Registrácia / Prihlásenie
VOLUME PAUSE

Vráťme Slovenský strelecký zväz strelcom

HOME  »  Diskusné témy  »  Seniori ako ďalej?

Seniori ako ďalej?

19.september 2022  |  Diskusia  |  Naspäť »

Uplynuli víkend sa uskutočnili už 38. medzinárodné Majstrovstvá Slovenska veteránov v Príbelciach za účasti strelcov zo Slovenska, Čiech, Maďarska a Slovinska. Tieto MSR veteránov boli aj o diskusii členov klubu veteránov a asi aj zamyslení čo ďalej v SSZ s touto vekovou kategóriou. Pán predseda klubu veteránov Milan Terem ml. vyzval všetkých seniorov, aby sa zamysleli nad systémom nominácií na medzinárodné súťaže seniorov (napr. Plzeň) a navrhli nominačné kritéria. Diskutovalo sa aj o prípadnom zosúladení vekových kategórii seniorov, podľa vzoru českých, nemeckých ..., ale návrh mladšieho člena klubu veteránov bol nekompromisne, bez zváženia pre a proti, zamietnutý staršími členmi, proste je potrebné zachovať kontinuitu a nezavádzať žiadne zmeny v tejto oblasti, s tým, že naši strelci sa na medzinárodných veteránskych súťažiach proste prispôsobia. Už len tento fakt zvýrazňuje, že o nejaké nominačné kritéria na medzinárodné súťaže nie je reálny záujem, lebo ťažko urobíme nominácia na medzinárodné vekové veteránske kategórie, keď naše s nimi nekorešpondujú. 

Len pre informáciu, oproti roku 1993 poklesol v roku 2021 počet mladých členov SSZ (do 45 rokov) o 48%, ale naopak stúpol počet členov SSZ v seniorskom veku (45+) o 64%. Najdrastickejšie klesol počet juniorov (19-20 ročných) z niekoľko stoviek na niekoľko desiatok, takže reálne je najbližšia budúcnosť streleckej základne ohrozená.

Pán Vincent Kubik v druhej téme nášho fóra otvoril záležitosť súťaženia seniorov, pretože teraz máme taký schyzofrenický stav v SSZ. Už 38 rokov sa usporiadúvajú samostatné MSR veteránov, kde ale nie sú všetky disciplíny ako na "normálnom" guľovom MSR, ale na vzduchovkových MSR sa strieľa aj seniorska kategória (VzPi40 a VzPu40), dokonca tento rok už tam boli aj viaceré seniorske kategórie S1 až S3) ako je to v súťažnom poriadku SSZ.

Túto guľovú sezónu SSZ vypísal na viacerých kvalifikačných pretekoch (schválených ŠTK) aj discplínu ĽPi40 seniori, takže si viacerí seniorskí strelci v dobrej viere zvolili túto disciplínu s tým, že budú v nej bojovať o nomináciu na guľové MSR. Viacerí títo strelci na pretekoch po celom Slovensku strávili pomerne veľa času, minuli veľa peňazí na účasť ale nominačná komisia žiaľ nenominovala na guľové MSR ani jedného seniora v tejto, oficiálne vypísanej disciplíne. Človek by pochopil také rozhodnutie, ak by kapacita strelnice nestačila aj pre seniorov, pretože by ju celú obsadili mladí strelci, ale tých žiaľ máme oveľa menej ako seniorov a tak ostane polovica strelnice prázdnej, čo je úplne nelogické.

Oslovení členovia VV výboru majú na to rôzne názory, od takých, že samozrejme by mali byť seniori nominovaní, keď už celú sezónu súťažili až po názor, že rozhodnutie nominačnej komisie je správne, lebo seniori mali minulý víkend svoje MSR, na ktorých bola aj disciplína ĽPi40. Aj tento názor člena VV je plne legitímny. Členovia VV konečne začali medzi sebou na túto tému komunikovať a hádam rýchlo dospejú k nejakému stanovisku, logicky by sa dalo očakávať, že prikážu nominačnej komisii donominovať seniorov v ĽPi40 na guľové MSR.

Znovu sa len ukazuje, že v SSZ sa neriadi, nerozmýšla koncepčne, do budúcnosti, len sa hasia aktuálne problémy alebo riešia len aktuálne potreby, bez ohľadu na nejaký budúci vývoj nášho športiu a demografie v SSZ.

Aký máte Vy názor na účasť seniorov na tohtotýždňových guľových MSR a celkovo na budúce fungovanie seniorov v rámci súťaží SSZ?

Anketa

Ste za to, aby seniori, ktorí absolvovali kvalifikačné preteky v tejto guľovej sezóne, boli nominovaní ((podľa nominačného rebríčka) na guľové MSR?
Výsledky hlasovania:
  • ÁNO: 9x  
    69%
  • NIE: 4x  
    31%

Diskusia

Pravidlá diskusie od 1. 5. 2020:

Zapojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následne po prihlásení sa.

NAHOR
Tento web používa súbory cookie. Používaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií...