenia nič na to, ak by chcel niekto súťažiť nepodctivo, napr. spôsobmi ako písal vyššie Boris.
Možno sa raz slováci naučia netolerovať podvádzanie, aj na svoj úkor a naučia sa rozhodcu a ostatných strelcov upozorniť na nepoctivé správanie či už strelca, alebo rozhodcu, teraz proste všetci privierame oči, možno preto, že si väčšina myslí, že ak ja upozorním teraz na niekoho, ten mi to nabudúce vráti, keď ja niečo urobím zle.
Ale všetci súťažíme podľa tých istých pravidiel, takže malo by byť normálne ak sa poukáže na niekoho (či už rozhodcu alebo strelca), ak zámerne pravidlá nedodržuje, pretože inak vlastne súhlasíme, že niekto podvádza a koná nefér voči nám, ktorí pravidlá dodržiavame.
Určite väčšina z nás pozná Ivana Némethyho, ten vždy otvorene kritizoval, ak sa nedodržiavali pravidlá, upozorňoval na ich porušovanie a vyžadoval, aby sa pravidlá dodržiavali. Takže ak sa takto naučíme konať všetci, nikto nebude mať dôvod konať nsprávne, lebo bude vedieť, že sa vždy nájde nejaký "Némethy, Mlynarčík alebo iný", kto upozorní na jeho nesprávne konanie.
Laco | 10.03.2022 09:03
Veď hej Peter, ale dá sa súhlasiť aj s tou vetou, čo napísal Boris: "V celku je možné konštatovať, že naši rozhodcovia sú super,..." Sú takí, ako aj my :)
Mlynarčík Peter | 11.03.2022 10:35
Laco
áno, všetko je o ľudoch, sme aj takí aj onakí.
Ale táto téma skôr nadväzovala aj na článok Janka Medveďa v Buletíne SSZ, že tréneri a strelci nie veľmi ovládajú pravidlá ŠS a potom sa nevedia "brániť" v prípade, že narazia na rozhodcu, ktorý má "určité rezervy" v pravidlách ŠS. takže by bolo vo vlastnom záujme strelcov, aby pravidlá ovládali, môže to byť pre nich len plus. Aj keď im mie vždy pomôže.