15.apríl 2020 | Diskusia | Naspäť »
Prebehla tu divoká diskusia, že stránka SSZ je počas pandémie ako mŕtvy chrobák.
Aby sme ukázali, že čas sa dá využiť počas pandémie aj rozumne, rozhodol som sa všetkým strelcom ponúknuť nasledovnú službu.
Pokiaľ máte akýkoľvek problém, tak mi ho napíšte. Buď priamo tu na www.strelcom.sk, alebo ak Vám to lepšie vyhovuje, tak emailom na strelci@strelcom.sk a ja Váš problém vložím do diskusie, samozrejme bez Vašej identifikácie.
Či ide o právny problém, technický problém so zbraňou, problém s výkladom niektorých ustanovení pravidiel, problém v tréningu, nezáleží na tom, o aký typ problému pôjde, len by sa mal týkať streľby. Len sa pokúste poskytnúť všetky informácie, ktoré pomôžu lepšie odpovedať na problém a možno aj to, či ste začiatočník, alebo už skúsený strelec, aby sme vedeli odpoveď sformulovať primerane Vaším streleckým skúsenostiam. Uznáte, že asi poradiť Jurajovi Tužinskému si vyžiada inú odpoveď ako začiatočníkovi, ktorý začal strieľať tento rok.
Nie som všeznalec, takže ak bude potrebné, s problémom sa obrátim na tých najkompetentnejších, ktorí budú vedieť a chcieť na problém odpovedať a poradiť Vám. Určite sa nájde aj medzi nami mnoho takých, ktorí majú rovnaký alebo podobný problém a aj takých čo budú vedieť odpovedať a poradiť a budú odpovedať priamo tu v diskusii k problému.
Takže odpoveďou na Váš problém pomôžete aj nám ostatným čitateľom tohto webu, ktorých sú už stovky. Počet čitateľov stránok ww.strelcom.sk už dávnejšie prekročil 500, z celého Slovenska.
Ďakujem všetkým, ktorí sa zapoja do diskusie a takto rozumne využijú čas, ktorí nemôžu stráviť na strelnici.
Poprosím Vás, aby ste prispievali ku konkrétnemu problému vo vlákne toho problému, vždy ako "reagovať", nie zadať vždy príspevok na vrchu diskusie, lebo tak zakladáte v skutočnosti nové vlakno, potom bude ťažšie orientovať v odpovediach na konkrétny problém.
Predtým ako napíšete svoj problém, poprosím Vás pozrite si príspevky nižšie, či už sa ten istý problém neriešil. Ak nie, všimnite si, že ku každému problému sa kladie dosť otázok, tak ak viete, v svojom popise skúste už odpovedať na tieto otázky:
1) Určite je mierenie v poriadku, mieridlá sú viditeľné ostro a sú zrovnané tak ako majú byť, aj pri tých " chybných výstreloch"?
2) Určite je poloha mieridiel v podriadku aj v čase výstrelu?
3) Určite je pažba taká, že pri mierení nie je potrená korekcia polohy mieridiel pomocou zápästia?
4) Určite je strelecký postoj taký, že pri mierení nie je potrená korekcia polohy mieridiel pomocou ruky alebo zápästia, nebodaj natočenia tela?
5) Nemá zbraň pri spúštaní "tendenciu" sa začať vychylovať do strany?
6) Bol až aj vyskúšana streľba na streleckom trenažéri, najlepšie zároveň s ostrou streľbou?
7) Aké je úroveň streleckých zručnosti? Bavíme sa o začiatočníkovi, alebo pokročilom strelcovi?
8) O akej disciplíne sa bavíme, aká je značka a model zbrane a streliva?
9) O akej vekovej kategórii sa bavíme? juniorskej, dospeláckej alebo seniorskej?
So súhlasom autora zverejňujem metodiku od Egona Urbančoka, môžete si ju stiahnuť a používať pre Vašu potrebu. Ťoťo ďakujeme.
Ste spokojný s prácou SSZ počas pandémie?
Pravidlá diskusie od 1. 5. 2020:
Zapojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následne po prihlásení sa.
Rozina Vlado | 08.04.2025 16:53
Bola by škoda odstrániť túto stránku. Padlo mi do oka ako som 26.07.2022 (viď nižšie) tu prosil o radu a dnes už na túto tému môžem napísať knihu. Aj k tomu prispela táto stránka.
Maťo | 27.03.2025 18:59
Ak zanikne táto stránka z akéhokoľvek dôvodu, bude to prehra nás všetkých. Stratíme poslednú možnosť sa poradiť, riešiť problémy a vysloviť svoj názor.
Rozina Vlado | 26.07.2022 16:28
Ak náhodou zablúdi niekto až do tejto rubriky, tak by som poprosil zablúdeného čitateľa o radu:
Má niekto skúsenosti s mierením oboma očami. Je potrebná dioptria aj na nie vodiacom oku? Obe oči majú sa sústrediť na mieridlá ako na písaný text? Iriska sa používa na vodiace oko, alebo na obidve? Ako sa narába s filtrami?
:) ... viem je toho veľa, ... ale čo ak náhodou...
Ďakujem - Vlado
Redakcia www.strelcom.sk | 20.04.2022 15:39
Od strelcom nám prišla požiadavka na sprístupnenie skôr napísaného článku o streleckých topánkach, takže ho zverejňujeme vľavo do tohto textu
Peter Mlynarčík | 28.06.2021 14:12
Jeden starší strelec, ktorý strieľa dlhšie ako ja som na svete, má veľkú prosbu.
Potreboval by ľavú pažbu (veľkosť M) na ľubovoľnú pištoľ TOZ35.
Ak by ste mali niekto nepotrebnú, pomohli by ste mu vyriešiť strelecký problém, pretože zo zdravotných dôvodov musí prejsť na streľbu z pravej na ľavú ruku.
Veľmi obdivujem ľudí, pre ktorých je streľba celoživotnou záľubou a aj keď im zdravie už veľmi neslúži, vždy ich to ťahá si vystreliť, klobúk dolu.
Pomôžete mu niekto prosím?
Viem, že ľavá pažba je u nás rarita, ale možno niekomu ostala zo starších čias.
(the real)Jaro_Liptak | 07.03.2021 22:08
Ako dobre, ze aj tato tema je otvorena, nielen diskusie o organizacii strelectva v najblizsom a vzdialenejsom case... Vie mi niekto poradit?
Nemam az tak problem ako strelec, ale skor ako trener. Niektori z vas tu na fore ma poznaju ako puskara, velmi mala skupinka mozno ako niekoho, kto obcas zabrusi aj na teritorium pistoliarov alebo beziaceho terca (striela to vobec este na Slovensku niekto?). Dnes by som bol velmi vdacny za prakticke rady od trenera k trenerovi, ako postupovat v mojej momentalnej situacii ako trener zacinajuceho pistoliara. So starymi kusmi nemam problem, ale tu je riziko, ze pri mladom strelcovi mozem urobit rozhodnutie, ktore ho v najhorsom pripade posle na slepu kolaj a v menej zlom pripade ho bude stat niekolko treningov, kedy pride na to, ze sa treba vratit k starej technike a dva ci tri mesiace su v ... (vsak viete kde).
Takze situacia: Mlady pistoliar, 17 rokov, trenuje 4 roky, 1x do tyzdna, viac nevyda, lebo skola a pristupnost infrastruktury. Vysoko inteligentny, lahky handicap v kondicii. Takmer ziadna skusenost s gulou, 1 trening s LP (TOZ-35). Hlavna disciplina VzPi 40/60, vysledky momentalne v oblasti okolo 360/540.
A teraz to pride: V Rakusku, kde moj strelec posobi, je narodna disciplina VzRpi40/60. Nie je to rychlopalka v klasickom slova zmysle, kde sa striela na 5 samostatnych tercov, ale pripomina skor 10sekundove serie na StPi 20+20+20 (salena). Disciplina sa vola LP5, striela sa s 5ranovymi vzduchovkami na 10m, klasicky Vz pistolovy terc, len 8 alebo 12 5ranovych serii v case 10s. V tejto discipline uz ma jedno zlato z majtrovstiev Rakuska a podla mna je to kliciaci rychlopalnik, len on o tom este az tak moc nevie.
Na tuto specialnu vzduchovkovu disciplinu neexistuje metodika a prakticky nieto ani trenerov. Skusenych pistoliarov je celoplosne malo, repretreneri su uz roky dovezeni z Nemecka a venuju sa len reprezentantom. Chlapca som zdedil po jeho predchadzajucom trenerovi, ktory bol vykonnostne zhruba tam, kde je chalanteraz. Takze - co planujem ako dalsie kroky:
- Definitivne vyriesit prichod zbrane do zamerneho rajonu. Momentalne ma techniku rovnaku ako na statickej vzduchovke, teda prichod pod terc zhora. To stoji cas a silu, planujem to prerobit na zdvih zdola, ako pri RPi, SpPi aleb VPi. Tu moja principialna otazka na praktikov salenej: ako je to najlepsie pri 10sek seriach StPi? Predpokladam, ze idete zdola, ale za 40+ rokov pozorovania som si to akosi nevsimol. Ak ma niekto v treningovom denniku aj casy, tak ma u mna pri najblizsom stretnuti minimalne jeden drink. Tu je najvacsie riziko, ze sa vydame nespravnou cestou. Toto mu bude - tolko uvaha - v buducnosti uzitocne aj pre SpPi, StPi a RPi.
- Bol by som tiez vdacny za skusenosti s prechodom z klasickej RP (mechanicky otocne terce, strelec reaguje viac-menej na akusticky vnem) na elektroniku (zelene a cervene svetlo, akusticky vnem/povelje sekundarny). Tu mi ide o vybudovanie automatizmu, predpokladam, ze strelec vnima otacanie/zelenu viac periferne ako priamo, s tym, ze niekde na pol ceste sa stretne s rovnymi mieridlami. Myslim si, ze tieto skusenosti budu aj vseobecne zaujimave, ked budu v buducnosti strelnice prezbrojovat z mechaniky na elektroniku.
- Na gulu si este pockame, mame problem ako s casom, tak aj s infrastrukturou. Na StPi/SpPi/RPi mame akurat jednu neopazbenu margolinu a v celom dvojmilionovom meste snad dalsich dvoch-troch strelcov, co tu disciplinu praktizuju (nehovorim, ze trenuju). Tu chcem doviest najprv rychlopalnu vzduchovku na prijatelnu uroven a az potom zacat robit vylety do StPi, SpPi, eventualne RPi. Na specialne zbrane nemame penazi nazvys (zatial).
- Zato mame SCATT a vieme s nim robit. Aj mlady. To je zasa take male plus.
Toto obdobie je sice hnusne tym, ze nam nedovoli sutazit, ale na druhej strane ponuka sance na vybudovanie alebo kvalitne prerobenie techniky.
Tolko moje uvahy - co vy na to?
(A popri tom myslienocka - Peter, mas prehlad o tom, kolko puskarov / pistoliarov / kanciarov / brokarov / pozorovatelov je na webe? Alebo to stoji za malu anketu?)
Dakujem a srdecne zdravim z druhej strany Dunaja!
Ivan Horčiak | 09.03.2021 15:40
Ahoj Jaro.
Keď by si chcel ozvi sa mi na email: horciaki@post.sk
Ahoj.
Ivan Horčiak.
Peter Mlynarčík | 09.03.2021 16:11
Ivan
Prepáč, ale toto je rubrika, kde sa sice odpovedá jednému či sa pýtal ale zãroveň sa odpovedá všetkým, ktorí majú podobný problém. Takže poprosím pre budūcnosť, ak je to možné odpovedz v téme na otázku a ak potom bude záujem pýtajúceho doplniť Tvoju odpověď, tak si hurkútajte spolu. Ak by takto ako teraz Ty pristupoval v diskusii každý, tak sa nikto nič nedozie. Ďakujem za pochopenie a ústretovosť k ostatným strelcom.
Peter Mlynarčík | 07.03.2021 22:58
Jaro
je skvelé že sa nehanbíš opýtať a nehráš sa na majstra sveta. To sa asi musíme naučiť na jednej strane a mať sa koho opýtať na strane druhej.
Poďme teda postupne.
ŠtPi30x20 (šalená) dostala ten slangový názov púráve podľa tých 10 sekundových sérií, kde sa vždy láme chlieb. Na Slovensku máme len niekoľko strelcov, ktorí vedia strieľať 10 sekundové série, myslím, že momentálne je najlepší Juraj Haršáni, bavíme sa o .22 šalenej, nie vzduchovej.
Myslím si, že cieľ je malorážka, takže asi je dobré sa učiť všetko, ako keby to bola .22, nie vzduchovka. Rozdiel je veľký, vzduchovka (Steyr LP50) nekope, obvykle nemá 1 kg na spúšti a to sú 2 zásadné rozdiely. Neviem, či je lepšie ísť hneď na 1 kg na spúšti (ak je na VzŠtPi povolených 0,5 kg) alebo si najprv uľahčiť robot u a začať s 0,5 kg a potom prejsť na 1,0 kg. Osobne by som sa prikláňal hneď ísž na 1,0 kg (a len na preteky znížiť odpor spúšte, ak sú na pretekoch nižšie čísla povolené).
Čo sa týka mierenia a chodu spúšte. Na LP50 sa prakticky nedá nastaviť bodovka, ale to na šalenú až tak nevadí, je tam dostatok času namáčknuť prvý chod, ale čím kratší, tým lepšie.
Mierenie v každom prípade zdola a zastaviť pod terčom (to sa potom využije v RPi alebo ŠpPi.na figúru. Dôvod si napísal, vrátenim sa zhora sa stráca drahocenný čas.
Na 10 sekundovú sériu je potrebné odpáliť prvú ranu do max 4 sekúnd, najlepšie okolo 3,5 sekundy. Ak by to mladík dokázal skôr o to lepšie, lebo mu ostane viac času na ďalšie 4 rany. Tých cca 3,5-4 sekundy sú optimálne, predĺženie prvej rany sa takmer vždy negatívne odrazí na ostatných ranách, človek sa musí podvedome ponáhľať (hlavne ak nemá časy v hlave) a porozhadzuje rany kade tade.
Je len jedna cesta k úspechu, nekonečný dril, aspoň času bez pištole, ak nie je možné strieľať, aby dostal čas do hlavy a vedel si uvedomovať, či mešká, alebo naopak je veľmi rýchly. Naučiť sa rytmus, prvá rana max 4 sekundy, a posledná rana za 9,0 max 9,5 sekundy. Vtedy vychádza na posledné 4 rany cca 1,5 sekundy na ranu, čo je dostatok času na zrovnanie mieridiel, skontrolovanie správneho zamierenia a plynulé odpálenie.
Nestrhávať a neuvoľňovať zápästie je to najpodstatnejšie na 10 sekundových sériach.
Šalená (10 sekúnd) je podľa mňa nádherná dsiciplína, ktorá dokáže pomôcť každému pištoliarovi, lebo na nej sa vidí, že je potrebné zladiť všetko ako v iných disciplínach, len v krátkom čase, čiže nie je čas na špekulácie, musí byť len čistá, poctivá robota.
Čo sa týka akustického/svetelného vnemu, budúcnosť sú svetlá, takže sa to musí naučiť.
Ja to robím tak, že počas 7 sekúnd pred "otvorením" terčov si počítam čas, za prvé 4 sekundy si zrovnám mieridlá, spevním rameno a zápästie a pomaly zdvíham zrak na spodok figúry, aby som registroval svetlá a na 6/7 už očakávam zelenú (aby ma neprekvapila) a štartujem hore. Počas pohybu hore zachytím mieridlá na spodnom okraji terča, kým vyjdem pod čierny kruh už mieridlá mám zrovnané. Zastavím v zámernom rajóne, skontrolujem mieridlá a spúšťam. V .22 prichádza spätný ráz a pohyb zbrane hore, u vzduchovky v princípe nie je takmer žiaden pohyb zbrane (ak nestrhnem).
Takže čo najskôr po výstrele znovu zrovnám mieridlá, skontrolujem či som v zámernom rajóne a spúšťam a to opakujem až do piatej rany.
Podľa mňa je tu nezastupiteľná úloha trénera, ktorý musí merať jednotlivé časy a sledovať prácu strelca. Je to však nekonečný proces, musí sa vybudovať svalová a časová pamäť.
Veľmi sa osvedčilo, ak sa športovec snaží trénerovi odkomunikovať, ako vnímal čas, prvej a poslednej rany, aby si uvedomoval svoj odhad s nameranou skutočnosťou. Takto sa naučí vnímať čas a reagovať na nežiadúcu výchylku bez stresu, paniky.
Všetko to sa ľahko píše, ale realizácia je komplikovanejšia.
Žiaľ, v dynamických disciplínach strelec musí nadrilovať prvú ranu (zdvihnutie a odpálenie v potrebnom čase) a mať pod kontrolou celý časový priebeh, aby vedel podvedome vyhodnocovať či má ešte dosť času a môže v kľude strieľať, alebo mešká a musí trochu pridať. A to sa žiaľ bez drilu nedá (ale dá sa to aj sušiť, aj bez zbrane, najlepšie s nejakou elektronickou alebo zvukovou pomôckou aj keď to je potrebné dávať pozor aby si nevybudoval návyk, že potrebuje počuť alebo vidieť čas prvej rany). Pri tréningu 1x týždenne to nebude jednoduché, treba sušiť a naučiť sa časy, prvá rana je rozdodujúca. Ale dá sa to nasušiť aj bez zbrane, ak je zbraň problém.
Toto je môj pohľad na šalenú, žiaľ vždy som sa jej venoval len okrajovo, takže moje výsledky nie sú ani zďaleka TOP na Slovensku, aj keď už zopár medailí sa mi v šalenej podarilo, dokonca raz som bol aj majster Slovenska.
Janko Fabo, Juraj Haršáni, Martin Bolek, Ivan Némethy, vy to možno vidíte inak ako ja, podelíte sa s nami (s Jarom) o váš pohľad na šalenú (10 sekundové série)?
Rýchlopalka je ešte náročnejšia, ale to už je iná kapitola.
A nakoniec, čo sa týka štatistiky, prehľadu, koľko z vyše dvetisíc reálnych sledovateľov našich stránok sú pištoliari, puškári a pod, to žiaľ nevieme zistiť.
(the real)Jaro_Liptak | 09.03.2021 20:41
Peter, srdecna vdaka za odpoved, hlavne za potvrdenie toho, co asi aj teoreticky odvodim, ale nebol som si bez skusenosti isty. Skusenost praktika je tu nadovsetko. Za tie casy mas u mna drink, ako som slubil :-)
Este jedno je velmi cenne, co v texte asi tak opticky nevytrca, ale tiez podtatne pomohlo, bo som si to neuvedomil: pocitanie casu pred otvorenim/zelenou a cinnost v tejto faze. Tak ma technika a aj psychika pekny, skory nastupny bod a v momente otocenia/zelenej uz ide v kolajach.
Este raz dakujem, vela z toho pouzijeme.
A k statistike: das anketku?
Peter Mlynarčík | 09.03.2021 22:56
Jaro
Som rád že si zvýraznil počítanie 7 sekūnd pred otvorenim ako významný moment. Viaceto strelcov sa stažovalo že majú problém so svetlami, že musia na nich čumieť aby "nezaspali", tak som im dával moju pomôcku, počítám do sedem (už počìtanie samotné odvedie pozornosť a človek nerieši nesmysly), prve štyri sekundy neriešim svetlá, ale kontrolujem mieridlá, zápestie a rameno, piatu sekundu sa presúva zrak a pozornosť na terč a len podlednú sekundu, dve už čekám plne připravený vnìmať svetlo a hněď štartovať Takže využívam čas na sebakontrolu a už len pislednú sekundu sa sústredím na světlá a som pripravený, že zasvieti zelená a neprekvapí ma..
Ale niekto má možno inū pomôcku ako využiť tých 7 sekūnd do zasvietenia zelenej/otočenia terča.
Peter Mlynarčík | 02.02.2021 11:04
Narazil som na problém, ako mám ja, človek, ktorý bol reprezentantom, dosahoval najvyššiu úroveň a už dávno zabudol, ako sa cíti začiatočník, zrozumiteľne vysvetliť, čo má byť cieľom úsilia ambiciózneho strelca a čo to znamená pojem urobiť dobre prácu na výstrele.
Ja osobne vnímam, že strelec, ktorý má ambície na vyššej úrovni, ako si len tak strieľať na dvore do plechoviek, by sa mal dlhoročnou prácou do stavu, že bude schopný:
1) v čase výstrelu mať zrovnané mieridla v zámernom rajóne (napr. v rajóne deviatkového alebo desiatkového kruhu)
2) vystreliť tak, aby sa pri výstrele zrovnané mieridla nepohli a ostali stať v zámerom rajóne.
Toto má byť podľa mňa výsledkom dobrej práce a ak sa urobí podľa bodu 1 a 2 vyššie, mala by to byť desiatka, deviatka... podľa toho, kto má aký zámerný rajón.
Ale vysvetliť to úplnému začiatočníkovi, aby to pochopil, na to je evidentne potrebné použiť iný slovník, inú terminológiu a čo najviac ukazovať, kresliť.
Aby sa už hneď na začiatku začiatočník dozvedel, čo by malo byť na konci jeho snaženia.
A potom mu vysvetliť, akým spôsobom, čo všetko je potrebné úrobiť, aby to o pár rokov dokázal dosiahnúť a že sa to nedá dosiahnúť hneď zajtra, ale že ho čaká množstvo práce. A možno mu hneď na začiatku orientačne povedať postup, ako sa k tomu dopracovať.
Aké máte s týmto skúsenosti?
Vidíte to podobne ako ja, alebo pre vás je podstatné niečo iné?
Kladiete prioritu na niečo iné?
Janko Fabo, Ivan Horčiak, ostatní?
Ivan Horčiak | 24.01.2021 18:27
Dobrý deň všetkým. Som Ivan Horčiak a niektorí z Vás ma poznajú a niektorí nie.
Som na tejto stránke nováčik a dlho som premýšľal či sa mám zapojiť, pretože o sociálnych sieťach nemám pozitívnu mienku. Skôr naopak. Radiť niekomu, koho nepoznám a navyše na diaľku nemusí dopadnúť dobre. Radiť niekomu bez osobného kontaktu, bez poznania človeka, bez poznania jeho mentálnych, telesných, povahových vlastností a športovej vyspelosti si netrúfam, pretože to zväčša je kontraproduktívne. Pán Mlynarčík ma vyzval reagovať na dotaz zov01 zo dňa 08.01.2021. Verte, alebo nie štyri dni som váhal či a ako mám reagovať na tento podnet, najmä keď páni Fabo a Mlynarčík dostatočne vysvetlili fungovanie závažia a podmienok jeho použitia a využívanie i vo vzťahu k pravidlám. Odborne, kvalifikovane a s poznaním vecí. Pre tento prípad splnená úloha na jednotku. Niet k tomu čo dodať. Naozaj.
Pán Fabo vysvetlil problematiku o závaží ako to pracuje u neho. Vynechal koľko času ho to stálo. Koľko rozmýšľania, pokusov, tréningu suchého a potom i streľby. Takéto niečo spotrebuje naozaj veľké množstvo času a poznámok, analýzy a treba na to vybrať správne obdobie. Systém so závažiami pán Fabo vypracoval pre seba a vynikajúco. Funguje. Dokázal to nespočetne krát. Pracuje pre neho, ale nemusí presne tak dobre pre každého, preto povedal ako to vyhovuje jemu a nepovedal: "Robte to takto". Každý z nás je nejaký, rôzny a ako hovorieval pán Anetta:"...a niektorí sú ešte aj iní". Je to tak. Na každého strelca treba vypracovať jeho vlastný systém, ušiť jeho sako. Zoberme si koľko to je častí z ktorých sa skladá výstrel. Iba tie základné: uchopenie zbrane, poloha, navedenie zbrane na terč - zámerná oblasť, práca na výstrele, práca po výstrele. Súčasťou prípravy je i rozcvička. Dôležitá súčasť prípravy, pomáha strelcovi upraviť napätie svalov, kostrového aparátu a mentálne sa pripraviť na streľbu. Rozcvičku však treba začleniť do celkového systému prípravy nielen pred pretekmi. Ak rozcvičku robíte len niekedy tak nemá až taký prínos. Ďalej, okrem iného som nespomenul výstroj strelca, zbrane, strelivo, podmienky prípravy a ich vytváranie, pomôcky a a a.... A najmä tréner. Tréner, ktorý má pomôcť to sako ušiť, na to však musí strelca dobre poznať. Samozrejme hlavnú úlohu má motivácia strelca, jeho ciele a schopnosti dosiahnuť vytýčené úlohy. Ďalej obetovanie sa a obetovanie rodiny. Príprava spotrebuje mesiace času mimo rodinu. Mesiace každý rok. Teda ak túžite byť reprezentantom. Majster Slovenska tiež však spotrebuje šesť až desať hodín týždenne. Každá časť tohto lega sa dá rozobrať na desiatky častí na vytvorenie celej skladačky. Správne vykonanie a zosúladenie všetkých procesov nám umožní dosiahnuť dobrý výsledok. Umožní ale nezaručí. V skutočnosti som to veľmi, opakujem veľmi, veľmi zjednodušil, ba až zvulgarizoval.
Z celej diskusie v tomto vlákne však vytŕča nedostatok vzdelávania športovcov a následne v budúcnosti možných trénerov. Chýba platforma, ktorá by pomáhala športovcom všetkých vekových a výkonnostných úrovní sa učiť a zdokonaľovať. Som presvedčený, že tu je jadro problému. Poďme prediskutovať ako to napraviť. Myslím, že by sa malo vytvoriť o tomto špeciálne vlákno. Prediskutujem to s pánom Mlynarčíkom. Uvidíme aký bude mať na to názor.
Všetkým všetko dobré želám. Nech sa NÁM darí a buďme zdraví.
Otakar | 25.01.2021 11:21
Nič v zlom, ale nepochopil som, čo si mám z tohto príspevku odniesť.
Boris | 26.01.2021 10:28
No máš si odniesť to, že všetko trvá dlho a niekedy ešte dlhšie :) A ako vidíš veľmi dlho trvá aj to kým sa dostaneš ku konkrétnej rade z praxe. Možno by pomohlo, keby si pánovi Horčiakovi položil konkrétnu otázku, napr. ako konkrétne sa on rozcvičuje pred pretekom, koľko to trvá a kde to robí? Lebo ja som na extralige nevidel sa nikoho rozcvičovať a na pretekoch v zahraničí, len jednu dorastenku. Tá to robí pravidelne aj na MSR a pod. Tú ste si určite všimli aj vy, lebo je veľmi pekná :)
JanoF | 26.01.2021 10:59
Boris, tu musím hneď zareagovať. To, že si na extralige nevidel sa nikoho rozcvičovať, ešte neznamená, že sa tak nedeje:) Napr. ja s Pali Koppom sme sa v Príbelciach rozcvičovali v klubovni na poschodí. Vždy! A musím Ti oponovať aj ohľadom zahraničia. Napr. len na Svetovom pohári /kdekoľvek na svete/ sú na to vyčlenené priestory a určite tam je 90% súťažiacich a veľakrát som mal problém nájsť niekde kúsok voľného miesta. U nás sa to robí tiež. Možno si si všimol na vzduchovke v Šali alebo Martine postávať strelcov po tribúnach a po chodbách. To iba toľko k tomu, že či sa rozcvička alebo príprava na pretek /nazvime to ako chceme/ robí alebo nie:)
Vlado | 30.01.2021 19:25
Približne koľko minút pred nástupom na palebnú čiaru sa rozcvičuješ? Aký čas si dávaš na skľudnenie a koncentráciu?
JanoF | 31.01.2021 16:19
Vlado,
skúsim odpovedať stručne. Keďže asi každému strelcovi vyhovuje iný predsúťažný "rituál" a u niektorých nie je vidieť žiadny, popíšem jeden taký univerzálny:) na konkrétnom prípade.
Keď je na súťaži vo vzduchovej pištoli stanovená prvá súťažná rana na 9,00 hod, prídeš do haly tak, aby si najneskôr o 08,00 mohol začať s rozcvičkou. Nemyslím nejaké krkolomné cviky ale jednoduché rozhýbanie aspoň strieľajúcej ruky. Trochu zahriať a rozhýbať kĺby. (ramenný, lakťový a zápästie) Nič zložité. Aspoň ľahké krúživé pohyby. To môže trvať asi tak 5-7 min.
Potom doporučujem suchý tréning. Jednoducho sa len snažiť robiť správne všetky úkony, ktoré patria k správne vypracovanému výstrelu. Tak si ch osviežiť v pamäti:) a pri tom sa koncentruješ už na samotný pretek. Suchých výstrelov urobiť cca 20. To by Ti malo trvať asi do 08,25.
Skontroluješ si, či máš všetko čo potrebuješ, popraješ veľa šťastia kamarátom a čakáš až Ťa zavolajú na stav. Ak je vydaný povel na voľnú manipuláciu so zbraňou, daj si ešte 5-10 suchých výstrelov na kontrolu svetla, nastavenia IRIS clony a pod.
Toto je úplne jednoduchý návod na prípravu, ktorý nikomu neublíži, skôr naopak.
Počet rán sa môže líšiť podľa kondície. Zase to staré otrepané - musíš vyskúšať asi koľko rán Ti najlepšie vyhovuje.
Jarooó | 26.01.2021 15:28
Je pravda, že v zahraničí sa ledva dá nájsť miesto na rozcvičenie. V tejto súvislosti jedna prosba do budúcna. Skúste nejak dať o sebe vedieť, že kde sa rozcvičujete. Možno stačí oznam na nástenke (mám na mysli Príbelce) - miestnosť na rozcvičovanie na 2. poschodí dvere číslo 27. Ani si neviete predstaviť aký záslužný krok urobíte pre mnohých strelcov.
Peter Mlynarčík | 25.01.2021 09:28
Ivan
ďakujem za príspevok, určite všetci radi privítame Tvoju ochotu pomôcť pri výuke v rámci SSZ.
Teraz finišujeme s výsledkami druhého kola ligy, takže zajtra by som zriadil špeciálnu tému, pretože oblasť vzdelávania by v SSZ určite potrebovala prekopať, minimálne vzdelávanie strelcov určite.
Takže páni a dámy, porozmýšľajte do zajtra, čo by ste sa chceli Ivana opýtať a potom ho môžeme zahltiť otázkami.
zov01 | 08.01.2021 18:08
Pozdravujem všetkých vzduchovkárov. Chcem sa spýtať tých ozaj super skúsených:
Je to ozaj tak, alebo mám ten pocit, len ja? Ak mám na VzPi nejaké závažie, tak ak začnem z neho počas súťaž odoberať, tak si spôsobím len veľký problém?
Ocenil by som odpoveď takého borca kým je Fabo, lebo viem, že práve on máva na pištoli toho závažia riadne veľa.
Ale vopred ďakujem za názor všetkých, ktorí majú s tým dlhoročné skúsenosti.
JanoF | 25.01.2021 18:01
Zdravím, keď som napísal prvý príspevok na tému -Závažia, pozeral som asi 3 dni niekoľkokrát, či niekto zareagoval, či je nejaká odozva. A nič. Tak som si povedal, že už viac písať nebudem. Po pár dňoch som videl, že niekoho to predsa zaujalo. To ma potešilo.
Tak či onak, hneď po napísaní príspevku som si urobil svoj malý experiment so závažiami. Išlo mi o to, opäť preveriť ako fungujú "experimenty" so závažiami u mňa osobne, keďže ja nastavenia zbrane /závažia, posun spúšte, úprava pažby a pod/ mením zriedka a nerád. Keď už musím, tak nie na vrchole sezóny ale v prípravnom období pred sezónou. Potom už naozaj len vo výnimočných prípadoch. A navyše za tie roky už poznám sám na sebe, čo si môžem dovoliť. Ale k veci.
Trvalo mi to 15 dní, vystrelil som 710 diaboliek, plus suchý tréning. Takže asi tisíc výstrelov. 710 nie je výmysel, tak to vyšlo. Vediem si strelecký denník a viem, čo som kedy robil. Inak denník doporučujem každému.
Používam pištoľ Pardini K12 a elektronický terč InBand. Uvažoval som použiť aj Scatt ale možno nabudúce. Po každom tréningu som si pozrel zaznamenané terče. Ak niekto nemá elektroniku, nevadí. Ja som to robieval tak, že som si popisoval terče všetkým, čo som v danej chvíli považoval za dôležité.
Začal som bez závaží. Moja Pardini váži 1087 gramov a hmotnosť na hlaveň je cca 307 gramov. Zbraň je pri vážení podopretá v mieste, kde pažbu drží druhý článok prostredníka. Druhou stranou, teda ústim hlavne je položená na váhe skoro vo vodorovnej polohe.
Postupne, v každom ďalšom tréningu, ktorý bol na to zameraný, som pridával vždy po 2 závažia. Jedno má hmotnosť 5 gramov. Možno ich pridať až 10 kusov. Napr. 6 závaží zvýši hmotnosť na konci na 329 gramov a 10 závaží asi na 345 gramov.
Či som mal 2 alebo 4 až taký rozdiel nebol, ale keď som nedal žiadne a potom 10, tak to už bol celkom dobrý rozdiel. Prejavovalo sa to hlavne v jemnom kmitaní ústia hlavne, teda aj mušky. Pri 10 ks bol síce pohyb skoro nepatrný, ale pri pohybe ruky sa mieridlá ťažšie a dlhšie dostávali späť do rajóna. Veľkosť pohybu ruky samozrejme záleží na stupni trénovanosti strelca.
Osobne mi nesedela ani streľba bez závaží. To už je na mňa príliš ľahké a nemal som takú istotu pri spúšťaní. Vtedy som napr. strelil položku 94 kde najhoršia rana bola 9,6. Takže sa mi len potvrdilo, že tých mojich 6 závaží je pre mňa to pravé orechové.
Pre zaujímavosť hmostnosť Steyr LP10 má hmotnosť 1025 gramov a na konci hlavne cca 275 gramov. Je teda ľahšia ako Pardini, ale to je rozdielnou konštrukciou a hlavne Pardini je dlhšia.
Čo k tomu dodať? Ako som písal naposledy. Skúste, čo a koľko Vám bude vyhovovať. Sme rozdielni a neexistuje univerzálny návod pre všetkých. Treba si uvedomiť, že keď ma sused porazil, tak to nebolo tým, že mal na zbrani o jedno závažie viac. Ak Vám nevyjde tréning alebo pretek, nehľadajte hneď chybu v zbrani. Veľakrát chúďa ona za to nemôže, čo sme tam nastvárali:)
Takže nebojte sa toho a kľudne skúšajte. Ale dlhšie. Je to o zvyku a ten sa nezmení po jednom, ani po 5 tréningoch. Keď budete trpezliví, tak určite príde taký tréning, keď si poviete - tak teraz je to konečne ono.
A čo sa týka kondície, podľa mojich meraní je vidieť, že či si dám 1,2 alebo 5 závaží, rozdiel je max. v desiatkach gramov a myslím, že každý má toľko silovej rezervy aby to zvládol.
Možno bude niekto sklamaný, že som nenapísal, že dajte si tam 25 gramov na koniec hlavne a bude to dobré. Ako som spomínal, je to individuálne a čo vyhovuje mne, nemusí druhému.
Určite som na niečo zabudol, takže ak to vôbec bude niekto čítať a a nenájde tam, čo čakal, kľudne napíšte. Pokiaľ budem vedieť, odpíšem.
JanoF | 08.01.2021 21:52
Keďže som bol v príspevku vyzvaný, skúsim odpovedať.
Čo sa týka pravidiel, to dostatočne vysvetlil Peťo Mlynarčík.
Je pravda, že mám na zbrani závažia, ale len toľko, koľko mne osobne vyhovuje. Nemám rád zbraň ľahkú na hlaveň. Strieľal som už s rôznymi značkami a vždy som na tréningu najskôr skúšal aké závažie mi je na konkrétnu zbraň treba, čo mi najviac vyhovuje. Kľudne sa mohlo stať, že na niektorú nedám žiadne. To sa aj stalo v prípade, keď som strieľal s CO2, kde neboli "bomby" z ľahkých zliatin.
Teraz pohľad z druhej strany. Nikdy by ma nenapadlo dávať dole závažia v preteku. A je jedno či je to dovolené alebo nie. Skrátka neurobil by som to. To by som zmenil niečo, na čo som zvyknutý. To už môžem rovno posúvať spúšť, meniť náklon pažby a pod.
Viem, že sú strelci, ktorí robia takéto zásahy do zbrane aj v preteku, ale je to najmä vtedy, keď im to "nejde" a skúšajú všetko možné. Samozrejme väčšinou je efekt opačný.
Pridávanie a uberanie závaží, ako spôsob zmeny ťažiska zbrane sa robí. Na tréningu, ako zmena tréningových podmienok. Taktiež aj závažie na zápästie, predĺžená priamka mieridiel a pod.
Z technického hľadiska pridanie závažia na zbraň môže pomôcť k zlepšeniu výsledkov, resp. k lepšiemu rozptylu. Zdôrazňujem - môže. A to závažie môže byť aj v pažbe, nielen na hlavni. To už je ale na každom aby si to vyskúšal, čo mu vyhovuje. A koľko mu vyhovuje.
Závažie by malo pomôcť pri jemných pohyboch hlavne /mušky/. Jemných! Keď to niekomu lieta od 7 do 7, tak pochybujem, že mu závažia pomôžu. A pri zlej stabilite priveľa závaží zväčší zotrvačnosť pohybu a rozptyl sa môže ešte zhoršiť.
Na záver môžem len poradiť - ak chcete skúste na TRÉNINGU aj závažia. Koľko a kde ich umiestniť nie je záležitosť jedného tréningu! Nemám nič proti skúšaniu a zmene tréningových podmienok. Naopak. Len to nedoporučujem na preteku.
Neviem, či som pomohol. Je to len môj pohľad na vec.
A ešte jedna vec. Píšete, že mám na pištoli závaží riadne veľa. Možno. Mne to vyhovuje a mám dokonca na hlavni ešte aj nejaké voľné miesto:-) Pouvažujem čo s tým:-)
Boris | 22.01.2021 09:42
Spomenul si závažie na zápästie. Mohol by si o tom napísať viac. Hlavne ako dlho a koľko gramov. Nie všetci majú možnosť si platiť trénera ako niektorí vyvolený, preto každá takáto kamarátska rada má cenu zlata.
Skanaker vo svojej knihe píše: Dobrého strelca poznáte podľa toho, že sa vždy s dobrými radami podelí s každým strelcom. A ty Janko si viac ako len dobrý strelec. Si tréner, dobrý chlap, strieľaš Pardínkou ... čo viac dodať :) ... a nie si z BA :) :) :)
JanoF | 25.01.2021 19:18
Boris, zopár slov k závažiu na zápästí, ale opäť len z môjho pohľadu.
Používam závažie na suchý zips, ktoré sa dá kúpiť bežne v športových potrebách. Mám 500 gramové a používam ho vždy len so zbraňou. Hlavne ho využívam pri suchom tréningu a hlavne na začiatku sezóny, keď je treba nabrať trochu kondičku na sezónu. /samozrejme kondičku robím aj inak/ Ide mi hlavne o svalovú výdrž. Tá sa síce dá zlepšovať aj bez závažia keď sa robia napr. 30-40 sekundové výdrže, ale ja si to takto rád sťažujem:) Občas si ho nasadím aj v sezóne napr. pri ostrom tréningu na prvých cca 20 výstrelov. To na také udržanie sa v kondícii:) A niekedy ma to pekne na začiatku tréningu "naštartuje" a potom sa mi to zdá všetko ľahšie. Je to tiež spôsob ako urobiť tréning intenzívnejším. Pokiaľ robím celý tréning so závažím, tak potom samozrejme nerobím toľko výstrelov ako obyčajne. Možno je to dobrá skratka pre ľudí, ktorí nemajú toľko času na tréning:)
Jedna dôležitá poznámka - nezabúdaj zdvíhať záťaž aj druhou rukou. Vhodná je napr. 2 kg činka. Ak nemáš činku, tak napr. fľaša minerálky. Tréning so závažím je väčšia jednostranná záťaž pre chrbticu a treba to "dorovnať" aj na druhú stranu. Ak sa to dlhodobo zanedbáva, podpíše sa to na Tvojej chrbtici. Ver mi, viem o čom hovorím.
Stačí toľko?:)
Boris | 26.01.2021 10:23
Mne osobne stačí a chcel by som ozaj úprimne poďakovať, lebo sú to síce subjektívne rady a niekto iný možno povie, blbosť - nemôže to fungovať :)
Ja si takéto praktické rady odskúšané a overené časom veľmi vážim. lebo SK literatúre sa píšu väčšinou len veľmi "sofistikované nepotrebné rady". Najcennejšie sú rada priamo od aktívneho strelca, ktorý vie o čom píše.
Veľká vďaka.
JanoF | 26.01.2021 11:46
Boris, pri tejto konkrétnej téme by som si dovolil trochu polemizovať nad otázkou miery subjektivity. To sú veci, ktoré som nevymyslel ja a nerobím ich len ja a nie je to iba môj názor. Také cviky robí veľa ľudí po celom svete a predpokladám, že veľká väčšina. Niektorí dokonca nosia jednu činku aj v taške a používajú ju aj v priebehu súťaže. A čo je najdôležitejšie - toto naozaj funguje!!!
Feror | 28.01.2021 12:29
Len poznámka ku všetkým komentárom "JanoF" - sú viac ako len dobré. Sú užitočné a veru že by ste mali tu zriadiť svoju rubriku. Falošná skromnosť nám nepomôže. Aj touto formou sa pripájam k tým, ktorí vám ďakujú za to, že sa viete podeliť o svoje skúsenosti, ktoré sa nedajú kúpiť v poľovníckych potrebách, ani objednať od Vargu cez internet.
Ďakujem.
Peter Mlynarčík | 28.01.2021 12:55
Feror
ponúkol som Jankovi Fabovi zriadenie jeho "poradne", ale zatiaľ nesúhlasil.
Že bude ďalej prispievať. Ak sa nájde otázka, ktorá si "vyžaduje" jeho skúsenosti, tak odpovie na otázku, ale vlastnú rubriku zatiaľ nechce.
Možno keď ho poprosíme viacerí, tak sa nechá ukecať. Zatiaľ sa teda treba pýtať, čo chceme vedieť.
JanoF | 24.01.2021 23:57
Boris, daj mi trochu času:-) Po mojom príspevku o závažiach som dostal taký bláznivý nápad, že to všetko vyskúšam znova. Mal som na to asi 15 dní, takže také skrátené legislatívne konanie:-) Dám dokopy zopár údajov a hodím to sem. Ak to niekoho zaujme, budem rád. Samozrejme ľahšie by sa mi písalo, keby som vedel kto sa pýta a komu mám odpovedať. Nie som zástanca prezývok. Ale nevadí:-)
Peter Mlynarčík | 22.01.2021 14:22
Boris
určite nemám toľko skúsenosti ako Janko Fabo, takže veľmi rád čítam všetky jeho príspevky, lebo sa môžem niečo naučiť.
Ale ako čítam jeho príspevok, nič tam o závaží na zäpestí nevidím, len na pažbe.
Umiestnenie závaží na zbrani Janko pomerne jasne vysvetlil, slúžia pri mierenke na čo najlepší pocit zo streľby a zlepšenie stability zbrane. Ale za podmienky, že strelec na to fyzický má aby zvládol pridané závažia.
A už umiestnenie závažia priamo anzbrani alebo na pažbe je vyslovene individuálne, tu sá neda zovšeobecňovať, že napr. najlepšie je pridať 100 gramov čo najbližie ústiu hlavne. Každý si musí vyskúšať čo jemu vyhovuje, ale ako Janko napísal, počas tréningu.
Používať závažie na zápästi počas pretekov určite nie je dovoléne, aby neslúžilo ako spevnenie zápästia, to sa kontroluje (samozrejme nie na Slovensku).
Ja osobne používam závažie na zápästie (0,5 kg , 1 kg alebo 1,5 kg) v kondičnej zložke tréningu, resp. kedysi keď som ešte naháňal aj objemy, tak na začiatku treningovej sezóny som si pridával ešte 0,5 kg závažie na zápästie.
Teraz závažie na zápästie používam len na posilňovanie ruky (váha podľa mojej aktuálnej kondície od 0,5 kg do 2,0 kg) alebo pri tréningu stability na balančnej doske používam 0,5 kg alebo 1,0 kg, na balančnej dosle nepoužívam pištoľ, len závažia.
Iné je však trénovaný chlap s postavou kulturistu ako je Janko Fabo a iné ja, ktorý sa nikdy nepretrhol fyzickým cvičením, takže je len logické, že používame iné metódy a iné závažia. Ale tak je to zo všetkými, čo funguje pre jedného, pre druhého nemusí rovnako.
zov01 | 14.01.2021 16:01
Ďakujem veľmi pekne a pokiaľ si nájdete čas, tak skúsite napísať niečo o rozcvičovaní sa pištoliara pred pretekom.
Nech sa vám darí.
Jarooó | 21.01.2021 18:55
Škoda, že žiaden z trénerov, ktorých máme ako dreva nič na túto otázku neodpísali. Škoda. Mňa by to tiež zaujímalo z viacerých dôvodov. Jednak preto, že chcem vedieť aký čas, a aké cviky si rozcvičenie vyžaduje. Viem je to individuálne a možno aj jednostranné z hľadiska daného trénera. nevadí, každá rada poteší. zaujíma ma to aj preto, že na našich strelniciach na to väčšinou nie je priestor a tak často sa ide z aut rovno na palebnú čiaru. Vynechávame niečo čo je dosť potrebné a nechápem prečo.
JanoF | 25.01.2021 00:13
Práve som napísal Borisovi, že som sa venoval niečomu inému, tak som nereagoval na ostatné dotazy. Nie som žiadny expert na všetko a píšem len a len zo svojich skúseností. A možno máme trénerov ako dreva, to ja neviem posúdiť. Mňa práca trénera baví a pokiaľ som mohol a vedel, vždy som poradil. Aj keď teraz mi je jasné, že sa budú ozývať hlasy, že Fabo tu trepe hlúposti. Je mi to jedno. Ak budem môcť a budem vedieť, tak odpoviem. A ak to niekomu pomôže alebo aspoň trochu objasní daný problém, tak budem rád.
Peter Mlynarčík | 25.01.2021 09:32
Janko
v rámci SSZ fungujú určité vzťahy, keď niekto je proti niekomu, ale to asi tak skoro nezmeníme. Som si istý, že väčšina čitateľov tohto nášho fóra oceňuje každý Tvoj príspevok a sú Ti vďační, že s nami zdieľaš svoje bohaté skúsenosti, malo strelcov na Slovensku ich má viac ako Ty.
Myslím, že by stálo za to zverejniť Tvoj strelecký príbeh, aby ľudia videli, že si jeden z nás, že si si všetko musel vydrieť, vytvoriť podmienky a nič si nemal zadarmo.
Miror 002 | 12.01.2021 14:52
Veľmi dobre sa čítajú takéto rady od človeka ako ste Vy. Mohli by ste sem občas napísať čokoľvek - čo Vás napadne v súvislosti s tréningom a stým aby ľudia poskúšali - trochu poexperimentovali v týchto časoch. Som presvedčený, že tých rád a postrehov by bolo na jednu veľmi slušnú knihu. Možno inšpirácia pre nová vedenie SSZ. Tabuľky výsledkov čo vydáva zväz sú na dve veci, ale takáto kniha rád skúseného a hlavne stále aktívneho a vysokovýkonného strelca - to by bolo k nezaplateniu.
Ešte raz veľká vďaka za všetkých ktorým to pomohlo.
Peter Mlynarčík | 12.01.2021 18:45
Miror 002
nechcem na Janka bonzovať, ale priznal sa, že píše príručku ako pomocníka pri streľbe. Verím, že si nájde čas na dokončenie a SSZ mu pri tom pomôže nejakou motiváciou a samozrejme aj s jej vydaním.
zov01 | 14.01.2021 16:02
Určite to bude prínosom pre strelcov. Poriadnu praktickú literatúru privíta určite každý strelec.
Peter Mlynarčík | 08.01.2021 18:55
zov01
No minimálne problém spovivajuci v porušení pravidiel to áno (zmení sa hmotnosť zbrane v priebehu streľby), aj keď na Slovensku nebýva prebierka zbraní.
Ale čo sa týka streleckej stránky, ak je strelec vybavený dostatočným fyzickým fondom, tak nie je prečo mať problém. Nie som taký borec ako Janko Fabo, ale uvedomte si, načo vlastne závažia na hlavni slúžia. Závažím prinutime svaly zápästia, ruky a ramena, aby sa viac zapojili do činnosti a pri dostatočnej kondícii to znamená väčšiu stabilitu zbrane. U malorážky závažie slúži aj na zmenšenie odskoku zbrane po výstrele, u vzduchovky je odskok asi zanedbateľný, aspoň u najnovších pcp pištoli.
Takže čo sa stane ak odoberieme časť závaží? U strelca s dostatočným fyzickým fondom ako je Janko Fabo to môže znamenať, že stabilita jeho pištole bude o čosi menšia. U strelca s nedostatočným fyzickým fondom ako som ja, to bude znamenať záchranu, pretože ak to preženiem s hmotnosťou závaží, tak v polovici preteku už nebudem vládať udržať pištoľ a bude mi ruka s pištoľou padať.
Martin Bolek by nám vedel porozprávať, ako dokáže nadmerná hmotnosť závaží urobiť so streľby peklo, keď na to strelec nemá dostatočný fyzický fond a že v takom prípade je zhodenie závaží priam vykúpenie.
Keďže podľa pravidiel nesmierne zasahovať do prevzatej zbrane (a zmena hmotnosti zbrane zásahom určite je), nemali by sme preceňovať svoje fyzické schopnosti aby sme počas streľby boli nútení zhadzovať závažia.
Pre strelca s dostatočným fyzickým fondom zmena hmotnosti závaží znamená len sa prispôsobiť aktuálnemu pocitu.
Neviem si predstaviť o aký iný problém by mohlo ísť, ale možno iných napadnú iné problémy, ktoré môže spôsobiť odobratie závaží počas streľby.
Miror 002 | 12.01.2021 14:55
Nemám v úmysle sa hádať, ale pravidlá hovoria, že zbraň môže mať maximálne XY gramov. Ak závažie odoberiem, tak som čo porušil? Áno nemám zasahovať do zbrane, ale patria k tomu aj závažia? A čo ak si povolím šrób na pažbe - to je tiež zásah. A cvak mieridlami tiež. To sa mi zdá trochu divné.
Peter Mlynarčík | 12.01.2021 18:43
Miror 002
ja som si preskákal množstvo významných medzinárodných podujatí.
Na každom z nich musí byť prevzatá zbraň, prebierku, čiže súlad s pravidlami potvrdzuje nálepka na zbrani a podpísaný protokol o prebierke zbrane, ktorým sa sa strelec preukazuje na palebnej čiare rozhodcovi.
A na protokole je uvedená aj hmotnosť zbrane pri prevzatí. Odobratie, alebo pridanie závaží počas preteku je podľa mňa zásah do prevzatej zbrane, posunutie závažia bez zmeny hmotnosti určite nie. Ale napr. zjemnenie odporu spúšte (čiže pootočenie skrutkou) pod predpísanú hranicu je určite zásahom do prevzatej zbrane a trestá sa diskvalifikáciou.
V roku 2019 som bol Majstrovstvách sveta seniorov v Suhle, samozrejme s prebierkou zbrane. Na tréningu som zistil, že proste nevládzem a musel som zhodiť zopár závaží, tuším 48 gramov. Zašiel som teda k rozhodcom na prebierku zbraní, vysvetlil čo je vo veci. "Dostal" som vynadané, že do prevzatej zbrane sa nemá zasahovať, ale keďže to bolo ešte pred súťažou, tak mi zbraň prevzali znovu a do protokolu upravili hmotnosť zbrane, žiadne také, že kašli na to a strieľaj.
To že sa u nás na Slovenskú nerobí prebierka zbraní (max na MSR), ešte neznamená, že nemáme dodržiavať pravidlá, pretože nás to dobehne na každej medzinárodnej súťaži.
Je dobré sa učiť súťažiť podľa predpisov, pretože je fér aj voči ostatným a potom strelca nemôže nikde nič prekvapiť.
Rozina Vlado | 03.12.2020 09:55
Coeficien F a Ballistic racio.
Tieto dve hodnoty v rámci programu Scatt nie sú úplne identické, ale majú rovnaký účel. Znamená to, že ak v programe profesionál nastavím F=30 a v programe expert nastavím racio 30 tak to nebude úplne to isté, lebo tieto programy používajú na prepočet trochu iný vzorec závislý od "S" to je rýchlosť pohybu zámerného bodu. V preklade, ako sa vám veľmi trasie ruka. Ale je možné, že tento vzorec je už rovnaký, lebo softvér sa neustále vylepšuje a treba ho aktualizovať asi každý polrok. Na stránke scatt.com nájdete aktuálny softvér (https://www.scatt.com/downloads/).
Akú hodnotu nastaviť?
Je to veľmi individuálne a najlepšie to zistíte nasledovne. Namierite a vystrelíte. Po výstrele dajte pištoľ mimo terča v čo najkratšej dobe (urobte to tak, ako sa to robiť nemá). Scatt vám ukáže, kedy ste pištoľou pohli. Graf v pravom stĺpci. Ak je v terči desiatka a aj pocitovo ste si istý, že ste strelili 10-ku, tak teraz jasne vidíte, ako dlho máte možnosť ovplyvňovať dráhu strely počas jej pohybu v hlavni. Záleží to od druhu zbrane (úsťová rýchlosť), streliva - aké je rýchle (váha a priemer). Pri zbrani PARDINI K12 je to cca 8 - 12 v závislosti od streliva RWS.
Profík, ktorý strieľa denne a je riadne namakaný, tak ten cca 0,4 sekundy pred i po výstrele je stále v centrovej desine. Ten ako si tam dá hodnotu 20 - 30 tomu je to jedno, lebo stojí ako zabetónovaný a je to viac-menej nepodstatné. Aj pri 10 - 20 - 30 vždy to bude desiatka. Líšiť sa bude v desatinách.
Výkonnostný strelci trénujú s hodnotou cca 25. Amatéri cca 15 a pokiaľ ste typ, čo sa chce čo najrýchlejšie zbaviť výstrelu, lebo inak by sa mu ruka roztriasla, tak vám stačí aj 8. Takže vidíte je to ozaj individuálne.
Scatt treba brať, ako nástroj tréningu, nie systém na meranie počtu dosiahnutých bodov. Pomáha získavať dobré návyky, kondíciu a svalovú pamäť. Preto ballistic racio používajte nasledovne: začnite napríklad s hodnotou 8-10. Pokiaľ vaše strely sedia bodovo s realitou (rátame celé čísla, nie desatiny) tak pokračujte a snažte sa postupne túto hodnotu zvyšovať. Ak sa dostanete na hodnotu nad 24 ste medzi špičkou. Jednoducho, ste pripravený robiť dobré výsledky na pretekoch. Nie v labolatórnych podmienkach domácej alebo klubovej strelnice, ale medzi tvrdou konkurenciou, ktorá vám dýcha na chrbát :)
Samozrejme sú aj výnimky, ktorý strieľajú atypicky, t.j strely len akoby dohadzujú do desiatky, tí čo strieľajú za pohybu a mnoho iných. (Podrobnosti nájdete v knihe p. Skanakera). Ale pre väčšinu strelcov Scatt funguje, ako pomocný tréner, alebo pomocník trénera :)
Toľko ujo Vlado a pracovník Scatt v Moskve - Dmitrij.
Привет друзья.
Jarooó | 03.12.2020 14:49
Dobrá rada nad zlato, len škoda že je to až takto ďaleko. Ledva som to našiel. Keby nebol odkaz v inom článku, tak to ani nenájdem. Nedali by sa odstaviť niektoré články, ktoré už dávno nikto nečíta?
Peter Mlynarčík | 03.12.2020 15:13
Jarooó
viem technicky vypnúť cele témy, čo aj robím, lebo sme tu za rok mali vyše 70 rôznych tém. Vždy vypýnam témy, do ktorých už dlho nikto neprispel, ale nie všetky, pretože témy ako je táto, prípadne strelecká literatúra a pod. majú svoju výpovednú hodnotu aj keď sa tam dlho neprispelo.
Ale už neviem vypnúť príspevky v rámci témy, len vymazať celú vetvu príspevkov.
Takže proste keď má niekto problém, tak si prejde celú tému, či nenájde odpoveď na svoj problém, alebo sa znova opýta.
Vlado | 03.12.2020 15:16
70 tém? To je slušné, to by človek ani nepovedal. Tipol by som asi 30.
Peter Mlynarčík | 03.12.2020 15:27
Vlado
presne 81.
Prvou témou bol Podnikateľský súbjekt SSZ už 17.10.2019 .
Laco | 04.12.2020 09:22
Takže prvé narodeniny už máme za sebou. Prajem Vám veľa úspechov pán Mlynarčík. Mnohí sem nepíšu, lebo sa hanbia alebo boja, že urobia chybu, lebo vybrané slová dávno zabudli a dnes už vyberajú iné slová ako kedysi. Napriek tomu určite budú so mnou súhlasiť, ak napíšem, že za ten rok ste urobili pre nás strelcov veľmi veľa. V čase kovid temna sme sa sem mohli prísť vykecať, posťažovať a zanadávať si i keď to máme zakázané.
Ďakuje Laci báči a spol.
Zdravi rozum. | 04.12.2020 10:25
Čuj Laci bači
Ta bi šme mali zrobic aj dajaku narodzeninovu parti, co hutoriš? Kec už toto našo miminko malo už cali rok. Ľem jak? Bo pripic šebe cez internet ja ešci neskušal, ti hej?
V každom pripadze, šicko najlepči aspuň dodatočne našo babatko, naj še ci dari a šumne rozscneš do krasi.
Tvuj Ander zos Košicoch
Rozina Vlado | 04.12.2020 14:07
Na začiatku som ani ja neveril žeby sem mohlo prísť niekoľko stovák strelcov. Číslo 500 som si ani veľmi predstaviť nevedel a verte mi, že som si už popredstavoval v živote kadečo a kadekoho :) Dnes je realita taká, že sem prišlo už viac ako 2000 strelcov.
Spolu s Anderom takto virtuálne pripíjam na ďalšie dobré témy a diskusie, ktoré povedú k riešeniam našich problémov.
Peter Mlynarčík | 07.09.2020 11:30
Vážení kolegovia
to skutočne nepoznáte dobrého očného lekára, ktorý sa vyzdná do problematiky streleckých očí? Aby sa mohol pozrieť na nášho kolegu puškára, ktorému sa zhoršuje zrak?
Nitra, Zvolen, Banská Bystrica alebo nejaké rozumné okolie.
Poraďte mu prosím, ak viete.
ďakujem
Vlado | 08.09.2020 09:11
https://www.lekari.sk/banska-bystrica/oftalmolog-ocny-lekar/mudr-tatiana-lukacova#kontakt
MUDr. Tatiana Lukáčová, nemá najlepšiu povesť, lebo nie vždy má dobrú náladu. No v tejto oblasti je to Dr. House v sukni. je to ozaj špičková odborníčka. Ostáva už len dúfať, že bude mať dobrú náladu :)
Peter Mlynarčík | 03.09.2020 12:46
Pridávam príspevok doručeným emailom na strelci@strelcom.sk
Dobrý deň.
Poprosil by so o radu. Strieľam MaPu 60 rán v ľahu. Mám 60 rokov a v priebehu dvoch rokov pociťujem zhoršenie ostrosti zraku nie len na blízko, tam som pred irisku používal 0,75 sklíčko na čítanie vyrobené v optike.
Mal som požičané z optiky sklíčka od 0,25 po 1 celá. Na strelnici som ich menil a 0,75 som zvolil kompromis kde som ostro videl krúžok na muške a ešte prijateľne rozhranie čiernej a bielej na terči.
Fungovalo mi to celkom v pohode s výsledkami medzi 570 až 580 bodov. Na elektronický terč 603 kruhov.
Potom sa mi zrak začal zhoršovať a dnes strieľam tak medzi 560-570 a niekedy aj pod 560.
Teraz už nevidím ani tak ostro do diaľky a to dominantným okom čiže pravým okom. Mám kvalitné mieridlá diopter Walther šport irisku s 10 farebných filtrov,polarizačný filter. Samozrejme existuje ešte aj niečo kvalitnejšie a samozrejme aj drahšie.
Len potrebujem vedieť akú to vlastne mám očnú chybu,či sa mi vôbec do tak drahej veci oplatí investovať. Pri súťaži to má asi takýto priebeh nástrel cca 15 až 20 rán čo stíham dať je ešte s
mierením v pohode oko ešte nevysilené. Potom tak cca každý piaty alebo siedmy terč sa mi podarí streliť osmičku to je pri 60 ranách 4 až 5 osmičiek za pretek.
Samozrejme po každej osmičke zložím pušku predýcham chvíľu oddýchnem. Skúsim inú taktiku vopred oddychovať po desiatej rane ak mi časovo to zase bude vydávať.
Po únave oka strácam kontrolu pri vycentrovaní terča s mieridlami okraj čierneho na terči sa mi rozplýva a ťažko sa mi určuje ten správny moment na odpálenie rany.
Potom ranu premierujem čo je ešte horšie ak ju takú premierenú odpálim je len náhoda
ak je to desina. Lebo aj keď sa mi zdá že mieridlá sú správne vycentrované na terči strácam koncentráciu a príchádzam o odhľad po výstrele lebo to nevládzem dotiahnuť do odhľadu. A ak strelec to nedokáže dotiahnuť do odhľadu, nikdy nevie či
mieridla v čase výstrelu boli správne vycentrované na terči.
Prepáčte že som sa takto rozpísal ale chcel som podrobne vysvetliť o čo mi ide. Ak by ste mi prosím Vás vedeli dať kontakt na očného lekára ktorý sa rozumie problematike strelectva alebo je sám strelec. Najlepšie niekde Nitra, Zvolen alebo Banská Bystrica.
A ak by ste mi vedeli niečo poradiť čo by ma posunulo.
Peter Mlynarčík | 03.09.2020 12:50
Vážení
ak poznáte dobrého očného lekára, ktorí sa rozumie našim streleckým potrebám, môžete mu nejakého takého odborníka poradiť?
S týmto problémom mu dokáže poradiť asi len dobrý očný lekár, možno optik.
Boris | 03.09.2020 10:47
Páni toto je poradenstvo nie bazár! Možnosti bezplatnej inzercie sú na nete ozaj dostatočné.
Maťo | 02.09.2020 17:13
inzerát vymazaný adminom.
K dispozícii na:https://www.pardini.sk/predavam-pistol/predam-novinku-od-firmy-walther-model-q5-match-/
kupujem | 02.09.2020 11:23
Inzerát vymazaný adminom a prenesený na:
https://www.pardini.sk/kupujem-prislusenstvo/kupim-pazbu-na-toz-35/
predávam | 02.09.2020 11:12
Inzerát vymazaný adminom a prenesený na:
https://www.pardini.sk/predavam-pistol/predam-pistol-tau-7predam-pistol-tau-7/
Marián Terifaj | 27.08.2020 15:11
Možno som len lenivý hľadať, ale radšej sa spýtam aj kvôli iným v podobnej situácii - od ortopéda mám predpísaný podporný bedrový pás. Môžem ho používať počas pretekov, nebude to vyhodnotené ako nedovolená pomôcka? :-)
Peter Mlynarčík | 27.08.2020 15:32
Marián
technické pravidlá ISSF hovoria presne toto:
6.7.4.2 Použitie špeciálnych streleckých zariadení, prostriedkov alebo odevov, ktoré znehybňujú alebo nadmerne znižujú pohyblivosť strelcových nôh, tela alebo ramien, je zakázané strelcom puškových, pištoľových disciplín a bežiaceho terča, za účelom zabezpečenia, aby strelcov výkon nebol umelo zlepšený špeciálnym oblečením.(„kinesio ... taping“).
Takže je to asi jasné.
Dodo | 24.08.2020 11:49
Potreboval by som urobiť jasno v jednej veci, v ktorej ani rozhodcovia jasno nemajú.
Na strelnici sa velí: Strelci na palebnú čiaru. Môžem ísť na čiaru a rozložiť si veci vrátane zbrane, alebo okrem zbrane. Niektorí rozhodcovia velia: Manipulácia so zbraňou povolená iní nie. Ako je to? Následne začína čas na prípravu a nástrel. Je to dobrý povel? Na prípravu? ... veď príprava už bola. Podľa pravidiel mám určitý čas na nástrel. Niektorí rozhodcovia dovoľujú manipulovať so zbraňou až v tejto druhej fáze. Ale ak mám na nástrel XY minút, tak mi z nich nemôže ukrajovať príprava.
Vie v tomto niekto fundovane a zodpovedne urobiť poriadok, tak aby som mohol rozhodcovi povedať, že nech sa naučí povely, lebo to má byť takto... Bolo by ideálne to rozobrať presne po disciplínach, pokiaľ je to nutné. Ak je to jednotné pre všetky disciplíny, o to jednoduchšia robota - vysvetľovanie.
Peter Mlynarčík | 25.08.2020 17:40
Dodo
Každý strelec, každý tréner by mal poznať pravidlá športovej streľby. Tie pomerne presne určujú, čo s prípravou a nástrelom.
Skôr je problém, že nie všade sa pravidlá dodržiavajú, niekde je záujem skrátiť čas a preto sa pravidlá "upravujú" a vtedy to môže vyzerať, že rozhodcovia nevedia veliť.
Ak my strelci budeme poznať pravidlá a trvať na ich dodržiavaní, nebude sa stavať že na jedných pretekoch budú povely také a na druhých iné.
Článok 6.11 technických pravidiel jednoznačne určuje, že všetko sa deje na pokyn príslušného rozhodcu, takže ak strelci poznajú a dodržiavajú pravidlá, konajú len na pokyn rozhodcu, najmä čo sa týka manipulácie so zbraňami.
Určite by pomohlo, ak by sme hodnotili každé preteky, organizáciu, priebeh, rozhodcov. Potom by sa všetci snažili robiť všetko najlepšie ako sa dá. Lebo ktorý organizátor by si pozval rozhodcu, ktorý má veľa hodnotení že neovláda alebo nedodržiava pravidlá, je bezočivý k strelcom a pod.
Boris | 26.08.2020 09:13
A kde je odpoveď pán Mlynarčík?
(Samozrejme mohol odpovedať aj iný rozhodca, veď ich podľa štatistiky máme ako maku.)
Pravidlá presne hovoria čo rozhodca má povedať. Nie je to o tom, že rozhodca si vymyslí nejakú slovnú riekanku. preto aj v poveloch by mala byť jasná odpoveď na Dodovu otázku. Alebo nie je? Je na rozhodcovi kedy povolí manipulovať so zbraňou? To hádam nie.
Peter Mlynarčík | 26.08.2020 12:02
Boris
na webe SSZ sú pravidlá športovej streľby aj 2 pomôcky pre rozhodcov, jedna na pištoľ a druhá pre pušku. https://www.shooting.sk/?id_menu=123550
Rozhodcovia na školeniach dostávajú ďalšie informácie.
Čo sa týka strelcov, oni by sa mali riadiť pravidlami športovej streľby.
Pravidlá športovej streľby (slovenská verzia na webe SSZ)v článku 6.11.1. hovoria ako postupovať v prípade 10 a 50 metrových disciplín.
Čiže na povel rozhodcu si prinesú strelci zbrane na palebnú čiaru a môžu nimi manipulovať. Pravidlá neurčujú akým povelom zvolávajú rozhodcovia strelcov na palebnú čiaru, ale pomôcka hovorí, že sa dáva povel "nástup na palebné stanovište".
A podľa pravidiel aj pomôcky môžu strelci manipulovať so zbraňou, mieriť (ale nenabíjať) u vzduchovky a u pušky na 50 metrov, pri 25 mestrových disciplínach až po povele rozhodcu "manipulácia so zbraňami povolená".
Takže všetko je pekne podchytené, stačí, aby sme sa všetci (strelci, tréneri, rozhodcovia) držali pravidiel a robili, podľa nich. Ale na to ich musíme poznať a doržiavať a vynucovať si ich dodržiavanie.
Pravidlá, aj pomôcky sú zavesené ako pdf súbory pod popisom tejto témy alebo na webe SSZ.
Vlado | 08.09.2020 11:30
Pravidlá sú jedna vec a ich dodržiavanie vec druhá. keď strieľam štechrovku 60 rán, tak tam to nie o čom diskutovať, to všetci ovládajú ako písmo sväté. Ale ak sa strieľa 40 rán na papierový terč, tak už som to zažil, že čas bol 60, 70 a 75 minút. taktiež som zažil, že sa velilo: Strelci na čiaru, príprava a nástrel 15 minút. Pritom len nástrel má byť 15 minút. Niekedy je to riadna humoreska :) Ale keďže ja nie som človek, ktorý znepríjemňuje organizátorom život a rozhodcom tobôž nie, lebo viem, keby to nerobili, tak si doma môžeme strieľať fúkačkou. Som im vďačný za ich robotu a tak sa len pousmejem. No nečuduj sa, keď sa tu ľudia pýtajú veci, ktoré sú pre teba samozrejmé.
Katarína | 10.08.2020 09:11
V nedeľu na extralige som videla jedného pána z Pardini Slovakia, ako si zásobník nabíja pomocou nejakého zariadenia. Nasunul si to na zásobník a potom nabíjal plus vždy to strčil do nejakej krabičky.
Pokiaľ to číta, nech sa ozve, chcela by som vedieť čo to nasúval na zásobník, lebo mne práve to nabíjanie ide veľmi ťažko. Zničím, oblámem si nechty a niekedy až do krvi, lebo zásobníky mám nové, nevychodené.
A tiež by ma zaujímalo, do čoho stále strká po každom náboji ten zásobník. Hlavne prečo :)
Peter Mlynarčík | 10.08.2020 09:25
Katarína
nebol som to ja, pokial viem, už tam bol len jeden ďalší pán s takým tričkom.
Na nabíjanie zásobníkov má Pardini vlastnú pomôcku, nabíjač zásobníkov.
Na .22LR je ten nabíjač aj celkom šikovný, stačí ho len nasunuť na zásobnik a vždy pred vložením náboja do zásobníka ho trošku rokou stlačiť a náboje v zásobníku sa posunú nižšie bez potreby pracne stláčať zásobník.
Na .32 S&W ten nabíjač už nie taký šikovný, ale aj ten uľahší nabíjanie, pretože hlavné nové zásobníky majú dosť tuhú pružinu a je potrebná určitá sila na ich stlačenie.
Po niekoľko stovkách nabití už pružiny v zásobníkoch trochu povolia, ale spočiatku sú naozaj dosť tuhé, aby zabezpečili správne fungovanie zásobníka.
A čo sa týka toho strkania do krabičky, krabičkou určite bola maznička, vždy tým namazal náboj, ktorý práve vložil do zásobníka, nešpinia sa tak ruky od oleja a nanesie sa len potrebná malá vrstva oleja priamo na náboj, aby išiel ľahšie zasunúť do hlavne. Maznnička je obyčajná krabička od diaboliek, najlepšie taká na ktorej sa veko šroubuje, v nej je napr. molitan, alebo gáza, alebo iný savý materiál, na ktorý sa nakvapká olej a tak sa mažú náboje vkladané do zásobníka.
Takže keď si to chcete vyskúšať, kľudne toho pána na pretekoch oslovte, alebo mňa a vysvetlíme a ukážeme Vám ako to funguje a ako to uľahčuje nabíjanie,
Verím, že s dlhšími nechtami môže byť nabíjanie zásobníkov nešikovné.
Boris | 12.08.2020 09:05
Ešte by som potreboval info, že kde sa ten zázrak dá kúpiť. Mám na mysli nabíjač zásobníkov.
Peter Mlynarčík | 12.08.2020 09:26
Boris
všetko čo sa týka PARDINI zbraní sa dá kúpiť tu na Slovensku.
Aj keď by ste to nenašli na stránke www.pardini.sk, tak sa stačí opýtať, či je to k dostaniu. Napr. tento nabíjač je k dispozícii a stojí 25 eur s DPH.
Zdravi rozum | 03.08.2020 14:57
Čuj Igi
Ta ti pyjany či šlepi?
Neznaš čitac co ten Mľynarčik tebe pyše?
Sebe furt kruciš totu istu pešničku, šak doboha čitaj poradne.
Kec ci raz mľynarčik napyše, že dneskaj žaden trener nemuši nikemu z nas nič hutorec za peneži od žvežu, ta co furt otravuješ, že sceš mena treneroch co ci muša poradzic. Ta kec net terasky takich treneroch, ta dze do diabla ci ich mľynarčík zobere?
To ľem jeden dobri pyjan tu tak krucil, no ten furt vylongal take dva tri butylky žaburiny, no ti še mi vidziš že ani jednu butylku nevydruľaš. Ic še vispac a neotravuj tu nas šickych.
Tvuj Ander z Košicoch
Zoli | 05.08.2020 15:52
Neuveriš milý Ander, ale práve dnes sme na teba mysleli, že teraz keď už Mlynarčík to kino spojazdnil, tak by si možno aj na živo mohol s titulkami vystúpiť. To ja tebe nie všetko rozumiem, to vieš mi z juhu nie vždy sami sebe rozumieme, ale sranda je super. Sestrin zať ten je z Prešova a ten nám to vysvetľuje. My ho voláme že Gogol to, ako ten americký Google. Veľakrát sa pri tom nasmejeme, tak nedaj sa prosiť a častejšie môžeš aj k téme nie len k hlupákom popísať.
Ďakujeme ti všetci.
Zdravi rozum | 05.08.2020 16:53
Čuj Zoli
Ta toten tvuj od koňaroch tiž štrelec jak mi? Koňare to vihodňare, to bars dobre chlopi aj dzifčeta, ja znam šickich. Tam bars dobre s mlečňakmi robja, to naše nove oľimpionici co budu ta zos Prešova šicke, od janka šimu aj toteho copačika, bars velke taľenti, ľem ich nešmeme puščic do prešpurku bo tam zakapu, jak šicke naši mľečnaci co pošli z vihodu do prešpurku, popsuli še tam.
A ja jak teľevizna hvizda, co ši še s koňom zduril? Ešci by som bul lepči jak mľynarčik, to sceš? Budzeš me volic na žježdze za prežydenta? Ale po žježdze, kec budze mľynarčik prežydent, ta naj mi napyše pysmo a pujdzem mu aj reklamu do teľevizie robic, kec budze treba. Dam šebe par puldeci a jak mi papuľa pujdze.
To ja ľem šebe budzem pisac, bo tu terasky veľo takich mudercoch jak Igi, to še nešme pysac, že oni glupe, bi še ešči zduli a pošli tahet tote ich muderstva vikladac totemu co žaburinu slope.
A to bi šme še šicke bars nudzili, kebi tu takich mudercoch nebulo, co šicko znaju, šicko vydzeli, ta muša šicko kritizovac.
Pozdraf toteho Gogoľa, naj preklada poradne
Tvuj Ander zos Košicoch
Maťo F. | 05.08.2020 16:18
Vy obaja by ste boli dobrá dvojka bez kormidelníka. Možno by ste prerazili aj v Markíze.
Andrej | 29.07.2020 15:56
Som začínajúci pištoliar a neviem v čom je problém. Vidím dobre, ako sokol :) ale napriek tomu, keď zodvihnem pištoľ, zamierim pod terč. Nie pod čierny kruh, ale pod terč, tak vidím mieridlá ostro. Zodvihnem ich pod čierny kruh a zrazu ostrosť odíde. Viem, že mi asi neporadíte, čo robím zle, lebo táto otázka je veľmi individuálna. No predsa sa pokúste.
Pre doplnenie - strieľam s iriskou.
Peter Mlynarčík | 29.07.2020 17:20
Andrej
keďže padla dôležitá informácia o používaní irisky, okruh príčin sa myslím zúžil.
Ja už žiaľ nevidím ako sokol, skôr by som povedal že som slepý jak cvičná patróna.
Bez irisky si už ani nevystrelím, lebo terč bez nej vidím ako nejakú rozmazanú machulu a tažko sa drží rovnaký priesvit pod čiernym kruhom, keď ten kruh nevidíte.
Vidím to na 3 príčiny, prvá nejaká očná vada, ale to zsití asi len očný lekár alebo dobrý optik, druhá strata koncentrácie, keď sa prenesie zrak z mieridiel na terč, ale toto by som tipoval skôr na strieľanie bez irisky. Proste dobre nastavena iriska dovolí strelcovi vieť ostro aj mieridla aj terč a ani veľmi nedovolí preniesť zrak len terč.
A tretí dôvod môže byť svetlo. Presne toto som zažil túto zimu na jednej nemenovanej vzduchovkovej strelnici, kde tvrdia, že je tam svetla presne podľa predpisu, ale v skutočnosti sa každý sťažuje, že v tom predpisovom svetle nevidí. Videl som pekne mieridlá, ale akonáhle som sa priblížil na obvyklú vzdialenosť mierenia, normálne mi mieridla splynuli s terčom a vôbec som nevidel kam mierim, strieľal som veselo osmičky hore. Jediné riešenie som vtedy našiel v tom, že som musel mieriť skoro na spodný okraj terča, tam som už mieridla videl.
Na druhý deň som presvedčil domácich, aby k tomu predpisovému svetlu proste zapli reflektory, ktoré tam štandardne majú. A keď zapálili reflektory, proste som začal normálne vidieť, mohol som v kľude mieriť a výsledok bol podstatne lepší ako deň predtým pri slabšom svetle.
Takže asi som nepomohol, ale ak je tento problém pravidelne, odporúčal by som zájsť k očnému, pod pazuchu zobrať kufrík s pištoľou, irisku a nejaký terč k tomu, nech zmerá, či tam nie je nejaká očná vada. Ak očný nič nenájde, tak vyskúšať ťi to nie je problém s osvetlením strelnice/terča. A keď ani tretie, čiže vedome prenášať zrak z mieridiel na terča, či to nespôsobuje presne to, tak už neviem. Ale možno poradí niekto iný aj niečo lepšie.
Andrej | 30.07.2020 12:30
Ďakujem pekne za radu. Myslím si že by to s tým svetlom mohla byť pravda, lebo viacej ma to hnevá dnu pri vzduchovke ako vonku na 25-ke. Možno aj tá koncentrácia, ale to je pre mňa tak abstraktný pojem, že ani sa nechcem pýtať, čo znamená to slovo, Každý ho ovláda vie ale ako ju dosiahnuť, na to asi recept nie je pokiaľ my nechcete napísať, že sa mám sústrediť na streľbu. No to je pekná vec a robím to, ale ... Takže do tej koncentrácie asi nebudem rýpať :) Skúsim sa zamerať na svetlo a ešte raz ďakujem.
Peter Mlynarčík | 31.07.2020 06:49
Andrej
je pravda že pojem koncentrácia je veľmi ťažko vysvetliť, najmä začiatočníkovi, ale pokúsim sa vlastnými slovami.
Jedna vec je koncentrácia na streľbu ako takú, t.j. počas práce na výstrele (od nabitia, zdvihnutia ruky, zamierenia až po pár sekúnd po výstrele) je potrebné myslieť len na streľbu. Čiže celých tých pár desiatok sekúnd vedome myslieť len na to, ako nabíjam, ako približujem zbraň k terču, ako mierim a vystrelím a nie na niečo čokoľvek iné, s týmto nesúvisiacim, napr. na dobrú večeru čo ma čaká večer, alebo hádku s niekym alebo...
V princípe akákoľvek vedľajšia myšlienka nám naruší túto vedomú koncentráciu a práca sa neurobí tak, aby to určite bola desiatka, skôr tá desiatka bude dielom náhody. Proste ak sa nám do tejto práce vlúdi "cudzia" myšlienka, mala by sa zbraň zložiť a začať odznova.
Veľmi ľahko sa to povie myslieť len na streľbu a na nič iné, ale na tých pár sekúnd sa to dá a tí najlepší to robia už takmer automaticky. Natrénovať to nie je jednoduché a už vôbec nie začiatočníkovi, skúška správnosti je, že po výstrele by ste si mali vedieť "prehrať v mysli" celú prácu na výstrele, každý detail, ak si nedokážete na čokoľvek z toho detailne spomenúť, pravdepodobne tam v tom momente koncentrácia chýbala.
Ale pri tých mieridlách som mal na mysli koncentráciu na mierenie, ktorá je len súčasťou tej "veľkej koncentrácie" a to, že od momentu zdvihnutia zbrane k terču už sa strelec ma koncentrovať na to, aby ostro videl mieridlá a terč až do doby pár sekúnd po výstrele. Často sa stáva, určite s otvorenými mieridlami bez irisky, že v poslednom zlomku sekundy pred výstrelom, keď už tahá strelec za spúšť a má výjsť rana, že pozornosť prenesie z mieridiel na spúsťanie, aby dokonale, bez strhnutia spustil.
V tom zlomku sekundy keď vyjde rana, pozornosť strelca sa preniesla len na spúšťanie a nekontroloval vedome polohu mieridiel a rana je prekvapivo inde, ako by podľa posledného "známeho" stavu mieridiel mala byť.
Skúška správnosti na toto je, že si strelec po výstrele musí vedieť "prehrať" polohu mieridiel v čase výstrelu, keď zbraň vystrelila (poskočila pri spätnom ráze, ozval sa zvuk výstrelu a pod.). Ak si strelec nevie presne spomenúť na polohu mieridiel (a polohe mieridiel by mala odpovedať aj poloha zásahu) a rana je inde ako ju očakával, je viac ako isté, že mieridla vedome nekontroloval až do momentu výstrelu a tesne po ňom.
Preto býva strata vedomej kontroly mieridiel príčinou prekvapivej (zlej) rany ak strelec nevie identifikovať, prečo tá zlá rana bola.Proste strelec si je "istý" že strelil desiatku, ale na terči je ďaleká deviatko alebo osmička.
Všetko toto čo som napísal o koncentrácii je veľmi ťažké pre začiatočníka si vôbec predstaviť, nieto to ešte zrealizovať.
Skôr to dokážu pokročilí strelci, ktorí majú proces výstrelu už zautomatizovaný, majú dobrú stabilitu a nemajú problém so spúšťaním a preto môžu celé svoje vedomie odovzdať len streľbe a mylieť len na prácu na streľbe, ale ani tým sa to nedarí 60 (40) krát počas preteku, inak by sme všetci strieľali len samé desiatky.
Ak musí začiatočník riešiť, že sa mu kýve alebo trasie ruka, že mu ubieha mucha do strany alebo výškovo, lebo nemá pažbu na mieru a mieridlá musí zrovnávať zápästím a že polohu zbrane v desiatkovej pozícií má len kratučký čas, že potrebuje myslieť na to, ako má namáčknúť spúšť a podobne, je veľmi ťažko sa koncentrovať len najpodstatnejšiu časť výstrelu, na mierenie a spúšťanie a všetko ostatné nechať plávať bokom počas tých pár sekúnd (desiatok sekúnd).
Je možné to trénovať, najjednoduchšie suchým tréningom na čistý terč, kde odpadáva "stres" spojený s mierením na terč a na výsledok a človek sa môže sústrediť len na vedomú kontrolu mieridiel a zautomatizovanie spúšťania.
Veľmi v tom vie pomôcť tréner, ak kladie strelcovi tie správne otázky, aby u neho vedel vyvolať to "spätné videnie" výstrelu, aby si strelec dokázal po výstrele v hlave zopakovať výstrel, od zdvihnutia zbrane až po moment keď výstrel zaznel, ak to robí strelec sám, bez pomoci, je to veľmi ťažké.
A mnoho začiatočníkov ani nevie, že také niečo je možné a potrebné, takže len strieľajú ako im to vyjde a tešia sa z každej desiatky, aj keď často nevedia ako ju strelili.
Neviem, či to nie je veľmi zložité a či sa tomu dá porozumieť, jednoduchšie to asi neviem vysvetliť.
Túto stratu koncentrácie a prenesenie koncentrácie z mieridiel na terč pozorujem u seba skôr, keď strieľam z pištole bez irisky, iriska ma nejako vedie k tomu, že vidím ostro aj mieridlá aj terč, tam je to tažšie "odísť" mysľou z mieridiel na terč, ale určite nie nemožné. Pretože bez irisky nedokáže oko dokonale vidieť aj terč (napr. na 25 metrov) aj mieridla, takže vtedy sa jednoznačne musíme zamerať na ostré videnie mieridiel, ak vidíme ostro terč, je takmer isté, že nevidíme ostro aj mieridlá. Ale tí čo vidia ako sokoli, s tým možno nemajú problém, to už roky nepoznám a ani sa už nepamatám ako to bolo videť ostro bez okuliarov. Ale určite som tento rok zažil, že pri zlom svetle, s farebným filtrom a iriskou, mi proste mieridlá v "normálnej" polohe na vzduchovej pištoli splynuli s terčom a nevedel som povedať, kde boli v čase výstrelu. A keďže bolo dosť rán veľa, neviem, či som mal vystrčenú muchu, alebo som bol proste s celou pištolou vyššie a zámerný bod bol vyššie.
Andrej | 31.07.2020 21:43
Ďakujem veľmi pekne :) mám nad čím premýšľať a niekedy aj to na začiatok stačí. To viete väčšina SK strelcov trénera nikdy nemala a ani mať nebude, preto takáto stránka prípadne aj s video návodom by bol dar z nebies pre stránku SSZ. Popremýšľajte nad tým.
Peter Mlynarčík | 01.08.2020 08:21
Andrej
Ďakujem pekne za nápad. Metodika streľby a trénerské rady chýbajú prakticky všetkým zaciatočníkom, takže podobná rubrika ako tu by mala byť aj na webe SSZ, to je jednoznačne.
Svoboda | 01.08.2020 08:48
Hej, ale ten nápad s video-návodom je super, lebo niektoré veci sa v písomnej forme zle popisujú. Lepšie raz vidieť ako sto krát čítať a nepochopiť. Naviac niektoré veci ani nemáš šancu presne popísať, niekedy je to veľký problém.
Juraj | 01.08.2020 20:05
My sme to robili kedysi inak. Prišli sme ráno na preteky a prihlásili sa do 4. zmeny. A tri zmeny sme pozerali na tých skúsenejších. A po odstrieľaní sme si s tými skúsenejšími rozdiskutovali svoje chyby a pocity. A učili sa. Bez videa.
Dnes je snaha prihlásiť sa cez internet, prísť presne na štart a po odstrieľaní hneď odísť. Na nikoho sa nepozerať, s nikým nekomunikovať. Všetko sa naučíme cez internet a video. A aj preto sú dnes také biedne výsledky.
Peter Mlynarčík | 01.08.2020 22:21
Juraj
Áno veľmi dobrá cesta. Ja tiež všetkým zaciatočníkom radím, pozerajte sa na najlepších, čo robia, ako to robia, kedy čo robia. Je veľká výhoda ak sa človek môže opýtať priamo na mieste na seba, alebo aj na to, prečo ten dobrý niečo urobil, alebo neurobil.
Ale video by som nezatracoval, je to dobrá pomôcka, ktorú si človek môže pozrieť opakovane. A cez video sa vieme pozrieť aj na najlepších strelcov na svete, čo má na živo šancu len málo z nás. Takže ideálna kombinácia, napozerať si video, ak je a potom ho konfrontovať so skutočnosťou. Ale výukové, metodické video v slovenčine určite môže pomôcť.
Juraj | 01.08.2020 23:14
Už ste niekedy počuli o futbalistovi, hokejistovi, atlétovi, plavcovi, atď, ktorý sa stal športovcom cez video.
Tibike | 02.08.2020 21:07
Ďuro, ale mi sme strelci amatéri. Skús použiť Google skôr ako niečo sem napíšeš. Nie všetci žijeme v BA a máme trénerov. Preto sme vďační za každú pomoc, ale to ty asi nepochopíš, preto nejdem pokračovať.
Peter Mlynarčík | 03.08.2020 10:27
Tibike
je pravda, že v Bratislave sídli rezortné stredisko reprezentácie a sú tú aj ich tréneri.
Ale to nie vždy znamená, že bratislavskí amatéri majú vždy možnosť sa ich pýtať a dostávať odpovede.
Profesionálni tréneri na jednej strane potrebujú prísun nových talentov a strelcov s vynikajúcimi výsledkami, ale na druhej strane takí pre nich môžu znamenať aj konkurenciu pre ich zverencov, takže to je také trochu dvojsečná zbraň a záleží len na osobe toho trénera ako k tomu pristúpi. Neviem, či majú k tomu aj nejaké usmernenie v rámci strediska, ale skôr si myslím, že im nezakazujú poradiť nestrediskovým strelcom.
Pred cca rokom a pol som oslovil jedného trénera, či by sme spolupracovali, pretože som chcel ešte absolvovať OH kvalifikáciu v Plzni a aj mne by sa zišiel tréner aj na strelnici ale bolo mi povedané, že streľba je individuálny šport a on nebude zdieľať so mnou svoje know how, pretože som konkurencia pre jeho zverenca. V tom mal samozrejme pravdu, takže nebolo zo spolupráce nič. Ale po cca roku zmenil prístup a už sa spolupráci nebráni.
Preto by bolo dobre, ak by takú metodiku robil SSZ, ako nestranná "osoba", ktorá má záujem, aby sa informácie dostali ku všetkým strelcom, bez ohľadu na ich klubovú príslušnosť.
Juraj | 02.08.2020 22:51
Som z klubu v BA, nemáme strelnicu a všetci sme amatéri.Nikdy sme žiadneho trénera nemali. Radime si navzájom, svojpomocne. Prečo si myslíte že Bratislava je iný svet. Tiež je to ťažké pochopiť.
Jozef.K | 02.08.2020 10:12
Prestavte si, toľko príkladov bolo tento rok, kedy športovci nie len trénovali, ale aj súťažili cez video. :)
Tu nejde o to, že sa má strelec naučiť "všetko" cez video, ale ako pomôcka by bolo vítané. Tiež chodievame hlavne na extraligu skôr, aby sme odpozerali, ale kde máte zaručené, že to, čo odpozeráte, nie je nejaký strelecký zlozvyk? Prejdite si palebnú čiaru, kde bude 30 pištoliarov. Každý má iný postoj, niektoré dievčatá ruky v takých uhloch, že to nedokážem pochopiť, nie ešte napodobniť, niektorí majú mieridlá aj v 30° uhle, jeden stojí kolmo k terču, iný kolmo k palebnej čiare...
Preto by bolo fajn, aby bol ten prvotný "návod" dostupný. Postoj, uchopenie zbrane, dýchanie, spúšťanie, sústredenie. Môcť si to pustiť pred alebo počas tréningu, opakovať, učiť sa. Každý normálny človek chápe, že pozeraním na video sa nenaučí strieľať. Ale ani pozeraním na iných. Ak ale má nejaký problém, môže si porovnať svoje činnosti s metodickým videom a takto odstraňovať nedostatky, na ktoré by ho inak upozornil tréner. Nie je to síce ideálne, ale lepšie ako nič. Možno je to lepšie ako kniha, lebo raz vidieť a sto krát čítať je tiež rozdiel.
Porovnávať, čo bolo kedysi a čo je dnes sa mi nezdá správne. Máme vymoženosti, ktoré by sme mali využiť. Video je dostupné nonstop, nemusím pol roka čakať na súťaž, aby som sa s niekym skúsenejším mohol poradiť a mal od koho odpozerať. Samozrejme, že sa videa nemôžem pýtať na podrobnosti, ani mať doplňujúce otázky. Na to by mohlo poslúžiť vlákno s diskusiou pod videom, kde by na otázky raz za čas odpovedal tréner. Ak by sa taký ochotný našiel. :)
Pekný deň želám.
Peter Mlynarčík | 02.08.2020 10:55
Jozef K.
Perfektný postreh ako vždy. Na Vaše príspevky sa vždy teším, lebo majú hlavu a pätu a vystihujú podstatu.
Máme v SSZ platených trénerov, neplatíme im veľa ale platíme. Určite by do ich "povinnosti" malo patriť aj odpovedať na takéto metodické otázky. Teraz to nemusia ale ani nemajú kde, ale ak na webe SSZ pribudne také niečo, určite budú prispievať, metodikov potrebujeme a určite nájdeme aj nejaké peniaze aby sme ich zaplatili za to, že radia všetkým.
Igi | 03.08.2020 11:36
A nemohli by ste konkrétne uviesť mená trénerov platených z SSZ? Skúsil by som ich osloviť.
Doteraz som si myslel, že v SSZ máme len amatérskych trénerov, ktorí náhodilo dostávajú občas nejakú odmenu. A tí túto povinnosť určite nemajú.
Peter Mlynarčík | 03.08.2020 11:57
Igi
kto je na výplatnej listine SSZ je v princípe tajné.
Ale ak sa pozriete na web SSZ, napr. výpis za apríl 2020
https://www.shooting.sk/?id_menu=159015
tak sa tam nachádzajú 3 mená a k ním sumy za trénersku činnosť, tieto údaje sú verejne dostupné a viete si ich tam bez problémov nájsť.
Ak by sme prešli všetky výpisy, možno by sme ešte nejakých platených trénerov našli, napr. v májovom výpise sa nájdu jeden či dvaja ďalší..
Ale to, že tréneri dostávajú peniaze za trénovanie je OK, predpokladám, že to nikto nespochybňuje. Že či dostávajú veľa alebo málo, to je už iná vec.
To sú tréneri, ktorí si každý kvartál za trénerskú činnosť faktúrujú, pravdepodobne ale asi nie sú ešte aj na výplatnej listine SSZ ako zamestnanci, aj keď SS na výpise k faktúre je rovnaký ako osobné číslo v mzdovým nákladom, tak sa nedá vylúčiť.
Ak by sme zobrali 500 eur za kvartál, je 2000 eur (ak sú faktúry každý kvartál rovnaké) ročne dosť na to, aby poskytli ešte aj nejakú metodickú radu, alebo je to málo a malo by sa im za metodickú pomoc priplácať? Aký je Váš názor?
Igi | 03.08.2020 14:02
Toto nie sú zamestnanci SSZ, ktorí by mali povinnosť mi poradiť. Opätovne Vás poprosím o mená tých zamestnancov SSZ - trénerov, ktorí, ako píšete, sú mi povinní pomôcť.
Tvrdíte, že existujú. Platení na plný úvazok. A sú zamestnanci SSZ.
Peter Mlynarčík | 03.08.2020 14:19
Igi
prosím Vás kde som písal, že SSZ má trénerov, zamestnancov na plný úväzok, ktorí sú povinní pomôcť?
Prosím, neprekrúcajte moje slová.
Ja som našiel len svoj príspevok, kde som jasne napísal ŽE TERAZ ODPOVEDAŤ NEMUSIA a nikde nepíšem, že sú zamestnanci SSZ na plný úvazok, citujem z môjho príspevku Jozefovi.K z 02.08.2020 10:55:
Máme v SSZ platených trénerov, neplatíme im veľa ale platíme. Určite by do ich "povinnosti" malo patriť aj odpovedať na takéto metodické otázky. Teraz to nemusia ale ani nemajú kde, ale ak na webe SSZ pribudne také niečo, určite budú prispievať, metodikov potrebujeme a určite nájdeme aj nejaké peniaze aby sme ich zaplatili za to, že radia všetkým.
Ale ak nájdete tu na webe, že som napísal, čo tvrdíte, ukážete mi kde to je?
Igy | 03.08.2020 18:38
"Máme v SSZ platených trénerov, neplatíme im veľa ale platíme"!!!!!
Ste profesionál, personalista. V tomto prípade neobstojí úvaha o preklepe alebo Vašej neodbornosti! Ste povinný perfektne ovládať všetky formy pracovno-právnych vzťahov!
Veľmi dobre viete, že SSZ nemá ani jedneho plateného trénera. Úmyselne klamete ľudí! Hanbite sa!
Peter Mlynarčík | 03.08.2020 19:40
Igi
Nech sa páči, handurkujte sa o slovíčka. Na vypisoch z účtu je jasné, že SSZ platí niektorým ľuďom za trénovanie. Nikde som nikdy nepoužil spojenie, že tí ľudia sú platení ako zamestnanci SSZ na plný ùväzok. Viete Vy nejako dokázať, že na výplatnej listine SSZ nie je ani jeden tréner? Či sa medzi 11-12 zamestnancami, ktorým SSZ platí, je alebo nie je platený tréner?
Igy | 03.08.2020 23:44
Myslím, že by sme ho všetci poznali. Takže neexistuje.
Elo | 03.08.2020 19:08
Personalista, ktorý nevie rozlíšiť čo je plat a odmena by v mojej firme nebol zamestnaný ani týždeň.
Peter Mlynarčík | 02.08.2020 08:00
Juraj
Bol tu príspevok Andreja, že máloktorý strelec na Slovensku má to šťastie, že má osobného trénera, najmä tí začínajúci. A že pre takých strelcov by bola veľká pomoc, ak by mali k dispozícií metodické videá, z ktorých by sa dozvedeli to, čo by im normalne povedal tréner. Video nenahradí osobný kontakt, rozhovor s trénerom, ale priznám sa, že aj ja si hľadám videá, aby som vedel na čo sa mám pýtať, tiež som začiatočník v puške.
Peťo | 01.08.2020 23:46
p. Mlynarčík, máte v úmysle im niekedy prezradiť aj to najväčšie tajomstvo o streleckom športe? Že sme šport ako každý iný a musia 6 - 8 hodín do týždňa trénovať?
Peter Mlynarčík | 02.08.2020 08:05
Peťo
Už to nemusím urobiť, už ste to prezradili, v mene všetkých strelcov Vám ďakujem za prezradenie veľkého tajomstva. Prezradíte nám všetkým ešte aj to, na akú výkonnostnú úroveň stačí trénovať len 6-8 hodín týždenne? Stačí to na to, aby sa strelec stal napríklad majstrom Slovenska, či dokonca aj reprezentantom? Aby proste začiatočníci vedeli čo ich čaká.
Peťo | 02.08.2020 09:10
Jožo Gonci trénoval 8 hodín denne. Zverenci Štafena tiež. A boli majstri sveta a Európy. Ale boli profesionáli. A tí sa sem učiť nechodia.
Hovoríme o amatéroch, ktorí chodia do práce, majú rodiny, študujú ozajstné a časovo náročné vysoké školy. Ale aj tak si musia nájsť aspoň tých 6 - 8 hodín za týžden. Inak sú všetky tie investície do plieškov, kolečiek, šróbikov, topánok, čapíc a neviem čoho ešte len vyhodené peniaze.
Peter Mlynarčík | 02.08.2020 10:50
Peťo
Súhlasím že ak chce byť strelec majster Slovenska, tak musí tomu adekvátne aj trénovať. Niekomu je 8 hodín týždenne málo, niekomu možno stačí aj menej, veľa závisí na to, ako tie hodiny tréningu strávi. Ale ak človek investuje svoje vlastné peniaze, určite nie sú vyhodené, proste ich investuje do seba, do svojho koníčka a on sa rozhoduje, koľko času a peňazí do toho investuje a aký výsledok dosiahne. Všetci sa len naháňame za číslami, limitmi a nejako strácame radosť zo streľby, so stretávania sa so spriatelenými dušami.
Peťo | 02.08.2020 13:17
Hovorím o tom, že pokiaľ si niekto myslí, že nakupovaním doplnkov nahradí výpadok tréningových hodín je na omyle. A nesprávne a neodborné používanie doplnkov je viac na škodu ako na úžitok. A preto nám klesá výkonnosť. Dnes najväčší význam majú doplnky a nie tréning! V časoch, keď sa nedali kúpiť žiadne doplnky sme všetky chyby hladali v človeku. A strieľali sme lepšie. Dnes sú za všetko zodpovedné doplnky!
Peter Mlynarčík | 02.08.2020 13:27
Peťo
asi som trochu mimo, ale neviem, žeby sme sa teraz v diskusii bavili o doplnkoch. V tomto s Vami súhlasím, že mnoho strelcov najmä začiatočníkov si myslí, že sa im podarí urýchliť výkonnosť kúpou lepších zbraní, rôznych pomôcok a doplnkov. Investujú nemalé peniaze a sú sklamaní, že to nejde samo od seba, v tomto sa nedá nesúhlasiť. Takisto napozeranie samo o sebe nepomôže, ak strelec nevie na čo sa má pozerať na tom video, čo by mohlo pomôcť s jeho problémom.
Ale niektoré doplnky ako sú strelecké okuliare, farebné filtre, či irisky sú pre niektorých strelcov skôr nevyhnutnosťou ako výstrelkom. Musím sa priznať, že bez irisky by som si vzduchovú pištoľ už ani nevystrelil, bez nej proste terč a mieridlá vidím veľmi rozmazane.
Ale aj v tejto súvislosti by sa nám zišli metodické videá, kde by sa strelcom vysvetlilo, načo a prečo sa používa nejaký doplnok, a čo sa jeho používaním môže získať alebo stratiť.
Peťo | 02.08.2020 13:37
Môžte začať natáčať.
Peter Košút | 31.07.2020 07:06
pekne vysvetlené, tiež nestrieľam dlho a koncentrácii sa neustále učím a ten čistý terč veľmi pomáha ... ďakujeme za vysvetlenie pán Mlynarčík
Peter Mlynarčík | 20.07.2020 11:38
Pán Košút
Slúži to presne nato, načo je príprava a nástrel. Čiže naštartovať myseľ a svaly na preteky, urobiť potrebné úpravy v postoji a na výstroji.
Na pretekoch prvých 15 minút služi na to, aby si strelec pripravil veci na stave, ale nesmie sa ešte dotýkať zbrane a ďalších 15 minút už je na manipuláciu so zbraňou a na nástrel.
Viacero strelcov máva na začiatku preteku horšie položky a potom sa postupne zlepšujú a práve aby sa vyhlo tomu, slúži aj rozvičovanie sa pred pretekom. Niekomu to trvá 10 minút, niekomu polhodiny, niekomu hodinu. Musí sa to však robiť pravidelne, aby strelec vládal kondične, aj rozcvičenie pred pretekom, aj preteky.
Podľa mňa je to dôležitejšie pre puškárov, pretože 15 minút nástrelu im nestačí na dokončenie obliekania, nájdenie optimálnej polohy, nastavenia zbrane a psychického sa naladenia na strieľanie desiatok.
Bežnému pištoliarovi možno stačí 15 minút na nástrel, ale nájde sa aj mnoho pištoliarov, ktorí sa pred pretekom rozcvičujú, ak majú kde.
Ak porovnám seba, určite mi ako začiatočníkovi na pušku nestačí 15 minút na nástrel, kdežto v pištoli ako pokročilému je to pre mňa v pohode. Ak sa mi podarí dlhšie netrénovať a ísť rovno na preteky, je rozcvičenie sa pred pretekom priam "povinnosť", aby sa telo a mysel dostalo aspoň trochu späť do súťažného módu.
Ale možno iný majú na to iný názor.
Peter Košút | 20.07.2020 10:28
Ja aj dcéra strieľame zo vzduchových zbraní, ja pištol a dcéra pušku, viac menej sa učíme. Raz sme boli na súťaži a videli sme že niektorí strelci sa rozcvičovali s puškami (stojka) akoby sušili pred pretekmi vo vyhradenom priestore. Opýtala sa ma na čo je to dobré robiť pred pretekom a ja som jej nevedel odpovedať. A tak sa spýtam vie to niekto pekne vysvetliť? Ďakujem
Vlado R. | 20.07.2020 22:41
Ja som tak málo strelcov videl sa rozcvičovať, že sa normálne hanbím ísť kdesi stranou a rozcvičovať sa. nechcem pôsobiť ako manekýn, ktorý sa predvádza. Proste nemám to v povahe. Ale viem, že by to mala byť samozrejmosť pre každého, kto chce streliť o niečo lepší výsledok. Na tréningu to robím a pomáha to.
Čo s tým?
Vzduchovkár Nino | 20.07.2020 08:09
Strieľam vzduchovku, pištoľ. Chcel by som od vás radu, či je na závažia nejaký systém alebo pravidlo. Mám Pardínku a neviem ako s tými závažiami naložiť. prídem na tréning, prekladám ich až kým nemám pocit, že je to dobre. Na ďalšom tréningu zase mám pocit, že sú zla a znovu ich prekladám. Je nejaké pravidlo, čo robia závažia vpredu a čo v zadu? Ako ich postupne dolaďovať?
Peter Mlynarčík | 20.07.2020 08:11
Nino
Závažia na vzduchovej pištoli slúžia vyslovene na doladenie stability. Ich počet, hmotnosť a umiestnenie záleží veľmi na kondičke strelca a od pocitu. Môže sa stať, že každý deň máte iný pocit, iný psychický stav, takže naozaj môžete mať subjektívne pocit, že potrebujete závažia inde a iné, to je v poriadku. Čo sa týka umiestnenia závaží, čím ťažšie závažie a bližšie k ùstiu hlavne, tým sa zdajú závažia ťažšie a viac zaťažujú svaly v zápästí. Je potrebné mať na pamäti, že počas pretekov sa nesmie hýbať so závažiami, nesmú sa pridávať ani odoberať. Takže záver, na používanie závaží sú len vlastné pravidlá, ako to cítite.
Vzduchovkár Nino | 20.07.2020 08:14
Prepáčte, napísal som to zlej rubriky, poplietol som to. Nevedel som, že počas súťaže nesmiem hýbať závažiami. To fakt?
Paťo | 19.07.2020 11:31
Nie je to celkom problém, skôr zvedavosť. Kedysi som videl video ako nehrievali diabolky fénom. Nie celkom som rozumel a pochopil čo to robili, lebo video bolo v angličtine. Viete o tom niečo viac? Čo to bola za finta?
Dušan Kabát | 18.07.2020 22:14
Pred chvíľou som čítal článok omylom napísaný v inej rubrike, ale patrí sem, že počas streľby sa nesmie pridávať či odoberať závažie na vzduchovke. Viete upozorniť na ďalšie priestupky, ktoré nevedomky porušujeme, lebo sa nám niekedy aj právom zdajú zbytočné.
Nie žeby som sa chcel polepšiť, ale zaujímalo by ma to. Možno sa mi niekedy tieto rady resp. upozornenia zídu.
Peter Mlynarčík | 19.07.2020 10:45
Dušan Kabát
Občas sa asi stane, že sa nabije zásobník ešte pred povelom nabíjať, alebo sa so zásobníkom a nábojmi manipuluje po povele odložiť. Takisto strelci občas odložia vzduchovku na stolík a oddychujú na stoličke, vtedy musí byť struna v hlavni. Ale musím povedať, že rozhodcovia to dosť kontrolujú a upozorňujú na nedodržanie, čo je dobre.
Majer | 19.07.2020 11:00
Vidíš takéto veci by bolo treba na stránke vypichnúť, zdôrazniť, urobiť akúsi osvetu. Možno aj samostatnú tému tak ako je pomoc strelcom - myslím tie rady, tak aj niečo také ako pozor na pravidlá. nejaké chyby robia strelci, nejaké rozhodcovia. Nehovorím, že závažné, ale niektorí ich robia, lebo o nich ani netušia, že sú chybami.
Fero | 18.07.2020 22:46
Neviem či je to dovolené, ale raz je 15 minút na prípravu a potom 15 minút nástrel a niekedy to spoja, ale tak že 15 minút dajú spolu aj na prípravu aj na nástrel. Šetria čas.
Peter Mlynarčík | 19.07.2020 10:33
Fero
Pravidlá hovoria jasne, najprv 15 minút na prípravu na stanovišti a potom 15 minút na prípravu a nastrel. Myslím že na pretekoch najvyššieho formátu ako je extraliga a MSR sa to dodržiava, možno na menších nie. Ale pravidlá sú rovnaké a je hlavne na účastníkoch či budú vyžadovať ich dodržiavanie, ak to už nerobí organizátor. Ale často je to asi skrátené s tichým súhlasom strelcov.
Majer | 19.07.2020 11:02
Ty možno áno, ale ja by som nezodvihol ruku, že ja nesúhlasím zo skrátením, že ja chcem 15 + 15 minút. Veď by ma zožrali :)
Zolo | 18.07.2020 22:23
Bežne sa na palebnej čiare vrámci prípravy narába s otvoreným ohňom (čmudenie mieridiel), ale na druhej strane žiadna strelnica nemá na to určené priestory. Niekto skúsenejší by mohol popísať aj to aké priestory by mala strelnica vyznačiť, lebo ani rozcvičiť so zbraňou sa nemáte kde.
Raz mi Ivan Nemety povedal, cho´d sa rozcvičiť so zbraňou a ja že kde? .. na to už odpovedať nevedel. Boli sme na Slovensku.
Peter Mlynarčík | 19.07.2020 10:41
Zolo a Tomáš
Je pravda, že na našich strelniciach nebýva vyznačený priestor na manipuláciu so zbraňou, čo je chýba. Zvyčajne ale na strelnici nie je kde ho vyznačiť. Na veľkých strelniciach v zahraničí bývajú vyčlenené napr. 2 stavy, kde sa človek môže rozsusiť alebo manipulovať so zbraňou (Plzeň 25 metrov), alebo majú vyčlenenú miestnosť (Mníchov 25 metrov, finálová hala), alebo niekde na chodbe, ale vždy je to vyznačené. U nás zvyčajne hlavný rozhodca určí nejaký priestor, ak sa ho o to požiada, alebo si strelci proste nájdu trochu miesta, kde neoficiálne manipulujú so zbraňou, dovtedy kým sa niečo nestane. Bezpečnosť je pri streľbe veľmi dôležitá a stať sa môže čokoľvek.
Tomáš | 19.07.2020 10:15
Na našich strelniciach nie je vyznačený priestor kde je možné manipulovať so zbraňou a to pokiaľ viem by mal by byť aj priestor kde si môžem zbraň po pretekoch vyčistiť. Na Slovensku sa s tým nepočíta, žeby niekto čistil zbraň :)
Strelecký kabát | 22.06.2020 21:24
Som puškár začiatočník. Strieľať v streleckom kabáte znamená aj sa potiť, keď je veľmi teplo. A pot má potom príjemnú arómu, najmä ak sa kabát nevysuší. Ako čistíte svoje kabáty a v čom? Do práčky sa tuším nevojde. Ďakujem za rady.
Dušan Kabát :) | 26.06.2020 14:05
Prepáč nám, že naša odpoveď trvala tak dlho. Nechcel som ti napísať nejakú hlúposť, tak som sa radil s viacerými odborníkmi u nás aj v zahraničí. Som bývalý puškár, dnes už pištoliar, tak preto taká rozsiahla porada :)
Najprv trochu teórie:
To čo v kabáte zapácha, to nie je pot, ale baktérie, ktoré sa tam postupne množia. Zápach je ich vedľajší produkt. Keby sme nechali kabát len vyschnúť, baktérie sa encystujú - akosi zakonzervujú a len čo im dodáme nové "krmivo" vo forme potu, tak začnú pracovať na plné obrátky.
Preto, kabát treba podľa pokynov výrobcu vytrieť poriadne vlhkou handrou. Hlavne dôsledne na chrbte a podpazuší - tam kde sa najviac potíš. Niektorým kabátom nevadí aj jemné narosenie až by som povedal jemná sprcha. Potom kabát nechať trochu vyschnúť. Pokiaľ je to možné prevrátený a na slnku. UV žiarenie hrá v tvoj prospech. Následne po 2-3 hodinách vytrieť akýmkoľvek dezinfekčným prostriedkom. Samozrejme nie ničím agresívnym. Dobrý je 90 % technický lieh, ktorý sa rýchlo odparý. ALE pozor prečítaj si čo uvádza výrobca, aby si nepoškodil kabát. Určite by mu nemala uškodiť borovička, ale tá má len 40 % :) Vďaka corone je na trhu veľa antibakteriálnych sprejov a preto sa tvojej fantázii medze neklamú.
Po vydezinfikovaní opäť kabát riadne vysušiť. Neskladuj ho v nevetranej skrini, lebo v ňom môžu ostať zvyšky vlhkosti a môže pri dlhom nepoužívaní plesnivieť. Odporúčam zavesiť do dobre vetranej miestnosti, ideálny je mierny prievan. keby si chcel byť totálny puntičkár, tak na pomoc pri dezinfekcii si vezmi UV žiarič, tzv. horské slnko a nechaj ho svietiť do vnútra kabáta aspoň 2 hodiny.
Po takejto očiste kabát určite nebude zapáchať. Urob to vždy, keď máš pocit, že kabát dostal riadne zabrať. Pokiaľ je to len také slabšie prepotenie, postačí vytrieť handrou navlhčenou dezinfekčným prostriedkom a poriadne vysušiť.
Niektorí strelci v zahraničí to dávajú do čistiarne, no neviem ako by reagovali na SK. Vyskúšať to môžeš.
Prajem ti veľa centrových desín.
Ján | 27.06.2020 18:12
To čo píšeš, je veľmi dobré a určite účinné. Napriek tomu by som to ešte obohatil o jeden doplnok. Kabát riadne nasprejovať dezodorantom (zvnútra) a nechať ho v igelitovom sáčku 1-2 dni. Sú dezodoranty (Rexona) ktoré majú antibakteriálne účinky. Ale nesmie sa nimi šetriť.
Jakub | 22.06.2020 19:12
Pozdravujem Vás, najmä tých starších. Som pištoliar a mám 60 rokov. Pri streľbe mi začali tŕpnuť prsty pravej ruky. Stalo sa to už niekomu z Vás? Je to vážne, bežné, mám sa báť?
Peter Mlynarčík | 22.06.2020 20:44
Jakub
Celý čas streľby "objímate" pažbu a prsty si vôbec neoddýchnu?
Ale asi nie, keďže sa spomína mierenka a figúra (asi športka) kde sa musí pištoľ pustiť z ruky.
Tŕpnutie začína ihneď, alebo až po dlhšej streľbe?
Jakub | 23.06.2020 14:45
Nikdy nie zo začiatku. Väčšinou až po približne 20-tich ranách. Niekedy i viac a niekedy vôbec. Niekedy len prstenák a prostredník, vtedy je to v pohode. Horšie je ak je to ukazovák. Vtedy strácam cit.
Jozef.K | 22.06.2020 19:22
S dovolením, ja túto otázku rozšírim. Mne sa občas stáva niečo podobné, nie tŕpnutie, ale kŕče v prstoch. Hlavne v posledných položkách.
Jakub | 22.06.2020 19:32
Kŕče by mali byť spôsobené nedostatkom solí, resp. horčíka. Existujú aj obstreky, ktoré sa dávajú priamo do šliach a svalov na ruke. Znie to hrozne, ale nič strašné to nie je. Mne tie prsty tŕpnu úplne klasickým spôsobom. Najhoršie je, že potom strácam cit v ukazováku. Pri mierenej to je problém, ale menší. Väčší je pri figúre.
Peter Mlynarčík | 23.06.2020 19:14
Jakub
toto vyzerá skôr na zdravotný problém. Nie som lekár, takže som sa musel poradiť s lekármi. Navrhujú riešiť postupne, najpr skúsiť obvoďáka, ten môže dať (v tomto veku bez problémov) urobiť röntgen prstov, aby sa vylúčila artróza.
Ak sa vylúči artróza, tak potom najlepšie neurológ, ak nie tak ortopéd, ale to by nasmeroval obvoďák
Od klasickej medicíny sa nedajú čakať zázraky. Máme medzi strelcami rôznych odborníkov, napr. taký Henrich Hykš je odborník na biorezonanciu, ak veríte na čínsku medicínu, bez piluliek a chémie. Včera som u neho bol, riešim rôzne moje boľačky a zatiaľ som spokojný.
Majki | 13.06.2020 21:29
Chcel by som sa spýtať či je dobrý nápad strieľať pri športke mierenku inými nábojmi a figúru inými? Medzi mierenou a figúrou precvakávate mieridlá? O koľko?
Viem je to individuálne, ale aj tak ma to zaujíma.
Peter Mlynarčík | 13.06.2020 21:59
Majki
Pravidlá nezakazujú použiť na mierenku a na figúru rôzne strelivo. Niektorí to tak aj skutočne robia.
Zvyčajne je dôvodom rýchlejšie, silnejšie strelivo na figúru, kde je časové obmedzenie, aby sa rýchlejším strelivom získali nejaké stotinky sekundy a možno aj na elimináciu zlého počasia, keď strelec musí vystreliť za každého počasia. Je ale asi jednoduchšie strieľať tým istým strelivom, aj z praktického hľadiska. Ťažko povedať, aký to má vplyv na výsledok, ale ak to má ušetriť nulu za nestihnutú figúru, tak sa oplatí. Ale lepšie je naučiť sa vystreliť o pár desatín sekundy skôr a nebyť závislý na ušetrených stotinách rýchlejším strelivom. Ja som vždy strieľal rovnakým strelivom.
Čo sa týka cvakania, býva to obvykle od 8 do 15 cvakov, podľa pištole a strelca.
Majki | 14.06.2020 18:54
Ak cvakneš 8 až 15, tak kam mieriš? Pod čierny kruh? Jeden Duklista mi radil mieriť do čierneho, niekde okolo 6-ky.
Peter Mlynarčík | 14.06.2020 22:05
Majki
Na mierenku sa najlepšie mieri trošku pod čierny kruh. Na figúru sa mieri presne do stredu, preto sa cvaká. Pri športkovej (revolverovej) figúre sa dá mieriť aj mimo stredu terča.
Čo je výhoda mieriť do čierneho do šestky, to asi vysvetlil ten duklak. Čo je výhoda mieriť do stredu? Výškovo sa pomáhajú orientovať stranové biele prúžky, proste oko priamo vidí, že sa blíži k stredu terča, pretože sa blížia biele pásiky a mozok dá povel zastaviť ruku. A už keď zastavím pri pasikoch, neriešim už výšku, len sa snažím vycentrovať stranovo, zrovnať mieridlá. Ak mám zastaviť na šestke, asi musím hľadať, kde šestka výškovo je, takže odvadzam zbytočne pozornosť od zrovnania mieridiel. Takisto musím hľadať stred terča, preniesť v mysli čiaru dolu, preťať ju v mysli so šestkou, potom zrovnať mieridlá a vystreliť.
V každom prípade figúru treba natrénovať, naučiť svaly urobiť mechanicky vždy tú istú robotu, vždy zastaviť na tom istom mieste. Takže ak sa naučíme vždy rovnako zdvihnúť a zastaviť na rovnakom mieste, potom to robíme automaticky, v takom prípade je relatívne jedno kde mierime. Ale na takú svalovú pamäť je potrebných tisícky zdvihnutí.
Peter K. | 10.06.2020 13:33
Počas pandémie Covid-19 som si rád prezrel videá z Európskeho šampionátu v streľbe zo vzduchových zbraní ktoré boli vo Wroclawi v Poľsku a zazrel som že porotcovia dali strelcovi alebo trénerovi napomenutie vo forme žltej karty. Myslím si že väčšina z nás ani netuší čo v našom streleckom ISSF športe znamená žltá, zelená alebo červená karta.
Preto mám prozbu či by to tu niekto mohol vystvetliť alebo odporučiť literatúru kde sa o tom píše.
Peter Mlynarčík | 10.06.2020 13:56
Peter K.
skôr ako Vás začne Vini kameňovať za neovládanie pravidiel (a mal by pravdu) tak odpoviem. Všeobecné technické pravidla (slovenská verzia je zavesená na webe SSZ, v ľavom menu) v článku 6.12.6 Tresty za porušenie pravidiel presne definujú, kedy sa uďeluje aký trest a za čo a kedy rozhodcovia ukazujú strelcovi kartu (zelenú, žltú a červenú). Originál pravidlá sa dajú stiahnuť z webu ISSF v nemeckej alebo anglickej verzii. Citujem slovenské pravidlá:
6.12.6.1 Skryté a otvorené porušenie pravidiel, Jury rozhodne podľa týchto zásad:
a) V prípade zjavného porušenia pravidiel musí byť strelec najskôr napomenutý (žltá karta) tak, aby mal možnosť napraviť chybu. Ak je to možné, napomenutie by malo byť počas tréningu alebo pri nástrele. Ak strelec neopraví chybu vo vyhradenom čase, musia sa mu odpočítať dva body z jeho výsledku. Ak ani potom strelec chybu neopraví, musí byť diskvalifikovaný.
b) V prípade skrytého porušovania pravidiel, ak je chyba úmyselne zakrývaná, musí byť uložená okamžitá diskvalifikácia
c) Ak podá strelec na žiadosť o vysvetlenie incidentu vedome a zámerne chybné informácie, musia sa mu odrátať dva (2) body. Vo vážnych prípadoch môže byť diskvalifikovaný.
6.12.6.2 V prípade porušenia pravidiel ISSF alebo pokynov rozhodcov alebo jury, môže jury alebo jej člen uložiť strelcovi nasledujúce tresty:
a) Napomenutie (WARNING žltá karta) strelca musí byť vyjadrené takým spôsobom, ktorý nepripúšťa žiadnu pochybnosť o tom, že ide o oficiálne napomenutie a musí byť ukázaná žltá karta. Nie je však nevyhnutné, aby iným trestom predchádzalo napomenutie. Napomenutie musí byť zaznamenané do streleckého záznamu na strelišti/záznam o udalosti (IR) a záznamu zo strelnice členom jury.
Čo sa týka používanie kariet na Slovensku, je to veľmi zriedkavé vidieť, nie žeby na to nebol zo strany našich rozhodcov dôvod (alebo neznalosť), skôr by som povedal, že sú k nám rozhodcovia celkom tolerantní. Ale neviem, či to že su k nám rozhodcovia tolerantní je dobre alebo zle, skôr si myslím, že zle, lebo takto nikto a nič "nenúti" strelcov aby ovládali pravidlá a predchádzali zbytočným chybám (nehovorím o úmyselných, vedomých chybách). A na medzinárodných pretekoch už k nám rozhodcovia určite tolerantní nebudú, ako bolo vidieť aj vo Wroclawi.
Pravidlá športovej streľby sú dosť komplikované a zvyčajne sa každý rok menia a dopĺňajú, takže je komplikované ich ovládať všetky. Ale je vo vlastnom záujme strelca ovládať aspoń pravidlá disciplín, ktoré strieľa, ak by sa nemalo hovoriť priam o povinnosti ich ovládať.
Pokiaľ strelec ovláda pravidlá, je to jeho obrovská výhoda, lebo niekedy vie strelec takticky využiť pravidlá vo svoj prospech, napr. v dynamických disciplínach Štandardná pištoľ 3x20, Športová pištoľ 30+30 alebo Rýchlopaľná pištol 2x30.
Nechcem týmto strelcov navádzať na obchádzanie pravidiel, ale ak ich ovládajú, vedia niekedy vyriešiť problematickú situáciu vo svoj prospech, najmä ak tú chybu rieši neskúsenejší rozhodca.
Mirko | 03.06.2020 20:47
Dobrý večer. Potreboval by som poradiť so streleckými okuliarmi. Najprv ako som chcel situáciu riešiť doteraz. Nosím dioptrické okuliare s dosť veľkou dioptriou -10 (na pištoľ na 25m mi to vôbec neprekaža). Skúsil som si kúpiť "prísavku" irisku priamo na sklo, vidno cez ňu dobre, akurát sa mi okuliare nahnú na stranu. A ak si dám navyše na ľavé sklo krytku, okuliare mi "padajú" z nosa (sú ťažké). Strelecké okuliare bývajú robené väčšionou systémom (ak som dobre videl) okrúhla očnica, prípadne aj iriska a clony na strieľajúcom oku a krytka bez očnice na druhom oku. Vzhľadom k tomu, že som fakt krátkozraký, tak by som potreboval dioptrické strelecké okuliare so sklami na oboch očiach, čiže na strieľajúcom oku očnicu so sklom + iriska+filtre a na nestrieľajúcom očnica so sklom+krytka. Je možné takéto strelecké okuliare kúpiť a hlavne kto mi do nich "vyreže" sklá? Pýtal som sa na to samozrejme v mojej optike a nevedeli mi povedať, či to budú vedieť spraviť....
Peter Mlynarčík | 03.06.2020 22:26
Mirko
Problém by mohli vyriešiť strelecké okuliare od Knoblochu, model K5.
https://www.knobloch-schiessbrillen.de/K5-Shooting-Glasses
Ja tieto okuliare používam už dlhé roky, sklá do nich určite budú vedieť urobiť v optike.
Na okuliare sú farebné filtre, iriska, clonka na nemieriace oko. Rozdiel od klasických očnicových okuliarov je len v tom, že sklá sú pevné, nedajú sa natočiť, ale zas nehrozí aby sa nechtiac zmenilo ohnisko skla. Ja mám na pravom oku sklo do blízka na mierenie, na ľavom do diaľky na priestorovú orientáciu.
Mirko | 07.06.2020 18:13
Vďaka za tip.
Mirko, vodárenský strelec (našiel som tento výraz na Vašich stránkach a strašne sa mi páči :-D)
Peter Mlynarčík | 07.06.2020 20:08
Mirko
Dúfam, že sa na to nikto z historikov neurazí. Ale strieľajú z veľkých kalibrov, veľmi mi to pripomína 1/2 cólové trubky čo sa používajú vo vodárenstve. Historikov obdivujem, ja by som z takých zbraní hádam ani terč nevedel trafiť. A som rád, že sa to niekomu páči.
Minulý rok som končil puškára na učilišti a ako záverečnú prácu sme mali urobiť perkusnú pištoľ. Chvíľu sme špekulovali, či hlaveň vyrobíme, alebo použijeme hrubostenú vodovodnu trubku, veď keď je hladká hlaveň bez vývrtu, tak by stačilo, ale majster nedovolil. Možno to niekedy v rámci experimentu naozaj vyskúšam :)
Jojo | 31.05.2020 14:24
Poprosil by som o radu, teda pokiaľ je možné o fundovanú radu. Mám na mysli nie radu typu - také ako ti vyhovujú.
Chcem sa spýtať aké ponožky mám používať do streleckých topánok.
Vopred ďakujem za odpoveď.
Jojo
Vini - S01/01510 | 31.05.2020 16:01
Neviem, či si srandista alebo to myslíš vážne. Ak ti 10 ľudí odpovie, že také, aby ťa topánky netlačili a neomínali poradia ti správne. Ak ti niekto poradí, že čisté a najlepšie jednu ľavú a jednu pravú tiež ti nebude klamať.
Ale je tu iná dilema. Strelecké topánky. Si puškár, alebo pištoliar? Ak si puškár je polemika okolo topánok zaujímavá. Ich extrémny význam je v polohe v kľači. Držia celú polohu a ovplyvňujú výsledok. Všetci, lebo celú zimu strieľajú pušku v stoji, sú presvedčení, že je to stojačka. Tam síce vytvárajú dôležitý pocit stability, ale medzi nimi a odpalovacím prstom je ďaľších 30 kĺbov, ktoré dokážu negatívne eliminovať pozitívny efekt z topánok.
Ak si pištoliar, čo očakávaš od používania streleckých topánok? Videl som olympijských víťazov strieľať v remienkových sandáloch a bez problému vyhrávali. Videl som chlapov, výborných pištoliarov, strieľať ráno po opici bosých, aby nezaspali na stave. A dobre.
V pištoli sú vhodné všetky topánky predpisovej výšky s rovnou podrážkou. Myslím, že tu o tom písal aj Peter Mlynarčík. Špecializované strelecké topánky sú drahá a zbytočná roztopaš. Dobré, vhodné čínske botasky splnia ten istý efekt. A neverím, že v akejkoľvek literatúre v akomkoľvek jazyku na celom svete najdeš niečo o tom, ake ponožky si máš do nich obuť.
Jojo | 01.06.2020 08:56
Som pištoliar a strieľam v drahých roztopašných Sauerkách a oproti bežným teniskám je to neporovnateľný rozdiel. Asi ako medzi brokovnicou a guľovnicou.
Vini - S01/01510 | 01.06.2020 13:34
Toto je stránka, kde sa radí iným. Ja sa učím celý život a mnohí iní sa tu chcú tiež niečo naučiť.
Mohol by si nám prezradiť v čom pociťuješ ten neporovnateľný rozdiel. Určite mnohých, ktorí uvažujú o kúpe topánok by to zaujímalo. Prípadne prezradiť nárast tvojich osobných rekordov odkedy máš strelecké topánky. Na položku, celý pretek, ak máš topánky už dlhšie medziročné nárasty priemerných výsledkov. A prirodzene by bolo potrebné aj prezradiť, akú pištoľovú disciplínu strieľaš.
Vopred ti všetci ďakujeme.
Jojo | 02.06.2020 09:25
Mal som chuť odpovedať a vysvetliť ale po takejto reakcii z ktorej cítiť tvoju neskutočnú nadradenosť už nemám chuť nielen odpovedať, ale ani sem chodiť. Vidím, že to fakt nemá zmysel.
Majte sa.
Marek | 02.06.2020 12:41
Ahoj Jojo, asi píšem zbytočne, lebo asi sem neprídeš. Ale chápem ťa. No ver mi, nie všetci si z teba budú robiť posmech. Asi viem kto si, tuším to. A Vini by mal vedieť, že zo vzduchovky strieľaš 570. Napíš mu to, nech sklapne.
Peter Mlynarčík | 02.06.2020 14:11
Marek
asi to bude mimo tému, ale predsa napíšem ďalšiu z mojich dlhých litánii.
Ale ja mám predstavu, že strelci očakávajú nejakú pridanú hodnotu, ale pri prístupe ľudí, ktorí pred 30 rokmi zakladali SSZ a doteraz ho riadia, ju už nedostávajú.
A to hlavne kvôli tomu, že tí ľudia sa zmenili o 30 rokov a posunuli sa v myslení.
Pred 30 rokmi chápali, že existuje "životný cyklus" strelca, od začiatočníka až po reprezentanta a vtedy mysleli na všetkých a SSZ fungoval oveľa lepšie ako teraz.
Ale za 30 rokov čosi vybudovali, reprezentanti, ktorí vyrástli ešte zo starého systému prinášali výsledky, takže sa títo ľudia zamerali na túto skupinu strelcov, na naše zlaté vajce.
Ale za tie roky už nejako zabudli, že strelci sú od začiatočníka vyššie a nie len reprezentanti, že strelci očakávajú aj niečo iné, ako len možnosť súťažiť a starať sa sám o seba. A Vini je jedným z nich, kým ako predseda klubu sa o svojich stará do detailov, o nás všetkých sa ako člen VV stará spôsobom, že sa máme starať sami o seba a presne tak sa správajú aj ostatní vo vedení SSZ.
A keď poviem, že každý, aj ten úplný začiatočník, si zaslúži, aby sme sa mu venovali a odovzdali sme mu časť nášho know-how (v záujme rozvoja streľby ako takej), tak sa mi dostane len "nadávok", že prečo sa starať o strelcov, nech sa starajú sami o sebe, že SSZ tu nie je na to, aby strelcom prinášal pridanú hodnotu (vo forme transferu know-how, zlepšenia motivácie všetkých zúčastnených, vytváraní podmienok pre rozvoj, legislatívnej aktivite a pod.), ale SSZ je tu na to, aby zabezpečoval reprezentáciu, lebo len výsledky reprezentácie nás živia. Ale 95% členov SSZ reprezentanti nie sú, neboli a možno nebudú.
Ale ja si stále myslím, že si strelci od SSZ zaslúžia dostávať niečo viac ako len systém súťaží, že musíme byť vďační za každého strelca, ktorého máme a budeme mať, aby streľba prežila a že sa to dá a hlavne, že to strelci chcú, čoho dôkazom ste vy všetci, ktorí tu chodíte a hľadáte alternatívu, Jojo, Marek, Jozef K., Palo a mnohí ďalší, ktorí sem chodíte a aj diskutujete.
A na Zjazde v decembri sa rozhodne, či si strelci želajú šancu, že budú dostávať pridanú hodnotu, alebo ďalej na nich bude SSZ "kašľať" a považovať ich len za nejaké členské číslo. Asi málo z tých, čo tu diskutujete bude na Zjazde rozhodovať o budúcnosti SSZ, ale určite poznáte ľudí, ktorí tam rozhodovať budú a viete sa s nimi rozprávať.
A to je vaša možnosť, aby ste aj vy niečo zmenili, ak teda chcete nejakú zmenu.
Lebo ľudia ako Vini chcú stabilitu a spoľahlivosť, že sa nič nezmení a výsledok, ako to bude aj naďalej vyzerať, vidíte už teraz v reakciách na príspevky typu Jojo. Jojo to pekne pomenoval "že cíti neskutočnú nadradenosť". A to je Vini určite jeden z progresívnejších vo vedení SSZ.
Marek | 02.06.2020 20:51
Možno to Vini tak nemyslel a možno len nemyslel. No viem ako sa človek cíti, keď musí čítať riadky, ktoré sa ho týkajú a niekto ho zhadzuje. Možno niekto, kto nikdy nestrelil toľko ako on. Buďme ústretoví a slušní ku všetkým, lebo nikto nevie či sa nepýta budúci olympionik. Až potom bude mať táto stránka zmysel.
Mne to napokon môže byť jedno, ale trochu to so mnou cuklo, keď som to čítal.
Peter Mlynarčík | 02.06.2020 10:39
Jojo
prosím chodievajte sem ďalej a pýtajte sa na čokoľvek.
Vašimi otázkami a odpoveďami pomáhate aj ostatným, ktorí sa boja pýtať, aj vďaka tónu odpovedí ako reagoval Vini.
Je veľa začiatočníkov, ktorí sledujú naše stránky, ale majú zábrany sa pýtať. Ak teda chcete niečo vedieť, kľudne mi napíšte na strelci@strelcom.sk a dostanete odpoveď na otázku, aby vás tu niekto zosmiešňoval.
Peter Mlynarčík | 01.06.2020 14:04
Vini
odpoviem aj ja.
Nedokážem poskytnúť moje štatistiky, lebo celý svoj strelecký život používam strelecké boty. Najprv puškárske, vysoké, keď boli povolené aj pre pištol, potom "miletičkové" pištoliarske za 100 Sk. Teraz špeciálne, pakistánske, za cenu "miletičkových".
Že strelecké boty majú obrovský vplyv na stabilitu som zistil náhodou. V "streleckých" botách nechodím k terču, vždy sa prezúvam do pohodlných, mäkkých tenisiek, aby mi strelecké boty dlho vydržali.
Raz na tréningu som zistil, že pri mierení (strieľal som mierenku 3x20) normálne lietam po terči, nechápal som, čo sa stalo. Až keď som vylúčil všetko, čo ma napadlo, som si kukol na nohy a vtedy som si uvedomil, že noha v pohodlných, mäkkých teniskách normálne plávala. Vymeneil som ich za moje "miletičkové" strelecké boty a stabilita bola späť.
Viem, že neuznávaš "pomoc" pištoliarom, ako sú strelecké boty, výber a nastrelenie nábojov presne na hlaveň (lebo z ekonomického hľadiska nemá význam zlepšenie výsledku o pár bodov), ale by si si mal uvedomiť, že pištoliarov na rozdiel od rytierského brnenia, ktoré majú puškári, spevňuje len vlastné telo, čiže 2 veľké páky (nohy a trup a zdvihnutá ruka) robia veľkú šarapatu. Takže každá pomôcka, ktorá polohu spevní je vítaná a pištoliari ju maju len jedinú-strelecké boty.
Je veľa dobrých strelcov, ktorí dokážu strieľať aj v mäkkých teniskách, dokonca v šlapkách a sandálkach, videl som aj ja takých, ale mnohí strelci, ktorí nepoužívajú strelecké boty (či už roztopašne drahé alebo lacné z "miletičky") sa vedome uberajú o lepšiu stabilitu, ktorú tak musia kompenzovať svojim majstrovstvom.
Pozri si na Juraja Tužinského, myslíš, že používa drahé boty len tak z roztopaše?
Jojo | 02.06.2020 09:30
Ďakujem pán Mlynarčík za akúsi obhajobu pred Vinim. Aj tak to nemení nič na skutočnosti, že jeho príspevky sem nepatria. Ak nechce poradiť, nech radšej drží hubu. Na jeho výsmechy nikto nie je zvedavý. Inak topánky mi urobili nárast 8-10 bodov, plus veľké sebavedomie v pocite stability. Ale to taký človek čo opisuje bandu alkoholikov strieľajúcich po opici bosí, tak tomu to vysvetľovať nebudem.
Peter Mlynarčík | 02.06.2020 10:35
Jojo
prakticky všetci s dlhoročnými skúsenosťami už dávno zabudli, ako to bolo keď oni začínali, najmä ak nerobia s deťmi a začiatočníkmi, ale len s pokročilými strelcami.
Preto bývajú aj "negatívne" reakcie na otázky, ktoré oni považujú za nepodstatné.
Ale podľa mňa veľkosť toho čo reaguje je v tom, že odpovedá na položenú otázku takou formou, aby sa pýtajúci pochopil čo sa mu odpovedá. A keď nevie odpovedať, proste mlčí.
Poprosím všetkých, kľudne sa pýtajte a vôbec si nevšímajte "negatívne" komentáre, ktoré namiesto odpovede hania pýtajúceho sa.
Pretože tí ľudia sa zhadzujú pred nami všetkými, že nie sú schopní odpovedať a sú len schopní kritizovať. Tak ich treba brať.
Vini - S01/01510 | 01.06.2020 17:27
Peter, obidvaja vieme, že každý predávaný technický produkt prináša ovocie len tým kategóriám pretekárov, ktorý majú k nemu primeranú výkonnosť. U Tužinského rozhoduje každý bod nad 580 a nesmie nič podceniť. Ale ak máš naňho kontakt, polož mu otázku o ponožkách. Uvidíš čo ti odpovie.
Jojo je podľa mňa nestrelec - srandista. V poriadku, pobavil ma.
Ale existuje aj oveľa horšia možnosť. Je to strelec, ktorý si myslí, že keď si nakúpi všetko, čo má Tužinský (aj ponožky), pôjde bez tréningu na najbližšiu olympiádu. A potom mi je ho ľúto. Ale žiaľ nie je dnes v SSZ jediný.
A k pištoliarom a pištoľovému strelivu. Chodili sme do Poľska, do Krakowa. Mali tam perfektnú stolicu. Prestrelili sme 8 ks ľubovoľných pištolí s 5 druhmi streliva. Absolútne všetky boli vnútorné 100. Najväčší priemer bol 22 mm. Do pištole môžeš strčiť aj štrk alebo fazulu, zo stolice to bude vždy 100.
U pištoľového streliva rozhodujú 2 úplne iné pohľady. Spoľahlivosť (nesmie robiť závady), a individuálny pocit pretekára z pohľadu tvrdosti streliva (hovorím tomu charakter streliva).
Rozptyl streliva je vážnym problémom u puškárov a pištoliari to od nich odkukali.
A musíš mi odpustiť, ale až do smrti budem tvrdiť, že pištoliarovi, ktorý lieta po bielom žiadne topánky nepomôžu. Neklamme ho a nevzbudzujme v ňom zbytočné ilúzie.
Peter Mlynarčík | 01.06.2020 18:53
Vini
Áno, tomu kto strieľa do bieleho, tak ani najlepšia výstroj na svete nepomôže strieľať desiatky bez dlhoročného tréningu. Ale pištole nie sú len ľubovoľné s dlhou hlavňou. Pri kratších hlavniach rozptyl už nemusí byť centrová desina.
Vini - S01/01510 | 01.06.2020 23:05
Peter, zo stolice vždy.
Peter Mlynarčík | 02.06.2020 09:21
Vini
pridal som na začiatok článku 2 obrázky z nastreľovania .22 LR, vo fabrike RWS, zo stolice, zbraň PARDINI SP, hlaveň 5". Ten istý druh streliva, tá istá hlaveň, len rôzne série.
Najlepší rozptyl 15 mm, najhorší rozptyl 40 mm.
Čo myslíš, ak by mal (aj tvoj) pištoliar možnosť si vybrať, ktoré strelivo by si vybral?
Stále si myslíš, že z pištole dokážeš strieľať aj fazuľami a pritom plniť repre limity?
Peter Mlynarčík | 01.06.2020 09:42
Jojo
ako písal Vini, špeciálne ponožkám pre športovú streľbu sa asi nikto nevenuje.
Prešiel som najznámejších predajcov streleckého príslušenstva, ponúkajú len spodné prádlo pre strelcov, ponožky som nenašiel.
Ale našiel som ponuky ponožiek pre strelcov, ale to skôr ponožky pre poľovníkov alebo brokárov, len tak pre zaujímavosť:
https://www.shootinguk.co.uk/shooting/shooting-clothing/best-socks-for-shooting-103572 alebo
https://www.shootingsocks.co.uk/
Asi ti každý naozaj odpovie, že si treba zvoliť ponožky z tenšieho materiálu (aby nespôsobovali flexibilitu pohybu chodidla), určite vyššie ako je strelecká topánka, aby topánka neotlačila nohu.
Materiál jednoznačne taký, aby sa noha nezaparila, najlepšie asi bezšvové a bez zosilneného pásu na vrchu, aby nesťahovali nohy. Niekomu býva na nohy zima, takže v takom prípade hrejivý materiál, napr. merino vlna.
Farba a design podľa osobných preferencií. A treba sa zamyslieť, či by to mali byť len strelecké ponožky, ktoré sa vyzujú so streleckou topánkou, alebo na celodenné nosenie.
A "kecy" puškárov, že pištoliar nepotrebuje strelecké boty, že stačia sandálky si netreba brať k srdcu, ten kto nestrieľal serióznejšie aj pušku aj pištol, nedokáže plne posúdiť potreby tej druhej zbrane, to len na okraj.
Možno strelecké boty nehrajú u pištoliarov až takú rolu ako u puškárov, ale sú dôležité pre stabilitu. Je pravda, že výsledky, aké strieľame na Slovensku, by sme možno dosiahli aj bez streleckých topánok, ale prečo si nepomôcť.
A či "roztopašné a drahé" špeciálne strelecké boty, ktoré určite spĺňajú pravidlá, alebo tenisky z "miletičky", to už je len o peňaženke strelca.
Jojo | 02.06.2020 09:37
ďakujem a vážim sito. Ja som len mal na mysli to, že ak si dám tenkú, tak mám pocit silného zovretia, Pri hrubej v lete sa veľmi poví noha. Tak som sa len chcel spýtať či existuje niečo špecialne, čo je stredne hrubé a dostatočne mäkké a pružné. Nie som dôchodca ako Vini a nepožral som všetkú múdrosť sveta, tak som sa spýtal, no asi to bola chyba. Lebo nehnevajte sa no mám pocit, že si vystačíte vy dvaja, Vy napíšete že je to biele, on čierne, vy mu vysvetlíte, že je to biele a on že šedé ale viac čierne. Je to fakt otravné čítanie. Kým sa človek dozvie akú má farbu terč, tak musí prečítať dlhé litánie nezmyslov.
Peter Mlynarčík | 02.06.2020 10:48
Jojo
predpokladám, že keď sa k ponožkám nikto nevyjadril, tak to asi nikto špeciálne nerieši a nevieme poskytnúť fundovanú odpoveď. Takže neostáva nič, len skúšať.
V takom prípade by som asi zašiel do špecializovaného ponožkového obchodu (prípadne tam napísať), čo by oni poradili.
Pre nich nie je podstatné, že ide o streľbu, ale o to, ako sa má noha v topánke cítiť. Už sa mi párkrát stalo v Bepone, že pani v obchode vedela o ponožkách a punčochách zjavne dosť a vedela poradiť a odpovedať na otázky. Ale bude lepšie ak sa opýtate Vy, pretože presne viete čo potrebujete a budete sa vedieť pýtať na to čo Vás zaujíma.
Pri takomto popise problému si možno viacerí strelci uvedomia, že majú podobný problém, takže ak Vám v ponožkovom poradia dobre ponožky, určite všetci privítame radu.
Peter Mlynarčík | 02.06.2020 10:29
Jojo
Vini je človek, ktorý sa v streľbe točí 50 rokov, sám bol kedysi aktívny strelec, ale ako sám napísal, vymenil kariéru strelca za karéru funkcionára.
Za tie roky musel riešiť pre svojich strelcov takmer všetko, takže sprostredkovane určite má možno najväčšie skúsenosti z nás všetkých, lebo to čo on musel riešiť, asi neriešil nikto na Slovensku. A keďže má "na krku" množstvo strelcom, musel sa naučiť riešiť najpodstatnejšie veci a teraz nám to všetkým dáva na známosť, že on v podstate vie odpoveď na všetko..
Svoje videnie streleckého sveta pokladá za jediné správne a preto ako ste správne skonštatovali, polemizuje s každým mojim príspevkom, ktorý mu nepasuje.
Ďakujem za veľmi trefnú spätnú väzbu na Viniho, možno si uvedomí, že riešime budúcnosť streľby, nie minulosť a začne reagovať inak, takisto aj ja na jeho čierno šedé výlevy.
Peter Mlynarčík | 21.05.2020 15:17
Občas sa strelci pýtajú, čo sa odporúča použiť ako tmel pri úprave pažby.
Špičková firma Morini, ktorá robí aj upravuje pažby, predáva tmel + tvrdidlo pod vlastnou značkou. Chalani, ktorí si to kúpili, dali dole nálepku Morini a zistili, že tam je ten tmel:
Sprint PE tmel na dřevo S32, ktorý sa dá kúpiť napr.
http://www.drostra.cz/Default.aspx?ctrl=d&pid=9192
samozrejme za 1/3 ceny. Tento tmel je oskúšaný a spoľahlivo poslúži na úpravu pažby.
Vini | 03.05.2020 00:20
To že začiatočník sa pýta je prirodzené a správne. Tiež som bol 4 roky samouk a škoda toho strateného času.
Strelecký šport je asi šport s najvyššou mierou individualizmu. Existuje tu len pár nezvratných spoločných princípov. Na začiatku predpokladá existenciu 4 faktorov: človek - zbraň - výstroj - strelivo. O týchto témach sa dá diskutovať na webe. U začiatočníkov odporúčam čo najjednoduchšiu zbraň s minimom doplnkov. Eliminuje sa tým hladanie chýb a výkonnostných rezerv inde ako u človeka. A oni sú vždy výhradne v človeku a nie v technických prostriedkoch.
Aby sa stal človek strelcom musí sa naučiť:
zaujať polohu,
správne uchopiť zbraň,
dýchanie,
nahodiť zbraň,
odpáliť,
Nad týmto všetkým je božstvo, ktoré sa volá koncentrácia. Hlava strieľa.
Všetko je to individuálne. Na nič nieje šablóna. Naučiť sa strieľať je veľmi jednoduché: 6 rokov pod dohľadom skúsenejších strelcov každý týždeň odstrieľate 400 - 500 nábojov (u pištolových disciplín s figurou a u veľkého štandardu asi dvojnásobok a u rychlopalnej pištole 4 - 5 násobok). A je z Vás športový strelec. Ale to sa už nedá naučiť cez diskusiu na internete. Aby ste pochopili - trafiť 3 x na vojne do terča alebo zostreliť 2 ruže na púťovej strelnici z vás nerobí športového strelca.
Zjednodušene povedané, keď odstrieľate cca 100 000 výstrelov získate morálne právo radiť v tejto rubrike a vyjadrovať sa k činnosti SSZ. Najťažšie a niekedy aj nemožné je odstraňovanie zlých návykov získaných z neodborných rád.
Týmto by som chcel poďakovať aj tým pár skúseným športovým strelcom, ktorí ochotne a dobre poradili našim začínajúcim priateľom.
Sused ŠKP | 03.05.2020 16:43
Mám suseda z ŠKP, strieľa IPSC parkur. Je to policajt. Veľmi nízka hodnosť a žiaľ aj nízke IQ. Ten už vystrieľal viac ako 200.000 nábojov a pritom nemá veľa rokov. Keby ste ho poznali nechápali by ste ako mu mohli vydať ZP. Ale on nie je teraz dôležitý. Ja som len nadhodil tému, že keby si chcel milý Vini sa s ním poradiť o tak podľa tvojho návodu (tvojich slov) je určite kompetentný radiť a vyjadrovať sa k činnosti SSZ.
Takže v živote asi nie každé pravidlo sa dá použiť na každého. Je lepšie premýšľať, hodnotiť a vyhodnocovať.
Peter Mlynarčík | 02.05.2020 09:43
Máme (mali) sme tu jedného zvedavca, ktorý sa hodne pýtal, ale bol zahriaknutý, že sa veľa pýta. Táto diskusná téma bola vytvorená na to, aby tu človek dostal odpoveď na konkrétny problém súvisiaci so streľbou.
Pre nás, ktorí strieľame desaťročia, mnoho veci nie je problémom, všetko je samozrejme a tak nám môžu liezť na nervy triviálne otázky začiatočníkov. Ale podstatnou úlohou pre SSZ by malo byť aj získavanie nových ľudí do radov SSZ a ako ich získame, keď nadobudnú dojem, že sú u nás nechcení? Nikto učený z neba nespadol a nie každý má možnosť sa pýtať v klube, starších, skúsenejších.
Preto radšej založím novú tému Poradňa pre začiatočníkov, kde sa budú môcť rôzni zvedavci pýtať prakticky na čokoľvek a skúsených strelcov to teda nemusí obťažovať, ak tam sami nezájdu.
Prekopírujem tam aj príspevky z iných tém, ktoré obsahovo ladia so začiatočníckou témou. A prípadne tam budem vkladať veci, o ktorých si budem myslieť, že môžu začiatočníkov zaujímať.
Jozef.K | 02.05.2020 12:15
Problém Zvedavého bol, že okrem otázky na okuliare a šiltovku sa pýtal príliš všeobecne. Možno by bolo fajn si najprv vyjasniť, akú disciplínu (disciplíny) chce (a dokáže) strieľať.
Ak sa nevie rozhodnúť, pomohol by mu prehľad všetkých disciplín, zastrešených pod SSZ. Ale nie tak, ako je to teraz na stránke, lebo tam nič nie je. Z tohoto pohľadu sa mu ani nečudujem, lebo nájsť základné informácie o streľbe pre laika je úloha pre detektíva. Hlavne teraz, keď je šport zastavený a nedá sa ísť len tak niekam do klubu alebo na strelnicu, sledovať a pýtať sa.
Už dávno malo byť na zväzovej stránke tlačidlo "Ako začať". Ja si to predstavujem tak že po rozkliknutí by mi otvorilo možnosti chcem strieľať z "Pušky" / "Pištole" s krátkym všeobecným popisom športovej streľby (podľa pravidiel ISSF). V ďalšom kroku pod každou možnosťou pekne zoznam disciplín od vzduchovky, malorážky, broku až po tú zabudnutú 300m, historické a t.ď. :) a tam už konkrétne ukážky, obrázky, krátke videá, zoznam potrebného vybavenia, legislatívnych podmienok (kedy potrebujem a kedy nie ZP), fyzické predpoklady a podobne. Takto by mal záujemca aspoň akú - takú predstavu o streľbe a niektorí (hlavne rodičia) by možno prekonali aj strach dovoliť deťom streľbu. Znie to zložito, vyžadovalo by to kúsok námahy ale na prilákanie nových členov by mohlo byť užitočné. Streľba je trošku zložitejšia na vysvetlenie ako futbal alebo tenis. Dajte deti na streľbu. :)
Pekný deň.
Novák | 03.05.2020 10:48
Zaujímavé, že teraz, keď pán Mlynarčík otvoril pre neho poradňu, tak je ticho. Poznám ten typ. Pýtajú sa, ale nikdy žiadnu radu nepoužijú. Sú ako 3 ročné deti. Máš pravdu Jozef. Pýtal sa len všeobecne, akoby žiaden konkrétny problém nemal.
Zvedavý | 01.05.2020 13:11
Vidím, že sa tu dokážem veľa naučiť, veľká vďaka. Aj pán Benca nám vie tak poradiť ako pán Mlynarčík? Asi nie, lebo to by bolo na webe SSZ.
Zachytil som na diskusii aj tému Scatt. Vyzerá to zaujímavo, najmä teraz keď nemôžeme chodiť na strelnice. Má ale zmysel pre začiatočníka ako ja, dať toľko peňazí do Scattu, využijem to aj potom keď budú strelnice pristupne? Predsa cena medzi 680-1700 eur, nie je málo.
A keby som nad scattom uvažoval, ako si mám vybrať, podľa čoho? Aký je rozdiel medzi nimi? Dá sa kúpiť aj použitý scatt, ponúka niekto na predaj? A čo sa týka servisu, je niekto na Slovensku, čo zabezpečuje servis scattov? A kto vlastne na Slovensku scatty predáva?
S. Peter | 01.05.2020 16:20
Scatt pre začiatočníka, to je ako kapitánske výložky pre Danka.
Ľubo | 01.05.2020 16:12
Vždy keď ťa nejaká otázka napadne, tak si zavolaj na: 0903 471 002. Dostaneš na ňu odpoveď.
Zvedavý | 01.05.2020 16:32
Ľubo a kto sa mi tam ozve?
Mám ale taký pocit, že lepšie bude ak mi poradia tu v diskusia, tak sa niečo dozvedia aj ostaní, nie len ja od priateľa na telefón.
Ľubo | 01.05.2020 17:38
Ozve sa ti pán Mlynarčík on ti Scatt môže aj predať. A nevysvetľuj si to zle, ale nechceš si zmeniť nick na Otravný? Neber to zle, ale najprv si naštuduj základné veci. Na Slovensku je 500 strelcov čo by chceli Scatt, ale nekúpia si ho. Hádaj prečo?
Otravný | 01.05.2020 18:23
Ľubo
OK, prestanem sa teda pýtať tu na fóre. Myslel som, že to je preto, aby sa každý mohol pýtať. A určite najviac otázok majú začiatočníci, aj keď uznávam, že vám skúseným môžu ísť na nervy. Škoda, takže tuto končím, budem si už len čítať, keďže moje otázky vás všetkých otravujú. Ale držím palce, nech sa dobrá vec podarí, je skvelé, že sa ľudia niečo dozvedia.
A čo sa týka Scattu, je to drahé, ale mám taký pocit, že to môže každému strelcovi pomôcť, tých 680 eur nejak našetrim, veď aj tak dovolenka tento rok nebude.
Palo | 02.05.2020 09:13
nemôžeš sa urážať, ale ak ti niekto povie preštuduj si niečo, prečítaj si knihu a ty to neurobíš, len sa vypytuješ a vypytuješ. nečuduj sa že ideš ľuďom na nervy. Ak si si nevšimol, tak pýtať sa treba ale nie jednoduché veci, na ktoré ti odpovie hocikto na vašej strelnici.
S. Peter | 01.05.2020 19:35
Vidíš ako ty vieš potešiť a to si len začiatočník :)
Zvedavý | 30.04.2020 07:17
Chcem začať so streľbou už ako dospelý, ktorý nemá zrak ako 18 ročný a musí nosiť okuliare. Potrebujem na streľbu nejaké špeciálne okuliare, alebo môžem nosiť moje čo mám bifokálne? A je rozdiel v okuliaroch, keby že chcem strieľať pušku alebo pištoľ? Som úplný začiatočník, poradíte mi prosím? Ďakujem
Peter K. | 30.04.2020 20:01
Keďže aj ja nosím okuliare do diaľky a na streľbu používam také staršie s veľkými očnicami a moc mi nevyhovujú tak by som Vás skúsených porosil o rozpísanie a zhodnotenie nasledovných častí:
- podrobnejší popis streleckých okuliarov ich kladné ale aj negatívne stránky
- je lepšie na streleckých okuliaroch použiť očnicu väčšiu napr 42mm alebo menšiu napr 25 či 32mm?
- niekde som počul že by bolo dobré na oko s ktorým mierim pridať tak o 0,15-0,25 na dioptriách, doporučujete to?
- na čo slúži irisová clona ktorá sa dá na okuliare pripnúť, v čom sú jej výhody a v čom dokáže pomôcť alebo uškodiť?
- na čo sú dobré farebné strelecké filtre a ktorá farba by sa mala kde a kedy použiť?
- ako treba vyberať strelecké okuliare a na čo si dať pozor pri ich kúpe?
- všetky ďalšie veci ohľadne streleckých okuliarov ktoré vás napadnú a môžu pomôcť
Ďakujem
Peter Mlynarčík | 01.05.2020 09:55
Peter K.
Je to príliš široká téma na pár strán, skúsim stroho na každú otázku odpovedať.
Strelecké okulare by mal použivať každý strelec, aj taký, čo nepotrebuje korekciu zraku, minimálne ako ochranu zraku (proti vetru, špine z výstrelu, horúcej vyhodenej nábojnici..), alebo ako nosič farebných filtrov, krytky nemieriaceho oka, prípadne irisovej clony. To je určite pozitívna stránka, plus samozrejme korekcia zraku, dioptria, cylinder.
Negatívna stránka sú financie a to, že niekomu okuliare zavadzajú, tlačia, najmä také lacnejšie, ktoré sa nedajú nastaviť. Začiatočníci si obvykle nevedia zbyknúť na nosenie okuliarov, treba ich doslova nútiť ich nosiť, kým si na nich zvyknú a pochopia že je to pre ich dobro.
Očnice sa obvykle volia väčšie u pištolarov a menšie u puškárov, dokonca u puškárov sa okuliare nahrádzajú očnicou pripevnenou na diopter.
To že pre pištoliari zvyčajne používajú väčšiu očnicu je dané tým, že pištoliar potrebuje mať aj priestorové videnie, pričom puškár sa pri mierení sústredí hlavne len na malú dierku v dioptrii a nepotrebuje až tak vnímať okolie počas mierenia ako pištoliar.
Dioptriu nastavuje očný lekár, takže on by mal vedieť či je lepšie v konkrétnom prípade pridať dioptriu alebo nie. Keď si človek dáva robiť strelecké sklá, je potrebné si zobrať so sebou k lekárovi svoju zbraň a vyladiť sklá na svoju zbraň. Najlepšie ak má očný lekár (optik) skúsenosti so strelcami, lebo to je trošku veda správne urobiť strelecké sklá.
Irisová clona je zázračné zariadenie, ktoré aj z takmer slepého strelca, dokáže urobiť normálne vidiaceho. Slúži vlastne na popretie zákonov fyziky a optiky a robí korekciu zraku tým, že sa na terč pozeráte maličkou dierkou (ktorej veľkosť sa dá meniť), podobne ako do dierky dioptra a toto zabezpečí, že strelec dokáže ostro vidieť aj mieridlá, aj terč, čo bez irisky nie je vždy možné, hlavne nie u tých čo používajú dioptrie.
Treba si uvedomiť, že oko je veľmi nedokonalý orgán a nedokáže spoľahlivo v jednom okamihu zaostriť na 2 rôzne vzdialené body, t.j. na mieridlá aj na terč. Pre strelca je najpodstatnejšie vedieť ostro vidieť mieridla (aspoň pri otvorených mieridlách, t.j. cieľnik a muška) aby vedel presne mieriť a dokázal vidieť vychýlenie mušky.
Terč strelec bez optických pomôcok zvyčajne nevidí ostro, ale tak trochu rozmazane a iriska mu pomôže, aby videl ostro aj terč aj mieridla.
Podobne ako to pomáha pri streľbe s dioptrom a okrúhlou muškou u puškárov, ale aj tí používajú irisky. Výhoda je to jednoznačne pri statických disciplínach, kde nie je nutná priestorová orientácia, pretože iriska veľmi zužuje zorné pole strelca. U dynamických disciplín, kde sa pri opakovaných výstreloch pohybuje pištoľ, obvykle iriska dokáže skôr uškodiť ako pomôcť.
Čo sa týka farebných filtrov, slúžia na korekciu nevhodného osvetlenia terčov, alebo celkovo strelnice. Keď je príliš svetla, používajú sa tmavšie filtre, rôzne odtiene hnedej alebo šedej, prípadne ja mám dobré skúsenosti s odtieňmi oranžovej. Keď je naopak málo svetla, vtedy je potrebné použiť filtre svetlých farieb, ideálna je žltá farba na zjasnenie. Najväčší význam majú filtre pri vonkajších strelniciach, kde býva zakaždým iné počasie a iné svetelné podmienky, ale rovnako sú dôležité aj v hale. Hoci v hale sú predpísané svetelné podmienky, všetci vieme, že bývajú haly, kde je svetla málo a treba zjasniť, alebo svetla veľa, kde treba stlmiť a ak svieti slnko strelcovi priamo do očí, bez filtra si prakticky neporadí. Výrobcovia robia aj také trojlístky filtrov, na jednom otočnom držiaku sú 3 rôzne filtre a strelec si ich môže jednoducho počas streľby natáčať pred očnicu. Každá farba filtra má viac odtieňov, ale to sa dá obvykle vybrať v optike, kde majú vzorky farebných skiel a taktiež Vám vedia urobiť farebné filtre a zabrúsiť vám ich do vašej očnce okuliarov.
A ako vybrať okuliare? Obvykle je to len záležitosť peňaženky, dá sa povedať čím drahšie okuliare, tým je na nich viac možností nastavovania, sú ľahšie, pevnejšie, netlačia a pod. Ideálne je vyskúšať čo človeku lepšie sedí a kúpiť si také. Ak má šlovek neštandardnú anatómiu tváre, tak potrebuje okuliare nastaviteľné, ak má "štandardnú" tvár, stačia mu pevné, nenastavovateľné okuliare. V každom príade je potrebné vybrať okuliare, ktoré človeka nikde netlačia, či už na nose, za ušami, proste také, že strelec ani nevie počas streľby, že nejaké okuliare má. Ak sa človek stará o svoje okuliare, ukladá ich do krabičky, zbytočne do nich nevŕta, uťahuje priebežne uvoľnené šroubiky, tak mu vydržia desaťročia, ja mám stále funkčné okuliare zo začiatku 90tych rokov.
Neviem, či naši predajcovia okuliarov majú celé sady okuliarov na vyskúšanie, ak nie, treba si všímať ostatných strelcov a poprosiť ich, či nedajú tie ich vyskúšať a niečo vám o nich povedať. Je samozrejme veľa výrobcov, dajú sa kúpiť aj z Číny za pár eur, ale overená kvalita u okuliarov sú značky Champion a Knobloch, tam sa nedá kúpiť zle. Cenovo sú nové okuliare v stovkách eur, plus príslušentvo ako iriska a pod. a sklo do okuliarov je tiež položka v desiatkách eur. Okuliare vydržia celý život, ale sklá obvykle strelec musí meniť každých pár rokov ako sa mu zhoršuje zrak.
V princípe, ak človek chce ušetriť, môže použiť aj bežný rám okuliarov, tam si dať urobiť strelecké sklá, ale špeciálne strelecké okuliare zjednodušujú život strelcovi, hlavne tým, že očnice sa dajú natáčať, existuje na to pomerne dosť príslušenstva a keď chce človek ušetriť, dajú sa kúpiť aj použité. Myslím si, že zrak strelca je veľmi dôležitý na to, aby sa na okuliaroch vyslovene šetrilo, je to v princípe celoživotná investícia.
Zvedavý | 30.04.2020 07:13
Chcel by som sa opýtať na pokrytie hlavy. Je dôležité mať pokrytú hlavu aj v hale? Vonku si čapicou asi chránim hlavu, aby mi na ňu nepražilo slnko, ale načo mi je v hale? A už keď je z nejakého dôvodu dôležité, čo nosiť? Obyčajnú šiltovku, alebo niečo špeciálne strelecké? A kde sa to dá kúpiť? Som úplný začiatočník, poradíte mi prosím? ďakujem
Vinczo | 30.04.2020 22:24
Vy asi toho potrebujete poradiť príliš veľa na to aby, sa to tu dalo popísať. Dám vám radu, ktorá vám určite pomôže. Musíte si nájsť kamaráta z klubu, resp. zo strelnice. Každý strelec vám určite rád poradí. Nie všetky rady budú sto percentné, ale na začiatok vám to bude stačiť. Lebo tu by ste sa postupne pýtal na všetko. Nie len okuliare, topánky, oblečenie, náboje, terče ... je to nekonečná téma.
Ak nemáte nikoho po ruke, tak si prezrite vedľajšiu kapitolu v diskusiách - Strelecká literatúra a vyberte si niektorú z nich. Určite v každej z nich nájdete veľa užitočného. ja by som vám odporučil: https://www.martinus.sk/?uItem=62999
Hlavne sa nedajte ničím odradiť - tak ako píše Peter K. On to vystihol perfektne.
SOS ... Shooting Results | 23.04.2020 14:47
Chcel som nainštalovať App Shooting Results.
https://play.google.com/store/apps/details?id=de.sweety.shooting
Nepodarilo sa mi to. Viete prečo? Poprosil som kamaráta, nech to skúsi aj on .. a ani jemu to nešlo. Čo je to za záhadu?
Peter Mlynarčík | 23.04.2020 15:36
Ja som to vyskúšal na mojom telefóne a inštalácia zbehla bez problémov, mám na ňom najnovší android čo existuje.
Predpokladám, že máš telefón alebo tablet s operačným systémom android a s verziou androidu 2.2 a vyššie.
Ak by si vedel poslať na strelci@strelcom.sk, alebo na FB messenger snímku obrazovky, aku hlášku to dáva, môžeme sa opýtať vývojára tejto aplikácie v čom je problém.
SOS ... | 23.04.2020 15:46
Nerob si starosti, postačí mi info, či tá App-ka stojí za niečo.
Peter Mlynarčík | 26.04.2020 14:43
Ja som si tu aplikáciu naistaloval, ale chcela aby som manualne nahadzoval zásahy. A to sa mi veľmi nechce. Takže viem len povedať, že nainštalovať mi išla, je funkčná.
Ľuboš S. | 19.04.2020 15:19
Strieľam už niekoľko rokov. Kedysi dávno sme všetci strieľali pravým okom a nikto to nikdy neriešil, ani na vojne. Neskôr som si všimol, že sa nájdu strelci praváci, čo strieľajú ľavým okom. Začal som si to všímať a zistil som, že nie je to vec dioptrií, lebo som videl strelcov pravákov čo nenosia okuliare a napriek tomu strieľajú ľavým okom. Videl som aj puškárov strieľať ľavým okom z pravej strany pomocou akéhosi tunela (bočného periskopu) a to ma už "postrčilo" vám napísať. Aký dôvod ich k tomu vedie? Prečo strelec čo nenosí okuliare, má obe oči zdravé, je pravák a napriek tomu strieľa ľavým okom?
Notruf 04 | 19.04.2020 16:13
Tak ako sa niekto narodí pravák, alebo ľavák, tak sa rodia ľudia, ktorí majú ľavé alebo pravé oko dominantné (vodiace). Čo znamená, že oko je dominantné? Dominantné oko je nadradené tomu druhému. Ak dominantné oko povie, že sa pozeráme na bod A, tak podriadené oko musí poslúchať a aj poslúcha. Jeho poslušnosť je daná geneticky. Bez reptania pozerá na bod A, napr. v našom prípade na mieridlá. Keby vznikla situácia, že zamierime podriadeným okom, tak dominantné oko to nechápe. Prečo sa má podriaďovať a snaží sa nájsť svoj vlastný bod. Ak ho zavrieme alebo zakryjeme krytkou, tak aj tak bude stále hľadať svoj cieľ, svoj bod A. Obe oči sú spojené svalstvom i nervami a tak mierenie podriadeným okom bude veľmi nekľudné, vyrušované dominantným okom, ktoré stále nemôže nájsť svoj cieľ – svoj bod A. Má to veľký vplyv na únavu očí aj sústredenosť pri streľbe. Pri dynamických disciplínach to súvisí aj s rýchlosťou zamierenia. Takže pokiaľ chceme dosiahnuť výsledok na ktorý máme fyzický aj psychický pradpoklad, musíme mieriť tým okom, ktoré je na to určené. V opačnom prípade nútime praváka písať list ľavou rukou. (Poznámka pre skôr narodených: Pod pojmom písať list mám na myslí písať perom, nie ďubkať palcom do mobilu.)
Zistiť či ste pravák alebo ľavák, to vie každý, ale ako zistiť, ktoré oko je dominantné, t.j. nadradené tomu druhému oku? Každý oftalmológ – očný lekár, špecialista by mal mať na to softvér. Po vyšetrení zraku, mám na mysli dioptrií absolvujete test dominancie oka. Jedná sa o jednoduchý test. Na monitore vo vzdialenosti cca 5 metrov sa vám ukáže nejaká vec, alebo zviera. Ako príklad povedzme, že je to pes. Pozeráte na psa oboma očami, vidíte ho jasne. Lekár vám zakryje pravé oko (pozeráte ľavým). Ak vám zakryl dominantné oko, tak miesto psa zrazu vidíte mačku (prípadne iný predmet, zviera – záleží to od softvéru). Pokiaľ vám zakryl podriadené oko, tak stále pozeráte na psa a nič sa nezmenilo. Z toho vyplýva že máte dominantné oko ľavé. Analogicky vykoná test aj so zakrytím druhého oka.
Ostáva dúfať, že oftalmológovia v týchto ťažkých časoch neskrachujú, ak strelcom poradím návod, ako ušetriť peniaze za toto meranie (je platené – nehradí ho poisťovňa). A tí čo investovali do softvéru mi to hádam nedajú k náhrade. Tak tu je návod, ako sa z vás stane strelecký očiar špecialista:
Postavte sa k oknu a nakreslite naň kruh vo veľkosti 1 €. Urobte krok vzad a oboma očami zamierte cez nakreslený kruh na nejaký pevný bod, ktorý je vo vzdialenosti cca 25 m. Tento bod vidíte jasne. Zakryte si pravé oko. Pokiaľ predmet ostal v kruhu – nepohol sa, tak vaše dominantné oko je ľavé, tým by ste mali mieriť. Ak predmet z kruhu zmizol, dominantné je oko pravé. Analogicky ak máte dominantné pravé oko a zakryjete ho, tak predmet z kruhu zmizne (zmizne znamená: vidíte ho cca 10 cm mimo kruhu). Teraz keď už viete ktoré oko je dominantné, viete, ktorým okom musíte mieriť, už ostáva len zavolať manželku, aby odstránila nakreslený kruh z okna :). Pokiaľ ste nenakreslili kruh na okennú tabuľu – na sklo, ale na okenný rám, tak požiadajte v práci svojho nadriadeného, aby vám znížil hodnosť a plat. Návod platí nielen pre strelcov, ale aj pre strelkyne len s tou odlišnosťou, že blondíny si v návode prepíšu bod A na G, keby sa im to i napriek tomu nepodarilo, požiadajú o pomoc kolegu so streleckého klubu :)
Prajem veľa streleckých úspechov tým správnym okom.
Jana | 01.05.2020 09:41
Fakt to funguje. Prečo to nie je v každej streleckej príručke? Mám pocit, že je to veľmi dôležité.
Peter Mlynarčík | 01.05.2020 10:20
Jana
asi preto, že o tom takmer nikto nevie, tak sa to do našich príručiek nedostalo. Vie to zmerať každý optik, ale medzi ľudí celkovo, nie len strelcov nepreniklo, že takto jednoducho sa to dá "zmerať". A určite veľa strelcov sa celý život trápi, lebo ako deckách ich tréneri "nútili" mieriť pravým okom. Teraz túto infotmáciu už má pomerne dosť strelcov na Slovensku, tak si asi aj tréneri budú vedieť urobiť taký tzest na každom svojom strelcovi, aj na všetkých čo len prídu.
Len aby aj vedeli, čo to znamená, keď sa zistí, že strelec je opačno očný. Že sa to dá riešiť, u pištole zmenou postoja a úpravy pažby a u pušky asi len optickým konvertorom, ktorý je už v pravidlách povolený.
Optický konvertor sa dá kúpiť u predajcov športových zbraní a príslušenstva, ale s úpravou pištoľových pažieb je na slovensku problém, nemáme tu žiadnu firmu, žiadného majstra, ktorý by sa tým živil. Ale samozrejme nejakí ľudia sú, ktoráí majú určité skúsenosti s vyrobou alebo úpravou pažieb, možno sa nám aj ozvú, alebo niekto dá na nich tip sem na stránku, aby všetci strelci na Slovensku vedeli, že tu máme takých majstrov, ktorí vedia pomôcť.
Napr. môj otec pán Ján Mlynárčik v Spišskej Novej Vsi už dlhé roky upravuje deckám pištoľové pažby, takže on vie pomôcť. A sú takí viacerí, ktorí to síce nerobia na zárobok, ale vedia pomôcť ak treba a majú na to čas a chuť.
Aj tu by mohla byť úloha SSZ, zabezpečiť niekoho, kto to pre strelcov na Slovensku bude robiť. Minimáne poskytovať strelcom takú informáciu a kontakt .
Ďuro | 20.04.2020 16:33
Veľmi múdre, odporúčam do pozornosti všetkým strelcom aj trénerom !!!!!!!!
Ľuboš S. | 19.04.2020 18:01
Ďakujem, ta kto si musím skopírovať a odložiť. Netušil som to, že to takto funguje. Klobúk dole :)
Jozef.K | 19.04.2020 16:06
Zdravím, skúsim vysvetliť :)
Sú rôzne chyby zraku, ktoré v bežnom živote neprekážajú, ale pri streľbe áno.
Ja som tiež uvažoval nad tým, že zmením mieriace oko na ľavé. Od narodenia mám očnú chybu, ktorú vôbec nevnímam, ale pri mierení prekáža. V zornom poli pravého oka vidím fľak, ktorý sa mi pri sústredenom pozeraní na jeden bod presúva zhora dolu. Vyzerá to ako letiaca pavučina, či ako to popísať. :) Je to nepríjemné hlavne vtedy, keď mám ustálené, spúšťam a zrazu sa mi rozmaže obraz. Našťastie, nezastaví sa to na jednom mieste, ale posunie sa ďalej. Znamená to pre mňa buď dlhšie podržať, zložiť a skúsiť znovu alebo risknúť a odpáliť aj keď je obraz rozmazaný. Ľavé oko má pritom čistý obraz.
Potom existujú aj ľudia, ktorí vidia slabšie na jedno oko, ale v bežnom živote nepotrebujú okuliare. Alebo ich jednoducho nosiť nechcú. :)
Experti radia mieriť silnejším okom a to nie je vždy to na "správnej" strane. :)
Notruf 04 | 19.04.2020 16:24
Milý Jožko, tvoje očné pozadie sa ti zvráskavelo a stratilo pružnosť. Je to prirodzený stav starnutia oka. U niekoho je to v 40-ke u iného 70-ke. Potom stačí aby ťa niečo podráždilo, napr alergia a ty si začneš šuchať oko. Pritlačíš naň, zvýšiš vnútročný tlak, oko sa trochu zdeformuje a odlúpne sa z pozadia. To je to čo vidíš ako pavučinu. Preto starší strelci by si mali dať veľký pozor na oči. NIKDY ich nepritláčajte, ani v roh v tzv kútiku oka.
Zlá správa - nedá sa to nijak liečiť, dobrá - nemá to žiaden vplyv na kvalitu zraku, jasnosť ani ostrosť. Treba sa s tým naučiť žiť.
Buď rád, že je to pavučina a nie Pamela, ktorá by ťa vyrušovala a rozptyľovala pri mierení ešte viac.
Prajem veľa centrových desiatok.
Jozef.K | 19.04.2020 16:44
Túto chybu mám už od detstva. Keď som bol malý, myslel som si, že vidím molekuly vody na oku :)))
Ale vďaka za radu, ide sezóna alergie, kedy zvyknú oči svrbieť, budem na to pamätať.
Ferdo | 18.04.2020 23:12
Čítam pomaly, ale vychutnávam sito. Túto kapitolu som čítal dosť dlho ale nevychutnával som si to. Ja som si to priam užíval, labužil a cítil som sa ako vo sne. Vy si to možno ani neuvedomujete, ale táto stránka dáva človeku obrovskú silu, nádej a vieru, že na Slovensku je ozaj množstvo dobrých strelcov ochotných pomôcť. Nielen to, oni sú aj vzdelaní a múdri. Budem úprimný. Na vlastní uši som raz počul, od jedného veľmi jednoduchého človeka, že vraj Peter Mlynarčík nespája, ale rozdeľuje. Ja ten pocit nemám. Nech sme ktokoľvek napíše akýkoľvek problém, zhŕkne sa okolo toho množstvo ľudí a radia. Nie povrchne a nie alibisticky. Vidieť, že do svojich rád dávajú často skúsenosti celých tímov. Zaslúžite si uznanie a podporu všetkých strelcov. Zaslúžite si to všetci, čo máte snahu písať a pomôcť.
A keď som vás už tak vychválil, tak vás poprosím tiež o radu :) (niečo za niečo)
Najprv som strieľal v botaskách z miletičky. Potom som kúpil nejaké strelecké topánky menej známej značky od kamaráta, ktorý mal moju veľkosť. Tieto boli riadne rozťahané a tak sa mi v nich strieľalo pohodlne. Paradoxne mal som pocit, že sú tiež z miletičky i keď to nebola pravda, ale boli rovnako pohodlné. A keďže človek má dosť veľké oči, ak nie, tak mu určite narastú, ak vidí SAUER-ky u Tužinského :) Tak som si ich kúpil aj ja.
Nemám v nich pocit akého si pohodlia. Zrazu je to niečo úplne iné, ako keby boli z dreva. Netlačia ma, ale noha v nich trpí, ako kedysi, keď som sa učil korčuľovať. Má to tak byť? Alebo mám nesprávne ponožky? Treba do nich ešte nejaké vložky? Poradíte?
Jozef.K | 19.04.2020 16:38
Skúsim to porovnať z môjho pohľadu strelca začiatočníka :)
Najprv som používal obyčajné plátenky. Našiel som také, ktoré mali plochú podrážku.
Problém s nimi bol ten, že boli veľmi mäkké a až príliš ploché. Musel som do nich vkladať ortopedickú vložku, aby som nedostával pri dlhom státí kŕče do chodidla. Zmenil som ich, keď som našiel kopačky sálovky z rovnou a tvrdou podrážkou a pevným zvrškom. Bolo to lepšie pre stabilitu, ale boli až príliš ľahké a podrážka príliš klzká. Neskôr sme urobili zlepšovák, dali sme si prešiť staré puškárske topánky zo Snahy Brno na pištoľové a až vtedy som pochopil, čo je to mať stabilitu. :)
Bolo to ako si dať na nohy kotvy. Žiadne nechcené posunutie pri streľbe. Ale vyzerali všelijako, jazyk som v nich nemal, lebo pôvodný bol z molitanu a ten sa po 30 rokoch rozpadol na prach. Musel som ho tam všiť z iných topánok, ktoré doslúžili, lenže bol o dva centimetre kratší, ako bolo treba. Tak som si povedal, že skúsim sa buchnúť po vačku a objednal som si od Vargu Sauerky. Nie tie nové, ale starší model. V dopredaji išla cena nižšie. :)
Prvé preteky som mal pocit, že ma mučia. Holandské dreváky by boli asi pohodlnejšie. :)
Klenbu majú robenú tak, že je päta trošku vyššie, chlap má pocit, že si omylom zobral nejaké dámske topánky. Ale má to aj svoj účel. Menej ma bolel chrbát. Síce ma tlačili, aj keď veľkosť bola v poriadku, boli skôr také surové, tvrdé. Vydržal som to pár tréningov a ono to prešlo. Buď si zvykli ony na mňa, alebo ja na ne. :)
Teraz len tak ležia v skrini a čakajú, lebo trénujem len doma na dvore, chodím si meniť terče po každej položke a nechcem ich zničiť.
Možno som neporadil, ale osobne som veľmi spokojný. Pre strelca ako ja je to pocit istoty, ktorý mi pomáha sa sústrediť. Nevnímam to, že sa mi zasa pri výmene terča alebo nabíjaní posunula noha a hlavne ten chrbát je spokojnejší. :)
Ferdo | 19.04.2020 18:07
Nejakú zvláštnu radu som ani nečakal. Skôr uistenie, že je to OK. Takže asi treba si zvyknúť. Ďakujem.
Marcel | 19.04.2020 14:51
Ľudia kde ste? Čo vy všetci strieľate bosí? Alebo všetci máte sauerky, ktoré vás tlačia? Ja som si tiež chcel tieto topánky kúpiť, ale keď som teraz si prečítal tento článok a reakcie k nemu, tak chcem poznať odpoveď.
Boris | 19.04.2020 10:26
Neporadím, len si trochu prihrejme polievočku :)
Tie neznačkové topánky, o ktorých píše Peter šili ručne v Pakistane profíci zameraní na športové oblečenie (zväčša puškárske). Tiež mám také a sú parádne, lepšie ako papuče k TV, proste pohodlné. Neviem či je to dobre alebo nie :) Ich výhoda je tá, že stáli oproti sauerkám asi tretinu. Koho zaujíma viac o týchto topánkach, nech sa nehanbí spýtať Petra cez mail, alebo FB. No nemusí to byť vždy tak. Minulý rok, keď sme boli na pretekoch v Toríne, tak jeden zo strelcov si zabudol zabaliť topánky. Peter mu dal nové, ešte nerozbalené (on vždy má to čo iným chýba - náhradné diely, topánky, olej... a často aj rozum). Po odstrieľaní topánky vyfasovali kritiku: tvrdé, neforemné, nepohodlné. Keby som tam nebol, nikdy neuverím, že je reč o tých istých topánkach, ako som mal aj ja.
A ešte jedna drobnosť v súvislosti so značkou SAUER. Mal som podobnú skúsenosť ako ty. V Šali na extralige predávala nejaká firma tieto topánky. Tiež som mal veľké oči ako ty. Šiel som si ich vyskúšať a nechápal som. Ako keby tá topánka bola drevená - presne si to vystihol. Preto aj mňa zaujíma odpoveď na tvoj problém, lebo ja som si ich vtedy kvôli tomu nekúpil.
Peter Mlynarčík | 19.04.2020 00:17
Ferdo
V tomto žiaľ neporadim. Nikdy som nemal značkové strelecké boty, lebo mi bolo ľúto dať toľko peňazí, tak som mal vždy "miletičkové".
Za 100 Sk, som si u číňanov kúpil tenisky, ktoré mali plochù, takmer neohybnù podrážku, zvršky boli z pomerne pevného materiálu, takže mi plnili presne tú istú úlohu ako špeciálne strelecké boty. A keďže som ich používal len na streľbu, na palebnej čiare, vydržali mi viac ako 20 rokov, až sa mi pred 2 rokmi rozpadli a musel som ich zahodiť. Teraz mám neznačkové strelecké boty a v tých nemám pocit, žeby mi trpeli nohy.
Ale už mnoho strelcov má bielo červené Sauerky, tak určite niekto poradí, či to je ich vlastnosť, aby nohy trpeli, alebo je niekde chyba.
Nikdy som neprikladal veľký význam streleckých topánok pre pištoliarov, pretože som videl špičkových svetových strelcov strieľať v šľapkách, až raz som sa zabudol na strelnici prezuť do mojich "miletičkovych" a vtedy som zistil, aké sú strelecké topánky veľmi dôležité na stabilitu. Koho zaujíma téma streleckých topánok, v bulletine SSZ č. 12/2018 na stránkach 39-43 vyšiel článok o streleckých topánkach.
V každom prípade, kto máte bielo červené pištoľove Sauerky, dajte vedieť Ferdovi, či aj vám v nich nohy trpia a ak vám v nich nohy trpeli čo ste urobili, aby viac netrpeli.
xxx | 29.04.2020 21:21
Peťo, úplne s Tebou súhlasím, ale až takú dôležitosť by som streleckým topánkam nepripisoval. Kto strieľa vzduchovku 540 (nemyslím teba), tak strelecké topánky sú mu úplne zbytočné. Keď si ich aj obuješ, 20 bodov Ti nepridajú. Ale netvrdím, že sú zbytočné. Spomínal sa J. Tužinský. Ak mu majú zlepšiť výsledok čo len o jeden bod, tak sú pre neho dôležité, lebo aj jeden bod vo svete rozhoduje o dobrom umiestnení. Ale som presvedčený, že aj bez nich by mal pekné výsledky. Spomínala sa značka Sauer. Áno sú kvalitné, áno sú nepohodlné a treba si na ne zvyknúť a áno sú drahé. Určite by som v nich nechodil meniť terče na 25m:) Ak teda môžem niekomu poradiť a chce topánky, ktoré sú lacnejšie, pohodlnejšie a vyhovujú predpisom, nech si kúpi vzpieračské. Robí tak veľa strelcov aj vo svete.
Peter Mlynarčík | 01.05.2020 10:26
xxx
Áno súhlasím, že strelecké topánky neurobia zo dňa na deň špičkového strelca. Dalo by sa povedať, že špičkový strelec bez streleckých topánok nemôže byť, ale nie je to celkom pravda. Na svetových strelniciach som zažil zopár špičkových strelcov, ktorí na pretekoch strieľali v sandáloch alebo ľľapkách a strieľali špičkovo. Predpokladám, že skúšali aj strelecké topánky ale ostali v svojich sandáloch.
A používať vzpeiračské topánky je dobrá alternatíva. Zabezpečia prakticky to isté ako strelecké, mávajú aj krajší dizajn a sú lacnejšie, takže strelci, ktorí nechcete investovať do streleckých topánok okolo 200 eur, poobzerajte sa po vzpieračských topánkach.
Peter Mlynarčík | 18.04.2020 11:29
So súhlasom autora zverejňujem metodiku od Egona Urbančoka, môžete si ju stiahnuť kliknutím na link hore na úvode do diskusnej témy a používať pre Vašu potrebu.
Ťoťo ďakujeme, určite Tvoju prácu strelci ocenia.
Vlado | 18.04.2020 21:40
Robím vo vydavateľskej a polygrafickej brandži z tohoto postu sa úprimne a s patričnou úctou skláňam pred veľkosťou a veľkorysosťou autora. Málo kto by to urobil. Ďakujem v mene všetkých strelcov tejto stránky.
Jano LR | 18.04.2020 09:01
Náboje LR majú olovenú časť - strelu namáčanú do nejakého vosku. Má to nejakú funkciu, alebo je to len nejaká konzervačná záležitosť? Treba tento vosk, lebo čo to je pred súťažou odstrániť?
Na trhu je veľa LR, nie len veľa značiek, ale každá značka má niekoľko druhov. V klube sa strieľa väčšinou tým, kto čo zoženie, alebo čo je najlacnejšie. Keď sa opýtam prečo strieľaš týmito, tak mi väčšinou povedia, že sú lacné, alebo že sa mu najviac páčia. Mne sa najviac páčia puškárky a strelivo by malo mať iné parametre. Na krabičke je popísané takmer všetko aj to, že nie je vhodné na konzumáciu a nebezpečenstvo výbuchu, ale to je asi skôr na rozosmiatie, lebo to nikto nečíta. Viete ma nejak uviesť do problematiky.
Do tretice aj keď nie LR, ale diabolky. Sestra robí v lekárni a tak som si prevážil asi 100 diaboliek a ich váha bola dosť rozdielna. Preto sa chcem spýtať či má váha vplyv na presnosť a či pred pretekom je dobré tých 60 kúskov si radšej prevážiť?
Ďakujem za odpovede Jano, ale vy mi môžete hovoriť Janko :)
Peter Mlynarčík | 18.04.2020 10:55
Janko
trochu som hľadal na nete, článkov k tomu je veľa, najmä na anglicky písaných fórach, ale asi najzrozumiteľnejšiu odpoveď som našiel na jednom českom fóre, konkrétne:
https://forum.gunshop.cz/mazani-olovenych-strel-t972.html
odkiaľ citujem:
"Jinak diskuse šla o mazání střel, tj. při výrobě nábojů doma, přebíjením.
Tam se olověné střely mažou, aby se nešpinil vývrt hlavně olovem, a také aby byl při výstřelu lépe dotěsněn tlak - roztočením střely mazivo z drážek ve střele vyletí a vytvoří vrstvu mezi zadní částí střely a stěnami hlavně - výsledkem je lepší využití energie hořícího prachu."
Takže z toho je jasné, že neodstraňovať, mazanie strely má svoju nezastupitenú úlohu pri výstrele, ale aj pri ochrane hlavne. Výrobcovia streliva by strely nemazali, ak by to nemalo zmysel, lebo sú to pre nich náklady a oni sa snažia ušetriť všade kde sa dá.
Čo sa týka samotného streliva, aké strelivo a akú značku použiť, na to neexistuje univerzálna odpoveď. V našich končinách je to presne ako u vás v klube, kto sa k čomu dostane, tým strieľa.
Ale v skutočnosti by sa strelivo malo vyberať podľa disciplíny a na konkrétnu hlaveň. Logicky, keď vyberám strelivo do dlhej hlavne na 50 metrov, kde potrebujem zabezpečiť čo najväčšiu presnosť a eliminovanie poveternostných vplyvov, tak použijem ťažšie strelivo s výššou úsťovou rýchlosťou, ak idem strieľať dynamické disciplíny, kde je rozhodujúci faktor odskok zbrane po výstrele, tak si vyberiem ľahšie strelivo s nižšou úsťovou rýchlosťou, aby mi zbraň po výsterele odskočila čo najmenej a mohol som čo najrýchlejšie znovu namieriť a streliť, lebo mám 5 ranovú sériu limitovanú krátkym časom.
Na tvare strely asi až tak výrazne nezáleži, ak náboj zabezpečí potrebnú presnosť, ale niektorí preferujú náboje s plochejšou špičkou, iný naopak s oválnou, v každom prípade musí zabezpečiť 100% funkčnosť zbrane, najmä ak sa používa do zásobníkov.
Najrozhodujúcejšie je asi presnosť zvoleného streliva na konkrétnu hlaveň, aj keď väčšina zodpovedných v SSZ tvrdí, že na pištoľové disciplíny sa môže použiť čokoľvek, lebo desiatka pištoľového terča je veľká, takže pištoliarske strelivo nie je potrebné vyberať na konkrétnu hlaveň.
Môj názor je, že ak chceme mať istotu, že každá chyba na terči je len naša a nie je to chyba presnosti streliva v kombinácii s presnosťou zbrane, je potrebné si vybrať konkrétnu sériu na konkrétnu hlaveň. Viac si k tejto téme môžeš prečítať tu:
https://www.pardini.sk/blog/aj-vas-stvu-rany-9-9-da-sa-tomu-pomoct-/
Takže moje odporúčanie, testovať rôzne strelivo a vybrať si také, ktoré mne a mojej zbrani najlepšie pocitovo vyhovuje a hlavne zabezpečí 100% funkčnosť zbrane a potom u daného streliva na stolici testovať konkrétnu sériu streliva. Určite je rozdiel, ak ten istý model streliva má rozptyl 40 mm s jednou sériou a ten istý model, ale iná séria má rozptyl len 15 mm, to určite uznáš.
A čo sa týka diaboliek. Nezdá sa, ale u nekvalitnejších (lacnejších) diaboliek môže byť rozdiel v hmotnosti relatívne dosť veľký, v tisicínach až stotinách gramu. Stotina gramu vyzerá ako zanedbateľný rozdiel, ale u diabolky ktorá má hmotnosť 0,45 gramu, je rozdiel jednej stotiny gramu rozdiel viac ako 1% hmotnosti.
Ak zoberieme hypoteticky, že vzduchovka dá vždy rovnaký tlak plynu (čo samozrtejme nikdy nedá aj keď má regulátor tlaku plynu), tak hmotnosť strely má výrazný vplyv na úsťovú rýchlosť strely pri tom istom tlaku plynu.
Keď sme testovali u výrobcu diabolky, tak rozdiel v úsťovej rýchlosti 0,53 gramových (puškárskych) diaboliek oproti 0,45 gramovým (pištoliarskym) diabolkám bol takmer 20 m/s. Ale v presnosti zo stolice prakticy nebol žiaden rozdiel.
Na čom môže záležať ak je iná hmotnosť a tým pádom aj úsťová rýchlosť, je správanie sa diabolky po výstrele, v prípade ak strelec urobí chybu. Je to obyčajná fyzika, uhlové rýchlosti. Ak si zoberieme, že v čase výstrelu pohneme hlavňou do strany, tak dráha strely nebude rovná, ale opíše takú ohnutú krivku, ktorej tvar závisí od uhlovej odchýlky vytvorenej pohybom hlavne a dĺžkou letu diabolky do terča.
Zjednodušene povedané, podľa fyziky by malo platiť, že rýchlejšia (ľahšia) diabolka sa odchýli od ideálnej dráhy menej, pretože doletí do terča skôr a pomalšia (ťažšia) diabolka sa odchýli od ideálnej dráhy viac, pretože letí k terču dlhšie.
Rozdiely sú samozrejme závislé od veľkosti chyby.
Ak strieľate presne bez chýb, je vám v princípe jedno akú hmotnosť diabolky použijete, zásah na terči bude rovnaký, ale keď robievate často chyby, tak by teoreticky mali byť "presnejšie" ľahšie diabolky, lebo odletia mimo menej ako pomalšie (ťažké) diabolky.
A teraz odpoveď na to či vážiť alebo nevážiť diabolky. Ak by sme mali všetky diabolky rovnakej váhy (či už odvážené, alebo použijeme najdrahšie najkvalitnejsšie diabolky, kde ich vážia už u výrobcu), tak dosiahneme že pri rovnakej chybe bude rovnaký zásah, takisto bude vždy rovnaký zásah aj pri streľbe bez chyby. Takže význam to určite má, hlavne u pušky, kde už zásah o desatinu milimetra vedľa znamená stratu desatín bodu.
U pištole to má význam len u najlepších strelcov, u ktorých to, či budú mať o jeden bod viac alebo menej môže znamenať postup do finále, alebo tam nepostúpia, ale títo strelci aj tak používajú najdrahšie, najkvalitnejšie diabolky, kde sú rozdiely v hmotnosti jednotlivých diaboliek obvykle úplne minimálne.
A u výkonnostných pištoliarov má výber a váženie diaboliek skôr psychologický efekt, že si môžu byť istí, že majú dobré diabolky a preto pri každej chybe nemusia riešiť, či bola spôsobená diabolkou alebo strelcom.
xxx | 29.04.2020 21:32
Úplný súhlas Peťo. Len žasnem nad tým, čo riešia amatérsky strelci a čím všetkým si dokážu zaťažiť hlavu. Takže rada na záver - strieľajte s radosťou a poctivo trénujte. A nehľadajte problémy tam kde nie sú ale odstraňujte najskôr vlastné chyby.
Scatt | 18.04.2020 08:31
Viem, že Scatt je super vec. Len sa chcem vás opýtať, aké máte s nim skúsenosti, lebo mne sa zdá trochu neférový. Keď ho použijem na sucho (bez reálnej streľby) tak mám pocit, že je to príliš jednoduché. Ľahšie trafím center, ako na ostro. Určite podstatne ľahšie. Myslím si, že je to tým, že sa nezohľadňuje trhnutie v čase výstrelu. Máte tiež ten pocit?
Niekedy mám pocit, že ma ten softvér obabráva. Mám pocit, že je to dobrá rana a nie je. Môže to byť aj softvérom? Alebo to len ja nevnímam? Lebo keď ho použijem na ostro tak často zásah je inde v papieri a inde na monitore.
Na aké funkcie Scattu sa mám najviac sústrediť, lebo momentálne sa sústredím na sprostosti, to je na jeho nedokonalosť ako keby som mal o ňom napísať negatívnu recenziu. Napíšte mi v čom hlavne mi má pomôcť a ako, aby som sa zbavil toho negatívneho prístupu.
B | 18.04.2020 13:14
Zdravím. Máte zle nastavený scatt. Je potrebné ho vždy nastaviť podľa pušky a strelca. V možnostiach shot parameters menu je možné nastaviť F Coefficient. Nastavuje sa tým "opozdenie" scattu. Ak je honota 0. - scatt reaguje okamžite a výsledok je skreslený. Nezaratava sa tam úsťová rýchlosť, opozdenie spušťového mechanizmu atď. Čím vyššia je hodnota, tým viac sa opozdí aj scatt. Vzduchovka sa zvykne nastaviť na hodnotu kolo 35 a malorážka 55. Samozrejme je to individuálne. Najlepšie ako to nastaviť, je odkúšať scatt v kombinácii s terčom ( papier alebo sius) a hrať sa s touto hodnotou. Platí, že ak je rozptyl na terči väčší ako na scatte, musí byť honota F Coefficientu zmenená na vyššiu a naopak. Dá sa to využiť aj na sťaženie tréningu - nastavíte vysokú hodnotu a snažíte sa o čo najlepšiu prácu - ak niečo pokazíte chyba bude o to väčšia.
xxx | 29.04.2020 21:41
Pekne vysvetlené. A ak sa to diskutujúcemu -Scatt- nedá nastaviť, tak si len treba uvedomiť, že SCATT je predsa len rýchlejší ako strela:)
Scatt | 18.04.2020 21:53
Táto informácia ma veľmi potešila, lebo si to viem živo predstaviť aké je to super. No žiaľ nič také som nenašiel. Je to zrejme tým, že mám len Scatt Basic, ale som si istý, že toto info potešilo mnohých iných užívateľov, ktorí majú lepšie verzie.
B | 19.04.2020 00:55
Tu je zas problém v tom, že nastavenie F Coefficientu je možné iba cez program scatt professional... Scatt expert je síce novší program ale veľa vecí na ktoré boli strelci zvyknutí bohužiaľ chýba... Rovnako je na tom aj scatt basic... Aj nové MX2 je lepšie využívať cez program professsional...
Peter Mlynarčík | 18.04.2020 09:45
Scatt
akú verziu scattu a softvéru používaľ? Novšie verzie modely MX s kamerkou, bez elektronického terča, alebo staršie verzie s elektronickým terčom?
Máš aktualizovaný softvér aj firmware v senzore?
V priebehu posledného polroka som mal možnosť testovať 3 najnovšie verzie Scattu, BAsic, MX2 aj MX-W2 a to tak, že som strieľal "na sucho", ale aj "na ostro", takže som mohol porovnať skutočný výsledok na terči a na scatte.
Moje porovnania boli také, že pri nestrhnutých ranách bol rozdiel rádovo v desatinkách bodu, obvykle jedna, dve desatiny, aj na vzduchovej puške aj na vzduchovej pištoli na reálnych 10 metrov, pri strhnútých ranách bol rozdiel aj celý bod.
Treba si uvedomiť, ako Scatt pracuje, zosníma polohu zbrane oproti terču v čase výstrelu a podľa algoritmu dopočíta "zásah" posunutý v čase na danú vzdialenosť a nejakú úsťovú rýchlosť.
Je preto možné, že realita a scatt sú trošku rozdielne, kvoli tomu, že algoritmus proste nemôže postihnúť všetky možné odchýlky.
Ale treba si uvedomiť na čo má vlastne Scatt slúžiť. Scatt nie je trenažér, ktorý má nahradiť ostrú steľbu. Scatt je výcviková pomôcka, ktorá ukazuje prácu strelca na výstrele.
Riešili sme tu problém Roba, ktorému sa objavujú "padnuté" rany, dolu na šestku o ktorých nevie. Ale Scatt mu ukazuje, že problém nebude technická chyba ako je zlá diabolka, alebo slabší tlak plynu, ktorý by mohol byt príčinou "padnutej" rany, pretože Scatt toto nedokáže zistiť, lebo on sleduje polohu zbrane oproti terču a zbraň má v prípade technického problému rovnakú polohu v čase výstrelu, len proste diabolka letí pomalšie, alebo "krivo", ale až po opustení hlavne.
Na také veci vlastne slúži Scatt. Scatt ti ukáže či si urobil do času výstrelu dobre, alebo už tam si urobil nejakú chybu, o ktorej možno nevieš, ale Scatt ukáže že tam chyba je, takže môžeš začat hľadať, aká je to chyba a pomocou Scattu zisťovať, či si ju odstránil, alebo ešte stále pretrváva.
Drahšie verzie Scattu majú softvér, ktorý dokáže ukázať, ako sa zbraň správa pár desiatín pred vyýstrelom a ako pár desatín sekundy po výstrele (to je ale už dopočítana hodnota) a toto slúži na nájdenie optimálneho času na výstrel, samozrejme len u dobrého strelca, ktorý už má slušnú stabilitu.
A na tom grafe je pekne vidieť, či strelec strieľa vždy v optimálnom čase, alebo sa mu lepšie oplatí výstrel trochu urýchliť, lebo obvykle má 0,5 sekundy pre výstrelom oveľa lepšiu, desiatkovú stabilitu a ak by strieľal vždy o 0,5 sekundy skôr ako bežne strieľal, jeho výsledky by boli napr. o 5-10 bodov vyššie.
Na to slúži Scatt. Teda nie podstatný ten zásah na monitore, ale tá práca na tom zásahu. A myslím si, že keď je reálne dobra rana na terči, tak určite je dobrá rana aj na Scatte.
Scatt by nám mal slúžiť hlavne na to, aby sme si overili, či to ako vnímame našu prácu na výstrele je aj na Scatte. T.j. ak si tesne po výstrele premietnem v mysli, ako sa vnímal mieridlá na terči pred výstrelom a včase výstrelu, či to isté kreslí aj Scatt. Ak je to tak, tak viem povedať, či moja robota bola na desiatku, alebo nie.
A ak nebola robota na desiatku, akú chybu som urobil, že to nebola desiatka. Scatt nám chybu ukáže, ak bola, aj keď o nej nevieme, ako je to v prípade problému Roba. Tvrdí, že on chybu nevidí, že rana by mala byť desiatka, ale n aterči je šestka aj Scatt ukazuje šestku a pekne ukáže, že proste v čase výstrelu mu "padne" ruka. A už je potom na ňom hľadať, ako to, že nevidí, že mu "ruka padla".
Ale v hľadaní skutočnej príčiny chyby mu Scatt nepomôže, on mu len chybu ukáže a na to je vlastne určený Scatt.
Inak, asi najväčší odborník na Scatt na Slovensku je Jaro Lipták, ktorý žije vo Viedni, ale žiaľ je tak časovo vyťažený pracovne, že nemá veľa možnosti poradiť každému.
Možno nám niekedy pridá aj nejaké jeho rady a postrehy, sľúbil mi, že keď dokončí finišujúci projekt, tak pridá. Ale ako ho poznám, pri finišujúcom projekte už má rozbehnuté ďalšie a čas na nás as mať nebude.
Macko Puško | 17.04.2020 23:10
Som puskár, strieľam 15 rokov. Prvých päť som bojoval s nervami, trémou a hnačkami pred štartom. Nikto mi neporadil, pokiaľ nerátam radu, že na to si zvykneš. No zvykol som si. Potom asi 5 - 6 rokov som si užíval streľbu aj preteky. Momentálne asi necelých päť rokov bojujem s úplne iným neduhom. Nakoľko ste tu všetci strelci, tak nebudem popisovať, ako vyzerá náš skafander. Zvykli sme si.
Najprv som nechcel písať, lebo som sa nazdával, že tu budete riešiť problémy či RWS alebo ELEY. Niektoré vaše odpovede mi dodali odvahu a nádej, že možno niekoho z vás niečo napadne.
Začalo to asi pred 4 - 5 rokmi veľmi sporadicky a neprikladal som tomu žiadnu dôležitosť. Takýto stav trval asi 3 roky. Posledné necelé dva roky sa to zhoršuje a preto píšem. Navlečený do nášho mundúru sa potí každý, najmä v lete ak je 30 a viac. To je normálne. Ja nie som výnimka, dokonca by som povedal, že keď sa vyzlečiem, tak skafander nemám veľmi prepotený. Určite menej, ako väčšina strelcov. U mňa je problém iný. Počas streľby často sa z ničoho nič, začnem potiť na hlave. Po tvári mi steká pot, ako keby som zmokol. To mi komplikuje mierenie a rosia sa mi okuliare. Je to dosť nepríjemné. Neviem vám povedať čo to spúšťa. Nie je to po zlej položke ani po zlej rane. Stáva sa to aj na preteku, aj na súťaži. Nie úplne zakaždým. Začínam byť z toho dosť na mäkko. Bol som aj u lekára, ale ten povedal, že som zdravý. Vraj mi nič nie je. Tak skúste sa trafiť, budem vám vďačný.
B | 18.04.2020 13:23
Zdravím. Ako ste na tom kondične a ako riešite stravu hodinu až dve pred samotným pretekom resp. streľbou?
Macko Puško | 18.04.2020 22:12
Ako som na tom kondične? Neviem to posúdiť. Taký bežný Slovenský štandard. Občas posilka, občas si zabehám. Čo sa týka stravy, tak ako som písal v minulosti - na začiatku som mal z nervov problémy, potom to prešlo. Zvykol som si už večer si dať len ľahšiu večeru, najlepšie cestoviny. Raňajky - to záleží kedy je tréning alebo pretek. Raňajky asi tak, že 2 párky alebo 2 vajcia na tvrdo, nejaký čaj. pokiaľ dostanem pred pretekom hlad, tak to riešim nejakou energetickou tyčinkou, alebo banán. Pijem len toľko, aby som nebol vyslovene smädný, žiadne nalievanie sa vodou. Minimálne hodinu pred pretekom už nič, väčšinou ani ten banán, lebo na hlad akosi nemyslím, nepociťujem ho.
B | 19.04.2020 01:17
Ťažko posúdiť... Ja som to mal spojené s nevhodnou stravou. Píšete, že sa to nestáva vždy. V tom prípade si myslím, že to niečo spúšťa. Normálne by na to fungoval tréningový denník, ktorý sa dosť podceňuje... Tam by mal mať každý jeden poznačené, čo, kedy, ako, kde robil, pil, jedol, trávil čas pred pretekom a možno by sa niečo našlo, čo sa vymyká zvyku. Ale to berte iba ako nápad.
Macko Puško | 20.04.2020 13:31
Ďakujem, vážim si vašu snahu pomôcť. Viem nie je to jednoduché. Skúsim začať s tým denníkom a ta ako píšete - na niečo časom prídem.
Peter Mlynarčík | 18.04.2020 07:59
Macko Puško
nie som puškár, aj keď posledné 3 roky som si pár krát strelil j zo vzduchovej pušky a vyskúšal ten skafander, aj keď v mojom prípade bol skôr taký voľný, takže viem trochu o čom píšeš.
Ja ako pištoliar mám ten istý problém, priznám sa, že si s ním stále neviem poradiť, takže to riešim len malým uteráčikom.
Poradíte ostatní svoje riešenie, ak máte podobný "problém"?
Akurát so dostal odpoveď na tento problém od Patrika Jányho, nášlo olympionika.
Tieto problémy má aj on a nedokázal ich celkom odstrániť. Jeho návod, ako potenie eliminovať, je obmedziť prísun tekutín na minimum, ktoré zabezpečí, aby strelec nebol dehydrovaný očas strešbe a piť malými dúškami.
A na potenie z hlavy naozaj len utieráčik a utierať sa kľudne aj po každej rane. Čelenka potenie spomalí, ale nezastaví, lebo po čase "pretečie" zadržiavaný pot.
Macko Puško | 18.04.2020 08:19
Ahoj, tak mi prosím ťa napíš, či si tieto veci mal aj v mladosti, lebo ja som to ešte nedávno nepoznal. A keď sa už pýtam, tak tiež si bojoval s nervami ako ja na začiatku? Raz som dokonca nedokončil pretek, lebo som musel ísť na WC. Tým som stratil toľko času, že som už nedotiahol všetky rany, nejak som sa pozabudol v tej trma vrme. Časom to zmizlo, ale mám pocit, že toto je nej povahy.
Peter Mlynarčík | 18.04.2020 08:45
Macko Puško
nepoznám strelca, ktorý by nebojoval s nervami. Hlava odlišuje majstra sveta od bežného strelca a preto je majstrov sveta len zopár, lebo nie každý si vie upratať v hlave sám. U iekoho nervozita je veľká, že má vôbec problém ísť na preteky, lebo si neverí, u iného mu len nedovolí streliť 60 desiatok po sebe, aj keď na to technicky má, ale určitú nervozitu pociťuje každý strelec, ide len o to, ako sa s ňou vie vysporiadať.
Potom čo som absolvoval niekoľko sedení s vynikajúcou odborníčkou na "hlavu" Katkou Bradáč, moja nervozita sa rapídne eliminovala, proste mi "prestavila" hlavu a naučila ma, ako sa s nervozitou počas preteku vysporiadať. Tak som to bez jej pomoci dotiahol len do Finále Svetového pohára.
Škoda len, že som sa na ňu obrátil v čase, keď už som končil s aktívnou reprezentačnou kariérou. Koho zaujíma, čo Katka robí, pozrite si www.katarinabradac.cz
Katka je juniorskou vicemajsterskou Európy v športovej pištoli, takže strelcom špeciálne rozumie.
A čo sa týka potenia. Pušku som strieľaval pred 30 rokmi, takže z tých čias si to už nepamätám. Začal som znovu sem tam pušku posledné 3 roky a to určite viem, že sa potím. Ako pištoliarovi mi potenie na tele až tak nevadí, veď večšinou strieľame len v tričko, ale potenie na hlave mi samozrejme vadí, najmä v dynamických disciplínach, v ktorých proste nemôžete zložiť a utrieť sa. A keď Vám tak kvapka potu stečie do okuliarov zvnútra, alebo stečie do oka, to už je len zábava.
Ako som písal, ja to riešim len utieráčikom a utieram sa čo najčastejšie a to isté robí Patrik Jány a predpokladám, že prevažná väčšina z nás.
Kaco | 17.04.2020 15:39
Pozdravujem všetkých strelcov. Najprv sa predstavím. Som policajná kancelárska krysa, mám možnosť trénovať, teda strieľať takmer neobmedzene. Chcem sa venovať športovej streľbe (pištoľ - ISSF, nie parkúr). V klube nemám šancu získať nejakú fundovanú pomoc, čiže radu ako začať tréning po fyzickej stránke. Momentálne nechcem radu k samotnej streľbe. Teraz potrebujem vedieť čo, ako, koľko mám posilňovať aby som zvládal preteky čo najlepšie. Momentálne moja výkonnosť sa pohybuje vo vzduchovke na čísle 510 - 520 bodov. Dúfam, že ste sa dobre pobavili, ale mám chuť sa zlepšiť. Na 25 m Walthrom X-Esse strelím aj viac, keď sa zadarí aj 535. Momentálne neposiľujem nič, len sedím na zadku a viem, že to nie je správna cesta k úspechu. Zrejme samotné strieľanie bez fyzickej prípravy nič nerieši, tak by som vás poprosil o radu čo a ako pravidelne cvičiť. Samozrejme pokiaľ je na to nejaká literatúra, budem rád ak mi pošlete link. Ja som nič nenašiel. Nič špecialne pre športovú streľbu. Vopred ďakujem.
Jozef.K | 17.04.2020 20:31
Zdravím, dobrý zdroj informácií pre strelcov pištoliarov je aj táto kniha https://www.martinus.sk/?uItem=32784 (Sportovní střelba z pistole
Rangar Skanaker Laslo Antal). Vydaná bola síce prvý krát pred trinástimi rokmi a preklad bol robený len do češtiny, ale obsahuje kompletné informácie - zisťovanie a náprava chýb, tréningové metódy, poznatky z anatómie, psychológie a tak ďalej. Podrobne rozobraté konkrétne disciplíny a ich špecifické problémy. Je to taký papierový tréner. So mnou sa mu veľmi nedarí, ale vďaka nemu viem vyrátať najmenej 5 chýb, ktoré dookola opakujem. Má len jednu chybu, netresne mi po hlave, keď ich znova opakujem. :)
Peter Mlynarčík | 18.04.2020 08:14
Jozef K.
áno je to skutočne dobrá knižka, dostupná za rozumnú cenu.
Skanaker je pán strelec, napísal toho viac. Vo veku 69 rokov získal medialu na OH, ja som ho osobne zažil ešte strelca, dokonca raz aj na rýchlopalke, keď zaskakoval na ME v švédskom družstve.
Takže má bohaté skúsenosti.
Na svete existuje pomerne veľa streleckej literatúre, ale v cudzích jazykoch, zvyčajne angličtine, nemčine. Ale češi sú stále aktívní, takže nejaká literatúra je dostupná aj novšia, nie len tá z čias Zväzarmu.
Určite by stálo za to, dohodnúť sa s autormi a vydavateľmi na slovenskej verzii, aj na to by mal slúžiť SSZ.
Verím, že na vydanie takej študijnej literatúry a prípadne organizovanie školení s poprednými svetovými odborníkmi by sa dali násjť aj zdroje z eurofondov, v rámci výziev ľudského kapitálu, aj keď samozrejme v tomto roku asi nie.
Ale v budúcich rokoch vyskúšame všetky možnosti, ako nájsť peniaze na to, aby našich ľudí školili najlepší dostupní odborníci, či už slovenskí, českí alebo zahraniční.
Teraz nemáme vybudovaný systém vzdelávania, s nejakou koncepciou, od začiatočníkov po majstrov sveta, od sústredení až po výcvikové kempy.
ISSF podporuje školenie trénerov, vytvorila tzv. úroveň D, v ktorej by našich trénerov vedelo vyškoliť viacero špičkových aj cenovo dostupných odborníkov, len to treba dohodnúť (a samozrejme zaplatiť).
Takže to je ďalšia z tém, kde potrebujeme pohnúť a dostať sa na "benú" úroveň vo vzdelávaní, lebo ako už písal pán Medveď, nám vlak neuteká, ale už dávno utiekol.
A pritom na SLovensku máme zopár ľudí, ktorí by také niečo zvládli, len ich zapojiť a umožniť im realizovať sa.
Jozef.K | 18.04.2020 11:13
Teóriu streľby od pána Schwarcza som našiel na internete, dá sa zadarmo stiahnuť v PDF. Neviem, či je to všetko v poriadku s tými autorskými právami, ale je to tu: https://ulozto.sk/file/jj3BjrTkexg7/schwarcz-teoria-strelby-pdf
Mňa dosť mrzí, že na stránke Zväzu hneď v úvode nie je aspoň vo forme akéhosi lákadla pre záujemcov o streľbu nejaký skrátený návod, ako začať so streľbou, čo k tomu človek potrebuje, video s pretekov ako ukážka a podobne. Alebo formulár na otázky, na ktoré by niekto fundovane odpovedal.
Ak by Zväz vypracoval nejakú metodiku vo forme periodických brožúrok, určite by si ju strelci alebo kluby radi aj zaplatili, len aby tréneri a strelci samotréneri mali podklady, nové poznatky, zmeny v pravidlách a podobne. Kde teraz hľadáme informácie? V katalógoch výrobcov, na youtube na stránkach predajcov, kde si podľa popisu výstroje domýšľame, čo je pre nás vhodné a podobne. Zväz samotný by mal mať záujem na tom, aby prilákal nových športovcov, starších si udržal aj po ukončení aktívnej činnosti aspoň ako trénerov, funkcionárov, poradcov, rozhodcov alebo aspoň divákov. :) Aby sme nakoniec neskončili ako zväz, ktorý má viac funkcionárov ako aktívnych športovcov. :)
Bobo | 17.04.2020 20:39
Jožko si macher. Zdá sa, že je to dobrý tip. Ďakujem aj ja si ju idem objednať.
Peter Mlynarčík | 17.04.2020 18:23
Kaco
Kedysi za Zväzarmu sa pravidelne vydávali knižky s metodikou pre strelcov, vrátane cvičení. Za 30 rokov existencie SSZ vyšlo niekoľko brožúrok, ale nejaká komplexná metodika pre strelcov nevyšla. Aktívny boli Egon Urbančok, Vladimír Schwarcz a Ján Šíma, ktorý práve v týchto dňoch "vydal" novú knihu. Neviem ako sú na SSZ dostupné tieto publikácie.
Ak mi pošleš na strelci@strelcom.sk, môžem ti niečo zo zväzarmovských publikácii posunúť, ale sú to knihy cca 40 ročné, tak tomu času odpovedá aj grafické spracovanie kníh. Ale cviky sú v princípe platné aj dnes. Prípadne ak má o tú knižku záujem aj niekto iný, takisto pošlite mi email a pošlem vám ju.
Máme medzi nami strelcov, ktorí sa cvičeniam venujú veľmi vážne, určite budú vedieť poradiť.
Milan | 17.04.2020 20:36
To fakt Slovensko nemá jednu poriadnu metodiku, alebo aspoň manuál ako začať a postupovať? Info o nejakých brožúrach na stránke SSZ som nenašiel žiadnu zmienku. Stránka pojem literatúra nepozná. Kniha vyšla, ale v utajení. Kde to žijeme? A potom keď niekto napíše niečo kritické na adresu tých... , tak sú všetci zdutí. Dlho som túto stránku bral ako výkrik do tmy, ktorý odozni po mesiaci. No teraz vám fandím. Vydržte. Je ozaj čas na zmenu.
Peter Mlynarčík | 18.04.2020 09:04
Milan
zhruba ešte pred rokom viseli na webe SSZ, pod trénersko metodickou komisiou nejaké knižky, staré zväzarmovske, ale aj Horneber, Juriev, Skanaker. ale aj od Urbančoka či Schwarcza. Ale naraz záhadne zmizli, prevdepodobne kvôli autorským právam.
Ale aspoň knižočky od Urbančoka a Schwarcza mohli ostať visieť, lebo tie knižočky boli vytvorené pre SSZ.
Vypýtam si povolenie od Ťoťa Urbančoka, či možem jeho knižočku zverejniť tu na stránke a asi aj od dcéry nebohého pána Schwarcza, či by súhlasila so zverejnením.
Ale samozrejme, bez dobrej metodiky sa nepohneme.
Na puškársku metodiku máme viacero odborníkov, ako je napr. už spomínaný Ján Šíma, u pištoliarov je ich menej, ale taký Egon Urbančok by určite vedel napísať perfektnú metodiku pre mládež a začiatočníkov a možno Ivan Némethy metodiku pre skúsenejších dospelých.
Máme na Slovensku špičkového puškárskeho trénera Tóna Beláka, ktorého stačí len zaplatiť a môžeme dostávať neskutočné rady od neho a dostatť tak našich mladých puškárov na svetovú úroveň, pretože Tóno je ejden z mála, ktorí vie pohnúť "našou hlavou", nie len technikou streľby.
Ide len o to ľudí zamotivovať a pomocť im s napísaním a samozrejme metodiky vydať na patričnej grafickej a obsahovej úrovni pre potreby SSZ a iných záujemcov.
Myslím si, že SSZ by mal mať platených konzultantov, ktorí by mali v náplni práce radiť všetkým nám, s takými problémami ako riešime tu na webe a mali sme ich mať už roky.
Samozrejme ľahko sa kritizuje, ale toto je naozaj veľmi ľahko zrealizovateľné, nájsť vhodných ľudí, motivovať ich, aby nezištne strelcom radili,
Tým pádom to budú musieť byť nezávislí ľudia, aby nemali roblém poradiť komukoľvek a zároveň tým neohroziť vlastných zverencov.
A nemusia to byť len "penzisti" určite by to bavilo aj mladých, ktorí nedávno skončili, alebo zamýšľajú skončiť svoju vlastnú streleckú kariéru.
V SSZ priam mrháme dlhoročnými skúsenosťami vynikajúcich strelcov, pretože nezabezpečujeme, aby sa ich skúsenosti dostali k mladším. A obvykle starší, skúsení strelci nemajú problém sa podeliť s ostatnými, len ich nikto neoslovil a nezabezpečil transfér skúsenosti od nich k nám.
Kaco | 17.04.2020 19:20
OK, vďaka tak ostáva mi veľký brat Google. Pekný víkend.
Vlado | 17.04.2020 11:04
Som bývalý puškár a odtiaľ som si doniesol zvyk, že ak raz získaš dobrú polohu, tak ju nemeníš celý pretek. Ak sa podarí nástrel, tak ostať zabetónovaný v tejto polohe. Už desiatky rokov pušku nestrieľam, ale tento zvyk vo mne ostal. Často závidím pištoliarom, ktorí počas preteku si odbehnú, posedia na stoličke alebo dokonca sa idú vonku vyvetrať. Keby som to urobil ja, tak prídem o jednu položku, lebo by som ju bral ako nástrel. Napriek tomu sa opýtam, či tento zvyk je zlozvyk alebo sa s tým dá niečo robiť?
Peter Mlynarčík | 17.04.2020 11:39
Vlado
u pistoliarov je tento zvyk jednoznačne zlozvyk.
Ak má prerušenie streľby, alebo zmena polohy spôsobiť problémy strelcovi, tak to nie je dobrý cesta.
Strelec (pištoliar určite) musí byť schopný prestať strieľať, zmeniť polohu a potom znovu pokračovať ako keby sa nič nestalo.
Z jednoduchého dôvodu, že v bežnom preteku môže (a aj býva) strelec vyrušený tak, že musí prerušiť streľbu a zmeniť polohu.
Ako príklad je, že ak sa rozhodcovi na strelcovi niečo nezdá, poloha, bezpečnosť, techncký problém a pod., príde za strelcom a diskutuje s ním, čim ho jednoznačne preruší a obvykle aj psychicky rozruší.
A ak takúto situáciu nedokáže strelec prejsť bez problémov, pravdepodobne z neho nikdy majster sveta nebude, pretože nikde nie sú skleníkové podmienky, ani na najväčších svetových pretekoch, dokonca tam rozhodcovia "otravujú" strelcov oveľa viac ako u nás, lebo tam sa vyžaduje dodržiavanie pravidiel a každá aj malá dochýlka zvyčajne znamená kontakt strelca s rozhodcom. U nás sa veľa menších porušení pravidiel toleruje, strelci veľmi negatívne príjmajú, ak si rozhodca robí svoju robotu poriadne a aj strelcov napomína.
Takže aj toto je potrebné trénovať, úmyselne strelca počas tréningu vyrušiť, "prinútiť" ho výsjť z polohy, aby si natrénoval reakciu na zmenené podmienky, ktoré môžu v pretekoch nastať.
Čo sa týka puškárov, tam je to naozaj zložitejšie, minimálne to výjdenie z polohy, lebo u puškára si nájsť 100% polohu nie je otázkou pár sekúnd ako u pištoliara.
Vlado | 17.04.2020 11:57
Ďakujem za odpoveď, tak potom budem asi puškár čo strieľa z pištole. V súvislosti s tvojou odpoveďou, tak už som sa zmieril s faktom, že majster sveta nebudem a pomaly sa s tým učím žiť :) ... ide mi to celkom fajn.
Čo sa týka polohy, tak vyrušiť ma môže ktokoľvek. S tým problém nemám. Nesmiem len pohnúť chodidlami - ako keby som mal prilepené podrážky o podlahu. Viem si aj sadnúť, ale musím mať stoličku rovno za zadkom. Kedysi to bolo na strelniciach normálne, len teraz je to skôr výnimka.
Robo nie Rót :) | 16.04.2020 22:24
Som pištoliar. Kedysi som strieľal na tréningu veľmi ale ozaj veľmi dlho a čím som strieľal dlho, tým rany šli vyššie a vyššie. Jeden veľmi skúsený strelec mi vysvetlil, že je to prejav únavy. Čím je svalstvo unavenejšie, tým sa hlava snaží tento nedostatok kompenzovať tým, že ruku posúva o niečo vyššie. Neskôr som o tomto fakte čítal aj v ruskej metodike. Teraz mám však iný problém. Mám cez 30 a cítim sa v dobrej forme, len občas, to je jeden krát z dvoch položiek sa mi stane, že mi ruka klesne v zlomku sekundy dolu. Nezáleží to od disciplíny, je jedno z čoho strieľam. Na scatte to vyzerá nasledovne. Posledná sekunda: klbko v desiatke a zrazu pád na šestku o šiestej. Z môjho hľadiska takmer nepochopiteľné. Trvá to asi 2-3 mesiace a začína ma to vážne hnevať.
Notruf 03 | 17.04.2020 09:38
Tvoj problém vyzerá desivo, ale nie je to nič strašné. Je to znak bežného starnutia nervovej sústavy. Viem, si Jánošík v najlepších rokoch, ale z hľadiska vrcholového športu začínaš starnúť. Keby si nepatril medzi tých lepších športovcov, tak nepopisuješ svoj problém cez Scatt tak dôverihodne. Zrejme strieľaš od 15-tich rokov, takže za 20 rokov si telo občas potrebuje oddýchnuť. Dopraj mu dovolenku. Telo, to nemám na mysli, len tú hromadu svalov ale predovšetkým nitky vo vnútri, ktoré nevidíš a len vďaka nim strelíš X,9. Nervová sústava už nemá schopnosť totálnej koncentrácie. V minulosti si strieľal a pritom občas myslel na inú vec. Nervová sústava to zvládala. Dnes keď si vedome, alebo podvedome pomyslíš na inú vec, tak nervová sústava tento problém vyhodnotí ako primárny. Automaticky mechanickú činnosť strieľanie odsunie na vedľajšiu koľaj a ruka bez tvojho vedomia klesne. Z pocitového hľadiska to vyzerá asi tak, ako keby si na 0,01 sekundu stratil vedomie. Ak si nepripustíš starnutie, možno aj právom, tak to môže byť veľkým psychickým zaťažením, stresom v tých najrôznejších podobách. Niekedy postačí obava z budúcnosti. Nemusí to byť stres pyrotechnika: „Prestrihnúť modrý či červený“.
Je dosť možné, že tento problém, tak ako prišiel, tak odíde. Pokiaľ nepatríš medzi športovcov, ktorí nutne potrebujú streliť 98, lebo 97 ho neposúva ďalej, tak ešte chvíľu počkaj, či to odznie. Dovtedy ti odporúčam rôzne meditačné cvičenia zamerané na koncentráciu. Na nete je toho veľmi veľa a žiadne ti neuškodí. Nie je nutné za tým hneď vycestovať do Indie. Niekoľko streleckých tréningov skús absolvovať nasledovným štýlom: pred tým, ako začneš dvíhať zbraň urob 1-2 nádychy do brušnej dutiny. Potom veľmi pomaly dvíhaj zbraň a stále si v duchu opakuj desiatka, .. desiatka, ... desiatka. Namier a v duchu mysli – centrová, centrová. Celú myseľ zameraj svojim cieľom. Vystreľ. Nepôjde o to či strelíš 98 alebo 95. Pôjde o to, či počas tohto tréningu dokážeš 70 krát to zopakovať. Ani raz ti myseľ neuletí a nebudeš myslieť na niečo iné. Uvidíš ako ťa myseľ poslúcha a robí to čo od nej chceš. Ak ti počas tohto tréningu ani raz myseľ neodskočí za iným problémom, si na dobrej ceste aj keď si strelil len 94. Stavil by som sa s tebou o diabolku, že ani ruka ti neklesla. Nebola žiadna šestka o šiestej.
Na každý neduch sú aj „babské“ riešenia, tak v tomto prípade je akože osvedčený recept malé množstvo alkoholu. Znamená to na 100 kg hmotnosti pol deci 50 %-ného alkoholu. Po 15 tich minútach začne pôsobiť a doba účinku cca 2 hodiny v závislosti od metabolizmu. Nie je to ideálne ale máš svoj rozum, ja by som to možno vyskúšal, ale určite nepraktikoval, nakoľko to zakazuje zákon i zdravý rozum. Používa sa to výnimočne, ako diagnostická metóda, keď už nevieme kam z konopy.
Existuje na tento problém aj medikamentózna metóda, ale nezverejním ju tu na web stránke názov lieku, lebo má niekoľko zákerností. Hlavná je tá, že nepatrí medzi zakázané látky a každý športovec ho môže neobmedzene užívať. Druhá zákernosť ide ruka v ruke s tou prvou a to je fakt, že je neskutočne návykový. Našťastie ho môže predpísať jedine lekár špecialista (internista alebo neurológ), inak by sa predával v bufetoch na strelniciach. Z tohto dôvodu ho nepropagujem.
A znovu sa dostávame do situácie, kde členom SSZ by viac pomohla konzultácia u športového lekára ako u zväzového právnika, ktorý ročne stojí SSZ nie malé peniaze. Ja osobne som nikdy nepočul o nejakých veľkých kauzách, v ktorých by zachraňovali SSZ. Vy áno?
xxx | 29.04.2020 22:24
Jednoducho - KONCENTRÁCIA. Bez nej to nepôjde.
Robo - poďakovanie | 20.04.2020 20:33
Ďakujem, ďakuje a ešte raz ďakujem. Funguje to, len som si to vylepšil. Nevravel som si v duchu center, lebo ma to dosť rozptyľovalo. Vravel som si len c, c, c... ako mucha cc :)
Malo to podobný efekt, ako keď si malý indián zranil nohu a veľmi ho to bolelo, starý indián mu povedal, že ho to prestane bolieť, ak nájde oválny kameň. Tak nejak to bolo :) Pointa je v tom, že šlo o zamestnanie jeho hlavy. Ja som ju práve potreboval nezamestnať. Asi som to domotal, ale asi sa chápeme.
Absolvoval som 4 tréningy a žiadna šestka o šiestej. Dúfam, že je to za mnou. Teraz, keď poznám pointu, už hádam nemusím robiť c c c c
Robo | 17.04.2020 10:49
Mám taký pocit, že niečo také by to mohlo byť. Strieľam od 12 rokov a niekedy mám toho dosť. Uvažoval som aj prestať, ale neviem si to predstaviť. Stým športovým lekárom SSZ máte pravdu. Mal by mať kolonku v hlavnom menú web stránky.
Peter Mlynarčík | 18.04.2020 09:10
Robo
SSZ má v princípe zväzového lekára, MUDr. Mariána Haramiu, z Malaciek, ktorý je špičkový chirurg, už dlhé roky radí všetkým strelcom, vo veciach, ktoré nemôže odborne riešiť on, tak vie odkázať na príslušných odborníkov.
Ale športového lekára, ktorý by robil napr. zdravotné prehliadky strelcom, takého nemáme a určite by sme potrebovali aspoň v každom kraji.
Pre mládež do 23 rokov sú dokanca zo zákona povinné zdravotné prehliadky, u športovýcxh lekárov, ale nemáme ich.
Aj tu je nezastupiteľná úloha SSZ vytvoriť spoluprácu so šortovými lekármi. V princípe na každom kroku nachádzame nové "úlohy" pre SSZ, ktoré by mal pre strelcov centrálne zabezpečovať, ak by sme chceli aby streľba na Slovensku dobiehala zmeškaný vlak.
Robo | 01.05.2020 09:43
Prečo to potom nie je na web stránke SSZ. Tá stránka je ozaj na ...u.
Peter Mlynarčík | 17.04.2020 09:17
Robo
podobný problém, ale ešte horší som mal ja v predminulej a minulej guľovej sezóne. Ruka mi nepadla, ale v momente výstrelu som nekontrolovane uvoľnil zápästie a vtedy som bol rád, ak to bola aspoň šestka. Nieže ma to hnevalo, bol som priam zúfalý, prečo to je a že s tým neviem nič robiť. Lebo keď bachneš dvojku alebo trojku, tak ...
Tak som si začal vyhodnocovať svoju streľbu, čo sa vlastne deje.
Prvá vec bola, že bol začiatok až polovica sezóny a mal som veľmi málo natrénované. Tak som začal trochu posilovať, cielene zápästie. Jednoducho na zápästie som si dal 1,0 až 3,0 kg závažie (také čo omotaš okolo ruky alebo nohy a upevníš suchým zipsom, používajú to vo fitkách a dá sa bežne kúpiť v športových obchodoch) a tak som sušil s pištoľou. Pomohlo to, uvoľnené zápästie sa už neobjavovalo tak často, ale ešte stále.
Tak som sa potom zameral na koncentráciu pri výstrele, vyslovene na to, aby som si strážil zápästie a po čase som dospel do stavu, že sa to uvoľnenie úplne zminimalizovalo. Nie žeby úplne zmizlo, ale keď sa to už sporadicky stalo, uvedomil som si, že sa to stalo vtedy, keď som "zabudol" plne kontrolovať celý čas výstrelu.
Pri mierenke sa mi to zvyčajne stávalo, ak som dlhšie mieril (dlhšie u mňa znamená cca viac ako 7 sekúnd od doby, keď už mám nahodené a začínam mieriť, ideálne je u mňa max 5 sekúnd), u figúry, ak som mieril dlhšie ako 2 sekundy.
Ale tieto časy fungujú len u mňa, ako "profesionálna" deformácia z rýchlopalky, proste nedokážem tak dlho mieriť ako ostatní strelci, inak to u mňa končí zlou ranou, v tomto si netreba brať so mňa príklad. Aj keď ja tvrdím, že najlepšia stabilita je v prvých 3 sekundách mierenia, keď vyjdeš pod terč, začneš mieriť, vtedy tá zbraň proste chvíľu sedí, ale hlava nepustí odpáliť. Toto sa dá pekne vypozorovať na scatte, kedy je najoptimálnejší čas odpalu konkrétneho strelca.
Ale aby som zhrnul problém, neidentifikoval som, či ten problém bol psychický, neurologický, alebo nejaký "svalový".
V každom prípade mi na odstránenie zafungovalo zvýšené posilovanie zápästia a psychická, vedomá kontrola zápästia počas celého mierenia a v najmä v čase výstrelu.
Takže, skús si "zaspomínať", čo si v prípade "pádu" ruky cítil. Či ti ušla mucha dolu, to by signalizovalo zápästie, alebo pekne zrovnané mieridlá sa proste posunuli dole, vtedy by bol problém asi skôr v ramene.
Môže to byť aj problém nejakého nervu, zaseknutého, zapáleného a pod., ale to by sa asi prejavovalo aj v "normálnom" živote. Skôr to vidím problém koncentrácie, že sa proste v momente výstrelu koncentruješ na spúšťanie a mierenie a nevedomky trochu uvoľníš zápästie a zameno.
Možno je problém v pažbe, v sklone pažby, ak ju máš "príliš" kolmo, môže dochádzať k uvoľneniu zápästia, napr. Steyrky,a lebo najnovši Walther majú nastaviteľnú polohu pažby. V každom prípade skús sa viac koncentrovať na celý čas mierenia a výstrelu a ak sa ti to znova stane, vyskúšaj identifikovať čo sa v ten moment stalo, čo si vnímal.
Prvá vec poloha mieridiel v tom čase, ak bola mucha "utopená", tak by to malo byť zápästie a možno pažba a ak boli mieridla zrovnané, len proste dolu, tak to bude jednoznačne chyba v ramene a teda v svaloch, ktoré rameno fixujú v polohe.
Ak dokážeš identifikovať kde hľadať problém, či v zápästí alebo v ramene (ale takmer vždy je problém v hlave), potom začať cielene posilovať, alebo naopak uvoľňovať a navštíviť nejakého odborníka, ktorý sa vie pozrieť na "svaly" a na "nervy".
Máme ich určite na SLovensku viac, napr. Erik Varga má takú odborníčku priamo doma, v Košiciach je taký odborník Vlado Ščerbanovský, sú to ľudia, ktorí dokážu skoro zázraky s pomotanými svalmi a nervami. Ale samozrejem tí najlepší majú kalendár plný a tažko sa im v ňom hľadá prázdne miesto.
Ale takmer každý strelecký problém začína a končí v hlave, v tom, že neurobíme robotu na výstrele na 100%, ale niekde uberieme. Len nie každý si to vie sám sebe priznať.
Ale to sa dá zistiť len tým, že najprv musíme vedieť, čo to znamená 100% robota na výstrele, t.j. aby sme vedeli, čo máme urobiť, aby rana bola určite desiatka, najlepšie centrová a nebola to desiatka náhodná.
A potom každú jednu ranu v duchu "porovnávať" s tým 100% etalónom a vyhodnocovať, v čom sa konkrétny výstrel líšil od toho 100%. Ale to už je najvyšší level streleckých zručností a predchádzaju tomu roky tvrdej roboty a ideálne s pomocou osobného trénera. Začiatočník obvykle ešte nedokáže zistiť, čo má urobiť, aby každý výstrel bola desiatka, u začiatočníkov bývajú desiatky skôr náhodne. Aj u nich to príde, len to chce trošku času a roboty.
Napadá Vás niekoho niečo iné k tomu problému? Predpokladám, že sa vyjadrí XXX, ktorý určite dokáže zaujať fundované stanovisko.
Robo | 17.04.2020 10:04
Problém je v tom, že mieridlá sú určite správne. Ani neviem, že som zle odpálil. Keby mi to scatt neukázal, tak si myslím, že je to technická chyba zbrane. Nemierim dlho v priemere cca 8 sekund, väčšinou menej. Nie som si vedomí toho pádu ruky, hádal by som sa, že to ja nie :) že to poskočil terč.
Peter Mlynarčík | 17.04.2020 10:25
Robo
výstrel do šestky je obrovský posun mieridiel, to sa nedá nevidieť. Takže ak nie si si vedomý zmeny polohy mieridiel, tak to jednoznačne evokuje stratu koncentráciu pri výstrele, prenesenie zraku na mieridlá.
Tento problém pozoruješ len na Scatte, alebo aj v reálnej streľbe s diabolkami?
Robo | 17.04.2020 10:46
Strieľam len reálne + scatt, samotný scatt takmer nepoužívam.
Peter Mlynarčík | 17.04.2020 11:18
Takže ak správne rozumiem, odhľad hovorí, že by to mala byť normálna rana, ale v skutočnosti je to šestka dolu a scatt ukáže, že naozaj to bola šestka, pretože v momente výstrelu "padla" ruka a nebol to technický problém (zlá diabolka, pokles tlaku a pod.)
Priznám sa, že šestka dolu je taký obrovský posun, že to musí byť vidieť a aj cítiť, myslím u skúseneho strelca.
Takže to je veľmi pravdeodobne chyba koncentrácie, pravdepodobne prenesenie zraku z
mieridiel na terč a utopenie mušky (alebo poklesu celej ruky).
Otázka znie, čo s tým.
Ja osobne by som začal tým, že v najbližších tréningoch sa sústredím na to, aby som vedel správne urobiť odhlaď rany, t.j. po výstrele vedieť povedať v akej polohe voči terču boli mieridlá. To by som robil až dovtedy, kým by sa neobjavila zlá, padnutá rana. Ak na tej padnutej rane nebude sedieť odhľad, t.j. ty si myslíš že mieridlá v čase výstrelu boli správne, ale scatt ukazuje padnutie ruky (scat nedokáže identifikovať technický problém len pohyb zbrane), tak to na 99% bude strata koncentrácie.
To 1% by som davál na nejaké strhnutie spúšte alebo prudký mikropohyb zápästia.
Môžeme sa dohodnúť, že skúsiš pri najbližších tréningoch zamerať koncentráciu na odhľad (súčasne so scattom aj strieľať na ostro) a keď sa vyskytne znovú padnutá rana, aby si nám popísal, čo si vtedy videl a cítil?
Napadá vás ostatných niečo ine?
Maroš | 16.04.2020 12:20
Najprv som váhal, ale keď som si prečítal ako ste poradili Palovi, tak som sa osmelil a spýtam sa i keď sprostosť, ale spýtam sa. Asi v mojom prípade odpoveď nebude taká erudovaná, lebo aj otázka je trochu od veci.
Strieľam tiež už veľa rokov, ani sa nepýtajte koľko :) a pýtam sa v súvislosti so vzduchovou pištoľou. Strieľam položky okolo čísla 92. Možno ma s tým pošlete do... ale trápi ma a to už dosť dlho, že strieľam veľmi veľa deviatok. Osmičky takmer ani nestrieľam, ale čo je horšie. Nestrieľam ani desiatky. Bežne sa mi stáva že v položke 91 mám 1 desiatku. Taktiež nie je zriedkavá položka bez desiatky. Niekedy mám pocit že 540 strelím zo zaviazanými očami ale 560 ani z piatich metrov :) Pritom zo 60 výstrelov mávam 2-3 osmičky. Proste pakárina ako vyšitá. Napadne niekoho niečo?
xxx | 16.04.2020 20:59
Peter aj Notruf02 to vystihli veľmi dobre. Treba najskôr vylúčiť technický problém. Takže zbraň do zveráku a vyskúšať strelivo. Ak bude rozptyl s rôznymi druhmi streliva väčší ako povedzme 10 mm, tak lepšia položka ako 92 bude skôr náhoda. Ak je všetko OK, treba sa zamerať na ďalšie veci. Napr. oči. Neviem koľko máš rokov a či napr. nosíš okuliare. Aj mladí strelci do 20 rokov tvrdia, že vidia super a v streľbe majú problém. Viackrát sa už stalo, že lekár zistil malý problém a keď sa odstránil, deviatková streľba skončila. Ak ani tu nie je problém, tak sa treba zamerať na samotnú prácu na výstrele. Píšeš, že strieľaš veľa rokov, ale nie je dôležité koľko ale AKO. Ak dlhšie nesprávne trénuješ, svedomito si osvojuješ chyby a to sa ťažko odstraňuje. Ale nie je to nemožné. No a ďalej už je ťažko radiť, keďže si neodpovedal Petrovi na otázky. Príčin môže byť viacero a aspoň odpovede na otázky by v niečom pomohli. Následne sa dá písať aj o ďalších nemenej dôležitých veciach ako koncentrácia, obraz stability na Scatt-e, druhy a počty tréningov a pod. Ale to je ozaj na dlho, tak možno nabudúce.
Peter Mlynarčík | 16.04.2020 15:15
Maroš, žiadna otázka nie je zlá, zlá môže byť len odpoveď, prípadne ako sa hovorí aká otázka, taká odpoveď.
Ale spustili sme túto "službu" preto, aby všetci pokiaľ možno, dostali fundovanú odpoveď.
A znovu sa musím najprv pýtať.
Strieľať v priemere 92 je veľmi slušný výsledok na slovenské pomery a strieľať len sem tam osmičku je sen väčšiny slovenských strelcov, vrátane mňa, pretože ja osmiček strieľaM viac než dosť.
1) Tých 92 je na pretekoch, alebo doma na tréeningu a na pretekoch je menej?
2) Deviatky sú zgrupené alebo okolo celej desiatky?
3) Sú tie deviatky chyby o ktorých vieš? Alebo podobne ako u Pavla, robota je urobená na desiatku, len to proste ide do devIatky, namiesto do desiatky?
4) Ako písal Notruf, máme vylúčenú tecnicku chybu, teda presnosť zbrane a streliva? Čiže keby sa strelilo zo stolice, aký by bol rozptyl používanej znbrane a streliva. O akú značku a model zbrane a streliva ide?
V tomto prípade môže ísť prakticky o všetky možné príčiny, ako som už písal pri pavlovi. Keď si zodpovieš na tých 7 otázok, ktoré som položil Pavlovi, aká bude odpoveď?
Moja manželka začala strieľať zime minulého roka a veľa sa ma pýtala. Prečo, prečo, prečo. U nej je ale "začiatočnícky" problém, potrebuje ísť úpne od piky, naučiť sa najprv terminológiu (pojem utopiť muchu jej nič nehovoril), naučiť sa mieriť a ako mať zrovnané mieridlá (pri tom sme zistili, že má nejakú očnú vadu), ako zaujať postoj, ako držať pažbu, ako si zlepšiť stabilitu, lebo zo začiatku sa jej triasla pištoľ ako psovi chvosť keď sa teší.
A množstvo podobných otázok, na ktoré som nevedel odpovedať, pretože ja to všetko robím automaticky správne a vôbec na to nemusím myslieť a sústrediť sa na to.
Vďaka nej som sa musel vrátiť na zem, premýšľať o všetkom čo pri výstrele robím a prečo to robím, aj preto teraz vIem povedať, že takýto problém môže mať veľa príčin a treba ich postupne vylúčiť.
A keďže sa nemôžeme vidieť, neostáva mi len sa pýtať.
A človek ak sa zamyslí, ako poctivo zodpovedať na moje otázky. môže SI všimnúť. čo si doteraz nevšimol. Tréner je na to, aby videl, čo sa so strelcom deje a otázkami a pozorovaním sa dopátral, v čom je chyba.
A mnoho strelcom na Slovensku nemá trénera, myslené osobného trénera, ktorý by sa mu pravidelne venoval ausmerňoval ho.
Takže teraz sa tu pokúšame vytvoriť takých "virtuálych" osobných trénerov pre všetkých strelcov, ktorí o to majú záujem. A tréneri vás nemôžu teraz vidieť, tak sa budú veľa pýtať.
Maroš | 16.04.2020 22:08
Píšem až teraz, nakoľko skôr to nešlo. Skúsim odpovedať na otázky:
92 je na pretekoch, deviatky sú viac k desiatke ako k čiare deviatky a sú rovnomerne rozhádzané, takže zrejme asi to nebudú chyby a dupľom nie také o ktorých viem.
Peter Mlynarčík | 17.04.2020 10:35
Maroš
deviatka v princípe nie je zlá rana, pre strelcov výkonnostného rangu.
Reálne je deviatka zlá rana pre reprezentantov, napr. Juraja Tužinského.
Aj za mladých čias, keď som vzduchovku strieľal pravidelne nad 570, tak pre mňa bola vyslovene zlá rana osmička a horšie. Deviatku som vždy bral ako dobrú ranu, desiatku ako výbornú. Teraz o 25 rokov neskôr už považujem deviatku za dobrú ranu, ale to len kvôli tomu, že už nemám toľko natrénované ako v minulosti a už tak nevidím (bez optiky už nedám ani ránu).
Čiže moja stabilita už dávno nie je desiatková, desiatku skôr lovím ako ju cielene strieľam ale prakticky každú ranu viem kam a prečo som strelil.
Je tvoja výkonnosť na takej úrovni, že každej rane vieš, alebo sú pre teba rany v princípe prekvapením?
Na tréningu strieľaš "vyššie" výsledky ako na pretekoch?
Ak vylúčime nepresnosť zbrane a streliva (Morinka je určite skvelá zbraň, prakticky kážde diabolky renomovaných značiek majú vyhovujúcu kvalitu), tak sa treba zamerať na prácu na výstrele.
Dobrý strelec už musí mať odhľad rany, ako je to u Teba? Vieš o každej rane, že je tam kam si ju strelil? Alebo ti odhľad vôbec nesedí so skutočnou ranou?
Notruf 02 | 16.04.2020 13:16
Problém môže súvisieť s hlavňou. Ak je stará, zodratá, alebo málo čistená, tak diabolka nemá tú správnu rotáciu. Čistenie hlavne je veľmi dôležité, aby sa ti olovený prach neusádzal v pazuchách vývrtu. Taktiež pokiaľ čistenie preháňaš, tak môžeš hlaveň zodrať ešte rýchlejšie ako diabolkami. Zodratie, opotrebovanie hlavne voľným okom nevidíš, tak ako nevidíš, že niektorý hokejista na ľade má tupé korčule. Nepoužívaj bronzové kefky, ale len občas mosadzné a čisti hlaveň výhradne v smere ako letí diabolka, nikdy nie opačne štýlom šuch – šuch (zabudni na tento štýl z mladosti).
Pokiaľ hlaveň občas pretiahneš olejom, tiež je to chyba, lebo trenie diabolky spôsobí horenie oleja. Takto vzniká efekt dieseling, pri ktorom je v hlavni od 420 do 600 °C, pri puškách aj viac. Pri tejto teplote jemný prášok usadený v pazuchách vývrtu prechádza procesom legovania. Toto legované olovo je podstatne tvrdšie, ako bežné, ktorým strieľaš. Zhoršuje vlastnosti hlavne a veľmi ťažko sa z hlavne odstraňujú jeho zvyšky. Existujú na to špeciálne čistiace oleje.
Pokiaľ zvážim fakt, že si veľmi dobrý strelec, tak ozaj chyba môže v hlavni. Diabolka nemá optimálnu rotáciu, ako by mala mať. Odporúčam požičať si na týždeň novú alebo pomerne pištoľ, hneď zistíš či som mal pravdu.
Maroš - ďakujem | 20.04.2020 13:35
SUPER, ďakujem za radu. Znie to banálne, že som si to nevšimol. Bola to hlaveň. Také jednoduché, až sa za to hambím.
Peter Mlynarčík | 20.04.2020 19:12
Maroš
prezradíš nám, čo si zistil?
Maroš | 16.04.2020 13:55
No niečo na to môže byť pravda. Povedzte mi čo znamená stará hlaveň, koľko taká hlaveň má vydržať rokov alebo lepšie brokov. Dali ste mi chrobáka do hlavy :)
Peter Mlynarčík | 16.04.2020 16:48
Maroš
čo sa týka presnosti, presnosť ovplyvňuje presnosť hlavne a presnosť streliva a ich vzájomná kombinácia. Hlaveň je kus kovu ktorý sa mechanicky namáha strelivom a tlakom plynov, takže časom stráca svoje pôvodné vlastnosti, čo sa u hlavne prejaví zhoršením presnosti.
Otázka, kedy už je hlavneň stará, je nepresnejšia nie je nikde exaktne zodpovedaná, pretože vždy to závisí od toho, čím sa strieľa, ako často sa strieľa a ako sa o ňu stará.
Špičkoví reprezentanti obvykle menia hlavne (prípadne celé zbrane) každý rok až dva, ak na to majú možnosti, bežný strelec možno raz za život.
V každom prípade, najoptimálnejšie je vždy pred začiatkom sezóny nastreliť zbraň zo stolice, čiže vybrať sériu streliva, ktorá najlepšie sedí pre konkrétnu zbraň a tou sériou potom strieľať celú sezónu, alebo aj dve.
Niečo k tomu sa dá prečítať tu:
https://www.pardini.sk/blog/aj-vas-stvu-rany-9-9-da-sa-tomu-pomoct-/
Vo všeobecnosti sa dá povedať, že keď už nedokážete nájsť sériu na vašu hlaveň, pretože s každým nábojom je už veľký rozptyl, tak problém už môže byť v hlavni a bolo by dobré ju vymeniť.
Že sa skutočne hlaveň opotrebuje som zažil na vlastnej koži. So starou hlavňou, s ktorou som vystrieľal cca 50 tisíc .22LR mi začala klesať úsťová rýchlosť nebezpečne k povolenej hranici, preto som otestoval novú hlaveň, ktorá mala s tým istým strelivom, s tou istou zbraňou o 20 m/s vyššiu úsťovú rýchlosť.
Dôvod bol jednoduchý, rokmi a tisícami vystrelených nábojov sa "zväčšil" priemer hlavne, strela v ňom už tak netesnila a preto plyny v hlavni nedokázali vyvolať vyšší tlak ako v novej nepoužívanej hlavni.
Každému by som vrele odporúčal, každý rok vložiť hlaveň do stolice a otestovať rozptyl hlavne, ideálne s tým istý strelivom ako pred rokom. A potom už je jednoduché sledovať, či sa rozptyl zväčšuje až tak, že už je vhodné hlaveň vymeniť. Obvykle na strelniciach býva aj nastreľovacia stolica tak by to nemusel byť problém.
Maroš | 16.04.2020 22:33
Vďaka za ochotu vážim si to, asi budem musieť tú morínku "posadiť na stolicu". Nenapadlo ma čo všetko súvisí s hlavňou. Ešte raz ďakujem, ste super. Držím vám všetkým palce.
Pavol | 16.04.2020 09:59
Strieľam už dávnejšie, takže nerozbúcha sa mi srdce keď vidím pištoľ, ale ešte stále mi trochu poskočí, keď vidím peknú babu :) takže stredný vek. Viem si veľmi dobre ustrážiť mieridlá, ruky sa mi netrasú, vždy kladiem ukazovák na to isté miesto, pištoľ uchopujem rovnako - sú to rokmi zaužívané rituály. Strieľam v streleckých topánkach SAUER, na všetkých pištoliach mám pažbu NILL, používam strelecké okuliare, filtre, ... všetko ako sa má. Napriek tomu sa mi veľmi často stáva, že cca 80 % rán smeruje do ľavej strany terča.
Viem nedá sa to povedať jednoznačne a nečakám 100 percentné riešenie, ale ocenil by som aspoň náznak, ktorou cestou by som sa mal dať, ak sa tohoto chcem zbaviť. Určite niekde robím chybu, len netuším kde.
xxx | 16.04.2020 23:24
Skúsim iba v krátkosti. Peter položil otázky na ktoré treba nájsť odpoveď. Čo sa týka výstroje, je to OK, ale ani zlaté šnúrky na topánkach Ti ten problém neodstránia. Takisto ani značková pažba. Dobre to nasmeroval aj Notruf01, keď spomenul šošovku v okuliaroch. Tá musí byť robená na mieru - na streľbu, aj keď z Tvojho príspevku nie je jasné, či vôbec optiku používaš alebo len filtre, príp. IRIS clonu. Skrátené šľachy vynechám. To sa dá cvičením odstrániť. Bolesti v zápästí takisto. Aj špičkový strelci idú "cez bolesť" na vysoké výsledky. A lakeť má byť skrátka na doraz. Nič nasilu. Navyše neverím, že chyba v lakti bude vykazovať LEN rany vľavo. A pažbu môžeš mať aj od domáceho majstra a môže byť dobrá. A tu by som sa chcel zastaviť. Petrova otázka č.5 je veľmi dôležitá. Oni sú dôležité všetky, ale Ty popieraš, že by si niečo robil zle. Myslím, že je treba skontrolovať, či Ti mieridlá naozaj neťahá doľava. Ale to by si mal mať, ako skúsený strelec taký odhľad, aby si na to prišiel. Takže ak môžem poradiť, skontroluj či nemáš vyosenú pažbu. Predpokladám, že áno.
A nedá mi nespomenúť úvod Tvojho článku:
-Vieš si veľmi dobre ustrážiť mieridlá. Naozaj? Nie vždy to býva pravda.
-netrasú sa Ti ruky. Triasť sa Ti nemusia a pritom stabilita môže byť nedostatočná.
-ukazovák kladieš vždy na to isté miesto. Je to to správne miesto? Tlačíš správnym smerom?
-pištoľ uchopíš rovnako. Rovnako správne? Čo tlaky prstov a pod?
Takže na záver moja malá rada - skontroluj pažbu.
Peter Mlynarčík | 16.04.2020 11:00
Pavol
ďakujem za prvý problém. Aby sa dalo lepšie poradiť, dám ešte nejaké kontrolné otázky.
Pri podobných problémoch je to obvykle chyba mierenia, chyba držania alebo chyba spúštania, prípadne ich vzajomná kombinácia.
Podme skúsiť postupne vylúčiť jednotlivé chyby, ktoré sa dajú vypozorovať strelcom. Možno to budú "blbé" otázky, ale potrebné na vylúčenie chyby. Ale pri otázke vysvetlím, na čo mojou otázkou mierim, prečo sa pýtam. Takže poďme na doplňujúce otázky:
1) Určite je mierenie v poriadku, mieridlá sú viditeľné ostro a sú zrovnané tak ako majú byť, aj pri tých "výstreloch" vľavo?
Otázka je položená preto, lebo nie všetci strelci vidia dobre a preto nedokážu "garantovať", že naozaj vidia mieridla správne.
2) Určite je poloha mieridiel v podriadku aj v čase výstrelu?
U niektorých strelcov býva problém, že v čase vystrelu, v tej poslednej desatine sekundy, nechtiac prenesú zrak z mieridiel na terč a tak nevedia, či sa náhodou mieridlá v čase výstrelu nepohli. Typická chyba pre rýchlopalníkov. Predpokladám, že v tomto prípade sa ale nebavíme o disciplíne rýchlopalná pištoľ alebo inej dynamickej pištoľovej disciplíne, ale skôr o statickej mierenke ako je vzduchová alebo ľubovoľna pištoľ.
Odsledovať sa to dá tak, že človek si zvyčajne nedokáže vybaviť v pamäti polohu
mieridiel presne v čase výstrelu. Ak si to prizná sám sebe, že naozaj nemá polohu mieridiel v pamäti, len si myslí, že má.
3) Určite je pažba taká, že pri mierení nie je potrená korekcia polohy mieridiel pomocou zápästia? Aj keď Nill pažby sú vemi kvalitné, obvykle lepšie sedia ako originál od výrobcu zbrane, ale pravdepodobne sú štandardné, nevyrábané na mieru.
Ako všetci vieme, správna pažba je veľmi dôležitá, pretože rozhoduje o tom, či mieridlá sedia zrovnané "samé od seba", alebo je potrebné ich polohu korigovať zápästím. Množstvo pištoliarov má originál pažbu, lebo na Slovensku je zložité si dať urobiť pažbu na mieru a nie každý má možnosť si dať pažbu urobiť na mieru u špecialistov v zahraničí. Takže ak nesedí správne pažba, strelec nemá počas celého čas zafixované mieridlá v tej správnej polohe. obvykle je to viditeľné hneď na začiatku ako strelec navedie pištoľ na terč. Proste mieridlá nie sú pekne zrovnané a strelec prakticky zakaždým musí robiť korekciu zápästím, aby mieridla zrovnal.
4) Určite je strelecký postoj taký, že pri mierení nie je potrená korekcia polohy mieridiel pomocou ruky alebo zápästia, nebodaj natočenia tela?
Strelec si musí vedieť urobiť polohu tak, že keď so zatvorenými očami zdvihne zbraň, zbraňu musí byť približne v zámernej polohe, nesmie byť vychýlena výrazne do hociktorej strany. Hlavne začiatočníci toto nevedia. resp. nemajú ešte natrénovanú techniku streľby, aby to vedeli udržať a skontrolovať počas celej streľby.
5) Nemá zbraň pri spúštaní "tendenciu" sa začať vychylovať do strany?
Asi dosť strelcom sa pri streľbe zameria príliš na spúštanie a pri zatláčaní ukazováka na spúšť nevedomky zatlačia na pažbu prstami a to môže vyvolať "posúvanie" mušky do strany.
6) Bol až aj vyskúšana streľba na streleckom trenažéri, najlepšie zároveň s ostrou streľbou?
Strelecký trenažér najlepšie poslúži pri odhaľovaní skrytých chýb, u ktorých strelec nevie nájsť príčinu. Presne ukáže čo sa počas streľby deje, či sa skutočne zbraň pred výstrelom nepohla, alebo práve naopak, pohla sa a pohne sa prakticky vždy pri "vychýlených" zásahoch.
7) A ešte posledná otázka, čo to znamená vľavo. Sú to rany, anpr. čiarové desiatky vľavo, alebo sú to často uletené osmičky, sedmičky? A väčšinou sú to rany o "deviatej",alebo naopak sú to skor rany, o "siedmej"? A táto poloha vychýlených rán môže napovedať o príčine chyby. Ak by vštko boli rany o "deviatej", tak bude chyba takmer jednoznačne v mierení, prípadne v zatláčani prstov do pažby, proste mieridla sú v čase výstrelu posunuté stranovo. Ale keď sú to skôr rany o "siedmej", príčina bude pravdepodone skôr pri spúštaní, či už strhnutí prstom alebo zápästím.
Určite by som vedel položiť ešte mnoho otázok a asi aj budú následne položené, ale poctivé odpovede týchto otázok, by nás mohlo posunúť k tomu, aby sme našli príčinu problému. Ospravedlňujem sa, ak znejú príliš triviálne a "podceňujúco" ale najmä skúsení strelci už robia všetko takmer automaticky a ani sa nezamýšľajú nad svojimi pocitmi pri streľbe a nerobia si "mentálne" kontroly všetkých svojich činnosti. Preto veľa problémov má príčinu v nepozornosti, že to strelec už robí automaticky a to potrebujeme vylúčiť.
Pavol reakcia | 16.04.2020 11:29
Nechcem machrovať, ale na tvoje otázky musím stručne odpovedať, že nemám pocit, žeby som robil niektorú z tých chýb. Potvrdzuje to aj najvyššia verzia Scattu s podrobnou analýzou. Ale budme sa tvojimi bodmi podrobne zaoberať. A čo sa týka presnosti sú to vľavo čiarové deviatky v rozmedzí 9,2 až 9,6. Výška je 92 % v rovine desiatky.
Notruf 01 | 16.04.2020 11:39
Prvá vec čo ma napadla je, že ak strieľaš roky, tak aj keď sa ti páčia baby, tak možno by si sa za nimi nemal otáčať doľava, ale striedať to aj doprava, aby sa to vyrovnalo. V tejto súvislosti to môže byť aj skracovaním šliach. Rokmi sa potvory skracujú a ani si neuvedomíme a začne to lietať v smere ich skracovania. U niekoho už v 40-ke u iného v 60-ke. Daj si pozor, ako máš ruku vystretú v lakti. Skús ju viac vystrieť, tak trochu našponovať. Sila zvyku ti bude riadne komplikovať život. Zvyk je ozaj železná košeľa.
Druhá vec môže súvisieť so zápästím. Neviem akú prácu vykonávaš, ale šľachy a kĺby zápästia tiež vedia potrápiť. Pokiaľ ťa počas streľby v zápästí občas len trochu (takmer nepatrne) niečo zabolí, tak by to chcelo vyšetrenie od lekára. Nie kvôli vážnemu zdravotnému stavu, to možno až o 20 rokov, ale kvôli presnej streľbe by určite nejaký výživový doplnok na kĺby pomohol. No bez lekára to nerob. Chcelo by to športového lekára, ktorého by SSZ mohol namiesto právnikov zamestnať na čiastočný úväzok.
Strelecké okuliare používaš, tak ešte to môže byť aj vec cylindrov. Ak ti optik osadil šošovku len so správnou dioptriou, tak je to málo. Musia tam byť aj správne cylindre a naviac tá šošovka musí byť aj správne osadená. Je síce okrúhla ale ak jej potočením o cca 15 stupňov získa iné vlastnosti. Optik ti mal na šošovke urobiť dva zábrusy, aby si si vedel skontrolovať, či je šošovka v správnej – vodorovnej polohe.
Problém môže súvisieť so zlou polohou šošovky. Možno máš zle nastavené okuliare a nepozeráš presne stredom šošovky, ale mierne do strany, čo skresľuje uhol tvojho pohľadu, ako keby si pozeral cez popolník, alebo fľašu.
Keďže nie si začiatočník, tak ti triviality o postoji a spôsobe či dĺžke mierenia písať nebudem. Napísal som ti len to, čo ma napadlo, resp. čo napadlo ešte mojich dvoch kamarátov, ktorých som požiadal o radu.
Pavol reakcia 2 | 16.04.2020 11:58
Ďakujem chlapci, zdá sa, že ste riadne hustí. Mám nad čím premýšľať. ĎAKUJEM, držím Vám palce.
Peter Mlynarčík | 16.04.2020 14:49
Pavol
zatiaľ som nič neporadil len som sa pýtal, aby som mal lepšie informácie.
Opticky to vyzerá, že všetko je ako má byť, len výsledok nie je tomu adekvátny a to je to najhoršie na radenie.
Zaujímal by ma scatt, len pre celkovu predstavu. Ak to nie je problém poslať jeden súbor s tréningom, samozrejme nebudem zverejňovať bez súhlasu.
Pokiaľ sa bavíme o ranách v desiatkovej rovine, ale trochu odídených deviatkách, to už naozaj musí byť dobrý strelec so skrytou chybou.
Žiaľ nie je veľa trénerov na Slovensku, ktorí dokážu riešiť takéto problémy, špičkového strelca so skrytou chybou (lebo chyba niekde musí byť).
Zatiaľ o tom diskutujeme s jedným trénerom na tejto úrovni, tak poprosím chváľku strpenia.
Dám ešte jednu blbú otázku. O tých deviatkách vieš, alebo robotu máš urobenú na desiatku, ale je to proste deviatka? A koľko ich je obvykle, za položku, alebo za pretek? Žeby 8 rán z desiatich?
Predpokladám, že o nch nevieš, keď píšeš o probléme s ktorým si nevieš poradiť.
Vylúčime teda technický problém (nepresná zbraň alebo strelivo), vylúčime strhávanie, lebo to by neboli rany v desiatkovej rovine.
Nebude to povolené zápästie, lebo tak by to boli oveľa väčšie chyby ako nízke deviatky a uvoľnené zäpastie si musí lepší strelec uvedomiť, hlavne ak sa to stáva relatívne pravidelne.
Ja osobne by som v takom prípade hľadal chybu v držaní pažby, v pažbe, ale aj to musí byť vidno.
Počkáme, čo by Ti poradil oslovený tréner
Logicky by ostávala chyba mierenia, posunutá mucha v momente výstrelu, alebo chyba držania pažby, čože pritlačenie alebo uvoľnenie prstov v okamihu výstrelu.
Inak 9,2-3 je maličká chyba, skutočne je videnie mieridiel absolútne v poriadku. Používaš aj irisku?
Ospravedlňujem sa za množstvo otázok, ale keďže Ťa nemôžeme vidieť osobne, neostáva nič len sa pýtať, to čo by sme inak mohli vidieť.