Registrácia / Prihlásenie
VOLUME PAUSE

Vráťme Slovenský strelecký zväz strelcom

HOME  »  Diskusné témy  »  Vzdelávanie v rámci SSZ - diskutujeme s Ivanom Horčiakom

Vzdelávanie v rámci SSZ - diskutujeme s Ivanom Horčiakom

26.január 2021  |  Diskusia  |  Naspäť »

Ivan Horčiak

významná osobnosť SSZ, na ktorú niektorí nevedia nájsť dobŕe slovo ale niektorí si nevedia vynachváliť jeho pôsobenie v SSZ.

Ivan Horčiak sa významnou mierou zaslúžil na vzniku a rozbehu SSZ v prvej dekáde existencie SSZ, aj keď o ňom najmä tí "služobne mladší" takmer nič nevedia a je pre nich neznámy. Ako sa hovorí "zíde z očí, zíde z mysle" a v jeho prípade to určite platí.

Pôsobil ešte vo federálnych štruktúrach pred vznikom SSZ, spolupracoval na rozdelení majetku medzi ČSS a SSZ. V SSZ zastával rôzne funkcie, od člena najvyššieho vedenia SSZ, predsedu bratislavského kraja SSZ až po predsedu komisií, najmä ŠTK a legislatívnej komisie.

Bol vždy zápálený za vec, vždy bojoval za to, čo považoval za správne, pričom mu ten jeho boj dodnes niektorí vyhadzujú na oči, lebo nie vždy sa stotožnili s jeho názormi a spôsobmi ako svoje názory presadzoval. Ale on bol z tých, ktorí nezaspali na vavrínoch a vždy bol aktívny.

V rokoch 1997-1999 úspešne abslovoval spolu s cca 20 ďalšími členmi SSZ dvojročné štúdium trénera športovej streľby na FTVŠ UK Bratislava a stal sa z neho diplomovaný tréner 1. triedy, čo bolo vtedy najvyššia trénerska kvalifikácia na Slovensku.

Od roku 1993 viedol streleckú časť Strediska štátnej športovej reprezentácie pri MV SR až do svojho odchodu za trénerským chlebíčkom do zahraničia. V SŠŠR viedol pištoliarov aj ako tréner, bol štátnym trénerom (vedúcim) pištoliarskych disciplín pred súčasným štátnym trénerom Ivanom Némethym. Bol skvelý organizátor a všetci si určite spomínajú že za jeho predsedovania fungovala ŠTK tak ako by fungovať mala.

Po 15 rokoch v zahraničí sa vrátil späť na Slovensko a trápi ho, že SSZ našiel v oveľa horšej kondícii ako keď pred 15 rokmi odchádzal do zahraničia. Na našich diskusiách zistil, že mnohým z nás by pomohlo vzdelávanie, napr. spoznávanie tréningového a súťažného procesu a prejavil záujem nám všetkým odovzdať časť svojich bohatých znalostí a skúsenosti a pomôcť SSZ sa vrátiť aspoň do stavu, keď pred 15 rokmi odchádzal a prípadne sa aj podieľať na ďalšom rozvoji v SSZ.

Na to, ako dlho a akým významným spôsobom pôsobil v SSZ sa o ňom takmer nepísalo v Bulletine SSZ, dajú sa nájsť nejaké články v Bulletine SSZ v číslach 1/2004, 10/2004 a najzaujímavejší jeho článok je v čísle 6/2005.

Ivan nám rád zodpovie naše otázky ak sa budeme pýtať, ale aj nám predstavi svoju cestu k návratu k systému vzdelávania v SSZ a k jeho rozvoju. Z vlastnej skúsenosti viem, že Ivan Horčiak je schopný poradiť aj začiatočníkovi aj reprezentantovi, dokonca má vzácnu vlastnosť, že to každému z nich vie povedať spôsobom, aby to pochopil s tým stupňom znalostí o streľbe, ktoré má, čo je skutočne výnimočné.

Pretože všetci vieme, že baviť sa o streľbe so začiatočníkom si vyžaduje iný prístup a iný "slovník" ako keď sa bavíme o streľbe s reprezentantom. Dokonca ako štátny tréner je ochotný a schopný trénovať aj deti, takže ak niekto chcete pre svoje ratolesti kvalitného trénera, tak ho kľudne oslovte.

 

Anketa

Súhlasíte s tým, aby Ivan Horčiak bol platený SSZ a mal na starosti komplexné vzdelávanie v rámci SSZ, vrátane (aj individuálnej) metodickej pomoci členom SSZ?
Výsledky hlasovania:
  • ÁNO: 34x  
    85%
  • NIE: 6x  
    15%

Diskusia

Pravidlá diskusie od 1. 5. 2020:

Zapojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následne po prihlásení sa.

NAHOR
Tento web používa súbory cookie. Používaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií...