Registrácia / Prihlásenie
VOLUME PAUSE

Vráťme Slovenský strelecký zväz strelcom

HOME  »  Diskusné témy  »  Je potrebné na malokalibrovú pištoľ vyberať vhodné strelivo?

Je potrebné na malokalibrovú pištoľ vyberať vhodné strelivo?

31.marec 2024  |  Diskusia  |  Naspäť »

Určite poznáte názor jedného z funkcionárov v našej streľbe (mimochodom ako aktívny strelec bol puškár a nie pištoliar), že pištoľový terč je taký veľký, že pistoliari môžu do hlavne "pchať aj fazuľu" a nebude to mať vplyv na výsledky, takže vyberať, či nastreľovať strelivo je pre pištoliarov zbytočnosť.

Vzhľadom na to, že desiatka "mierenkového" terča na 25/50 metrov má priemer 50 mm, "figúrového" terča dokonca 100 mm, by sa javilo jeho tvrdenie pri výsledkoch dosahovaných hobby strelcami možno aj adekvátne.

Existujú ale aj výnimky z jeho pravidla? Dovolíme si tvrdiť, že minimálne v prípade strelcov s reprezentačnými ambíciami v disciplíne Rýchlopaľná pištoľ to zmysel má. Prečo?

Rýchlopaľná pištoľ je jediná disciplína, ktorá má v pravidlách ISSF predpísané strelivo s určitými parametrami, okrem kalibru .22LR. Strelivo pre rýchlopalnú pištoľ musí mať úsťovú rýchlosť minimálne 250 m/s a hmotnosť strely minimálne 40 grainov. Ak strelivo použité strelcom z rýchlopalnej pištole nesplní pri teste tieto minimálne parametre, strelec bude diskvalifikovaný.

Takže každý strelec v rýchlopalnej pištoli, ktorý má reprezentačné ambície, t.j. chcel by sa zúčastniť reprezentačných pretekov na ktorých sa počas súťaže testuje či strelivo spĺňa pravidlá ISSF si musí vyberať a testovať strelivo, ak nechce byť na pretekoch diskvalifikovaný.

A keď už testuje strelivo, či spĺňa predpisy ISSF, asi je aj logické, že si otestuje vybrané strelivo aký má rozptyl z jeho hlavne.

Na východe Slovenska si strelci vyskúšali im dostupné strelivo a výsledky ich testov vám z ich súhlasom dávame k dispozícii. Testy rozptylu je vždy potrebné brať ako orientačné, pretože platia len pre konkrétnu sériu streliva akonkrétnu hlaveň. To isté strelivo v inej hlavni môže mať rozptyl menší alebo aj väčší, ale v každom prípade pre orientáciu sú tie výsledky dobré.

Janko Korínek, ktorý testy vykonal s pomocou merača úsťovej rýchlosti zapožičanej Marekom Copákom, bol veľmi prekvapený, ako sa jemu dostupné náboje správajú. Prvá vec, ktorú zistil, že údaje prezentované na krabičke (úsťová rýchlosť) sa značne líšia od skutočnosti. V tejto súvislosti si je potrebné uvedomiť, či ide o náboje určené pre streľbu z pušky alebo z pištole. Rozdiel je v tom, že v puškových nábojoch sa používa iný druh pušného prachu a zápalnej zmesi ako v pištoľových nábojoch, dôvodom je dĺžka hlavne a teda čas, počas ktorého tlak plynu vymršťujúci strelu z hlavne môže rásť a tak zvyšovať rýchlosť strely opúšťajúcu hlaveň.

Ak má puškové strelivo uvedené na krabičke, že má úsťovú rýchlosť napr. 330 m/s, určite ta rýchlosť bude z kratšej pištoľovej hlavne nižšia, pretože tlak plynu v hlavni nebude mať dostatočný čas na to, aby vyvinul patričnú silu na dosiahnutie tejto rýchlosti.

Druhá vec, ktorú zistil je, že obvykle vyššia cena streliva znamená aj lepšiu konzistenciu úsťovej rýchlosti, čo by malo mať vplyv aj na presnosť streľby.

V rýchlopaľnej pištoli, kde je potrebné vystreliť 5 rán, po jdenej rane do piatich terčov vedľa seba, v krátkych časoch, najkratšie 5 rán spolu za 4 sekundy, je dôležitá požiadavka na strelivo aj bezchybná funkčnosť a čo najmenší spätný ráz (odskok hlavne po výstrele), aby sa eliminovala potreba zrovnávať mieridla po výstrele.

Čo nám testy ukázali?

Čiastočne potvrdili teóriu o fazuliach, pre statickú pištoľovú streľbu. Každý z testovaných nábojov je schopný svojim rozptylom zasiahnúť desiatku, resp aspoň deviatku na mierenkový pištoľový terč. Teda ak strelcom stačí zasiahnúť deviatku a nemájú ambíciu každou ranou zasiahnúť desiatku, testy ukázali že toho je skopné každé testované strelivo. Podobne to platí aj pre dynamické disciplíny (figúrový terč), akurát tam do úvahy o voľbe streliva vstupuje aj spoľahlivosť streliva, pretože v dynamických  streľbách nie je čas vyhodiť z hlavne zlyhaný náboj a nahradiť ho iným. Pre meirenkárske pištoľové disciplíny sa javí asi ako najlepšia voľba strelivo NORMA TAC 22, ktoré je najlacnejšie, ale takmer najpresnejšie.

Špecifická situácia je u disciplíny rýchlopalná pištoľ, kvôli ktorej satesty uskutočnili. Tam je výber streliva podmienený viacerými faktormi, medzi ktoré patrí úsťová rýchlosť minimálne 250 m/s, spoľahlivosť a čo najnižší odskok zbrane po výstrele. Tu sa javí pre náročnejších strelcov, ktorí majú reprezentačné ambície, strelivo RWS Pistol Match SR, ktoré sú vyrobené špeciálne pre rýchlopalnú pištoľ, majú konzistentnosť úsťovej rýchlosti, sú spoľahlivé,majú najmenší odskok a veľmi slušnú presnosť. Pre výkonnostných strelcov rýchlopalníkov je opäť najlepšou voľbou strelivo NORMA TAC 22, ktorá má síce vyššiu úsťovú rýchlosť, ale pocitovo je slabšia ako iné náboje , okrem RWS Pistol Match SR.

Morálnym víťazom testu je pre 95% pištoliarov na Slovensku náboj NORMA TAC 22, ktorý je zo všetkých testovaných nábojov najlacnejší, ale zároveň je presný a spoľahlivý. Zohnať si ho viete na stránkach PARDINI Slovakia, alebo kliknutím tu.

Pre tých zvyšných 5% rýchlopalníkov s reprezentačnými ambíciami je určite najlepšia voľba RWS Pistol Match SR, ktoré si tiež vedia zakúpiť rovnako ako NORMY na stránkach PARDINI Slovakia, alebo kliknutím tu.

možnosť mať zbrane a príslušenstvo mesačne od 14,45 eur

ak hľadáte vyskúšané moderné úbytovanie v Novej Lesnej, v penzióne a vile Petko s nájdete ubytovanie s výhľadom na tatranské štíty za veľmi rozumné ceny

ak hľadáte niekoho kto Vám vytvorí a vytlačí publikáciu, alebo vytvorí akúkoľvek reklamu, tak už nemusíte hľadať, tu ste na tom správnom mieste

Galéria k článku

Diskusia

Pravidlá diskusie od 1. 5. 2020:

Zapojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následne po prihlásení sa.

NAHOR
Tento web používa súbory cookie. Používaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií...