Registrácia / Prihlásenie
VOLUME PAUSE

Vráťme Slovenský strelecký zväz strelcom

HOME  »  Športová streľba  »  Ako si poradiť s výberom streliva?

Ako si poradiť s výberom streliva?

25.február 2022  |  Naspäť »

Testovanie streliva vo fabrike i doma

Vladimír Rozina

Proces výroby nábojov je z technického hľadiska pomerne jednoduchý, ale veľmi zložitý z hľadiska fyzikálnych faktorov, ktoré výrobu ovplyvňujú. Nemáme priestor, aby sme všetky tieto faktory spomenuli, ale pokúsime sa vám priblížiť aspoň niektoré.

Materiál použitý na výrobu projektilu je zmes olova a rôznych prísad. Tak ako cukrár nemá šancu namiešať presne to isté množstvo prísad do cesta a piecť koláč vždy pri tej istej teplote, tak rovnako ani výrobca nábojov, napriek snahe vyrobiť vždy rovnako kvalitné náboje, nemá šancu to dodržať, lebo mu v tom bráni veľké množstvo fyzikálno-chemických faktorov počnúc tlakom vzduchu a končiac teplotnými odchýlkami pri spracovaní. Keby sme chceli analyzovať faktory ovplyvňujúce výrobu nábojov, tak by sme napísali knihu, preto sa budete musieť vyrovnať s naším tvrdením, že je ich veľmi veľa.

Výroba nábojov nie je nepretržitý kontinuálny proces ako výroba áut, ale deje sa vždy po etapách, resp. várkach či sériách. Na jednu várku, t.j. výrobnú sériu sa pripraví materiál počnúc spomínaným olovom, cez prachovú zmes až po nábojnice. Keď sú všetky komponenty pripravené, tak sa spustí výroba jednej série. Séria sa vyrába nepretržite, až kým sa neminie všetok pripravený materiál. Týmto postupom sa snaží výrobca o to, aby každá séria mala rovnaké fyzikálne vlastnosti. Napriek enormnej snahe sa to nedá dosiahnuť na sto percent. Každý jeden náboj nebude mať presne na vlas tie isté parametre. Následná veľmi zložitá kontrola roztriedi náboje do skupín na kvalitné, ešte kvalitnejšie a najkvalitnejšie.

Ako ďalej postupovať pri výbere toho správneho streliva si prečítate vľavo od tohto textu, alebo ak si kliknete tu.

NAHOR
Tento web používa súbory cookie. Používaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií...